Hlavní obsah

Za rok už nekandidujte, vzkázal svým hejtmanům ve Sněmovně Babiš

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

„Bylo by ideální, aby se všichni věnovali jen jedné funkci,“ řekl předseda ANO Andrej Babiš.

Šéf ANO Andrej Babiš chce, aby ve volbách příští rok už za hnutí nekandidovali noví hejtmani–⁠⁠⁠⁠⁠⁠poslanci. Podle něj by se měli věnovat „jedné funkci“. ANO bude nyní mít pět hejtmanů, kteří budou zároveň poslanci.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Josef Bělica, Ladislav Okleštěk, Martin Kukla, Richard Brabec, Kamal Farhan, Jana Mračková Vildumetzová.

Pět poslanců hnutí ANO a jedna senátorka. A zároveň (budoucí) hejtmani a hejtmanka. Po podzimních volbách jediní lídři krajů, kteří k tomu dochází i do Parlamentu.

„Já jsem názor nezměnil. Samozřejmě platí, že by bylo ideální, aby se všichni věnovali jen jedné funkci. Volby do Sněmovny jsou za rok, brzy se začnou sestavovat kandidátky, tak se v rámci toho určitě budeme s těmi lidmi bavit,“ napsal Seznam Zprávám ke kumulaci funkcí šéf hnutí Andrej Babiš.

Na otázku, jestli to znamená, že by hejtmané už neměli kandidovat, odpověděl: „Za mě určitě a to budeme řešit při sestavování kandidátek.“

Odpovědi hejtmanů: uvidíme.

„Rád bych dokončil poslanecký mandát. Co se bude týkat dalšího volebního období, na to je ještě čas,“ říká poslanec a podle všeho budoucí hejtman Vysočiny (ustavující zastupitelstvo je na začátku listopadu, pozn. red.) Martin Kukla.

„Já to nevím v této chvíli, nejsem schopen odpovědět, s panem předsedou jsem nemluvil, budeme o tom určitě mluvit do konce roku v rámci hnutí ANO,“ říká Richard Brabec, který by se měl na začátku listopadu stát ústeckým hejtmanem.

Kromě poslance je místopředsedou výboru pro životní prostředí a od července i předsedou zahraničního výboru. I když bývá zvykem, že předseda výboru jezdí na zahraniční cesty, Brabec na žádné dosud nebyl, napsaly Novinky.

Richard Brabec redakci Seznam Zpráv řekl, že z jednoho z výborů odejde. Nechtěl ale dopředu sdělit ze kterého.

„Chtěl bych dojet mandát v Poslanecké sněmovně, to jsem říkal i před volbami, to je fér. Všichni si mohou být jistí, že do konce roku i tady ve Sněmovně udělám takové kroky, abych si uvolnil ruce i pro ten kraj. Určitě nebudu šidit kraj,“ dodal.

Rovnou tři funkce má souběžně Josef Bělica. Kromě poslance je hejtmanem Moravskoslezského kraje a primátorem Havířova. Z vedení města opakovaně slíbil odstoupit, dosud tak ale neučinil.

Josef Bělica: „Tím, že jsem poslanec a primátor Havířova, tak za sebou nedokážu úplně bouchnout dveřmi a ze dne na den prostě v Havířově říct: fajn, já končím.“

„Je to neštěstí, hejtmané by neměli být poslanci. Kumulace funkcí ani není veřejností kladně přijímána, dehonestuje to politiku,“ říká docent politologie Lukáš Valeš ze Západočeské univerzity v Plzni.

Jenže alespoň podle volebních výsledků není nijak vidět, že by kandidatura do čela kraje poslanci či poslankyni jakkoli ublížila. V krajích šesti zmíněných hejtmanů dosáhlo hnutí ANO zisku v rozmezí 35–⁠⁠⁠⁠⁠⁠47 % hlasů.

Nevysedávat, pracovat

„No, tak uvidím. Já jsem s panem předsedou na toto téma nemluvil,“ říká do telefonu hejtman Olomouckého kraje a poslanec Ladislav Okleštěk na otázku, jestli bude za rok kandidovat.

Právě je na jednání v Olomouci, zatímco ve Sněmovně ve čtvrtek poslanci interpelují ministry.

„Necítím se povinen být nutně na interpelaci, když náhodou jsou. Vláda nám je neumožnila už snad padesátkrát nebo kolikrát,“ tvrdí.

Na večer pak poslanci ANO svolali mimořádnou schůzi ohledně zvýšení platů politiků. Poslanec Okleštěk byl ale omluvený z celého jednacího dne. Stejně tak v pátek.

Přesto říká, že pracuje až 18 hodin denně a obě práce stíhá. „Co se týče práce ve Sněmovně, tam nesmíte sedět, nevysedávat, ale musíte v tu dobu pracovat. Když tam někdo povídá třeba něco, co zrovna není tematické nebo není můj obor, kdokoli, tak já tam sedím a můžu pracovat ve prospěch kraje,“ říká.

Platy politiků

  • Platová základna poslance je 102 400 korun. K tomu lze plat navýšit například za předsednictví nebo místopředsednictví ve výboru, vedení klubu nebo Sněmovny apod. Podle spolku Kverulant je tak průměrný plat asi 120 tisíc korun. K tomu je potřeba připočíst poslanecké náhrady nebo stravné.
  • Odměny hejtmanů se od letošního ledna zvýšily na 153 tisíc až 163 tisíc korun podle počtu obyvatel jejich kraje. Pokud je hejtman i poslancem, dostává 40 procent platu.

Kombinovat obě funkce lze i podle Martina Kukly. „Budu to chtít skloubit tak, abych zde ve Sněmovně bojoval za Vysočinu a budu mít ty nejčerstvější informace. Skloubit se to dá, bude to na úkor rodiny, jsem připravený pracovat i o víkendu,“ řekl.

Tvrdí, stejně jako jeho kolegové, že má lepší přístup k ministrům a dokáže pro kraj vybojovat více financí i lepší přístup. Politolog Lukáš Valeš ale oponuje, že krajská politika vyžaduje dost času.

Funkci senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje kombinuje i další členka ANO Jana Mračková Vildumetzová. „Skloubit Senát s krajem jde lépe než Sněmovnu s krajem,“ řekla serveru iRozhlas na adresu svých stranických kolegů.

Kdo kumuluje nejvíc?

Do letošních krajských voleb kandidovalo 103 poslanců. Nakonec jich mandát zastupitele či zastupitelky získalo 60. Více než polovina poslanců má tedy zároveň křeslo na krajské úrovni.

„Je to velmi vysoké číslo, především to svědčí o tom, že strany nemají dostatek lidí. Navíc nebudou mít dost času na krajskou politiku. Pokud si budou muset vybrat mezi zasedáním Sněmovny a krajským zastupitelstvem, vyberou si Sněmovnu. To znamená, že budou vysoké absence. A to nemluvíme o tom, že by se měli potkávat s voliči na krajích,“ říká politolog Valeš.

Nejvíce poslanců a poslankyň v absolutním počtu kumuluje u hnutí ANO, celkem 28 ze 71 (39 %). Poté následuje SPD s 11 zastupitelskými funkcemi z 20 poslanců a poslankyň (55 %).

Z vládních stran sedí na dvou křeslech nejvíce občanští demokraté –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ osm z 35 (23 %), následují Starostové (šest z 33 poslanců; 18 %) a lidovci (pět z 22; 23 %). TOP 09 má jednoho krajského zastupitele Matěje Ondřeje Havla, který je zároveň poslancem.

U Starostů je například poslankyně Eliška Olšáková zastupitelkou Zlínského kraje, zároveň je zastupitelkou Valašských Klobouků a předsedkyní Sdružení místních samospráv.

V zastupitelstvu Plzeňského kraje zase zasedá poslanec a ministr kultury Martin Baxa (ODS).

U lidovců kombinují funkce obecního/městského zastupitele, krajského zastupitele a poslance například Vít Kaňkovský, Ondřej Benešík nebo Jiří Navrátil.

Ze Štrasburku cesta daleká?

Specifickým příkladem je i kumulace u funkcí v krajských zastupitelstvech a Evropském parlamentu. Touto cestou se vydali například Ondřej Dostál (za SD-SN), Jaroslava Pokorná Jermanová nebo Jana Nagyová (obě hnutí ANO).

Pokorná Jermanová, ač sama europoslankyně, krajská zastupitelka a zastupitelka města Benešov, se dokonce pustila do svých krajských politických protivníků: „Dva radní budou pracovat ve funkci jen tak mimochodem vedle místopředsednictví ve Sněmovně a starostování v okresním městě. Je zjevné, že tahle středočeská koalice tu není proto, aby pracovala pro kraj, ale pro obsazení korýtek a zametení stop po podivných obchodech.“

Narážela na to, že ve vedení Středočeského kraje usedne místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), který obsadí neuvolněné křeslo náměstka pro regionální rozvoj. Zároveň je i radním města Hořovice.

Podle Nagyové je kombinace Štrasburku a zastupitelky Vysočiny zvládnutelná. „Považuji totiž za velice důležité, zejména v dnešní době, kdy činnost europarlamentu zasahuje do každého koutu naší domácnosti, zůstat nohama na zemi a duší v regionu, a nepodlehnout tomu „euroviru“, který na člověka v Bruselu číhá na každém rohu.“

Doporučované