Článek
Liberecký hejtman Martin Půta zatím nechává bez komentáře, zda po středečním nepravomocném verdiktu soudu v korupční kauze opustí vedení kraje.
„Že bych teď vyšel od soudu a rezignoval, tak takový pocit nemám. Deset a půl roku říkám pořád to samé a nemám, co bych na tom měnil. V té věci jsem neudělal nic nelegálního,“ řekl Půta Seznam Zprávám. Proti rozsudku se na místě odvolal.
Krajský soud v Liberci uznal Půtu vinným v části korupční kauzy a udělil mu roční podmíněný trest a peněžitý trest 50 000 korun. Podle soudu se podařilo prokázat úplatek ve výši 30 tisíc korun.
Obžaloba Půtu vinila z přijetí úplatku ve výši 830 tisíc korun, to se ale podle soudu neprokázalo. K rezignaci z funkce hejtmana vyzvala bezprostředně po vyhlášení rozsudku krajská opozice.
„Zatím jsem žádné výzvy k rezignaci nečetl a upřímně se tím teď odpoledne nehodlám zabývat. Poradíme se o dalším postupu v nejbližších dnech. Jak s kolegy ze Starostů pro Liberecký kraj, tak s rodinou,“ dodal Půta.
Politik mluví o tom, že kauza je postavená na „absurdních důkazech, navíc vykládaných významně v jeho neprospěch“.
„Samozřejmě jsem věřil, že dnešní rozsudek bude zprošťující,“ dodal.
Komplikace před volbami
Půta je dlouholetým hejtmanem a nejvýraznější tváří Starostů pro Liberecký kraj (SLK). Důležitý je i pro hnutí STAN, pod jehož hlavičkou SLK opakovaně kandiduje. Rozsudek tak může zkomplikovat kampaň Starostů a nezávislých před nadcházejícími sněmovními volbami.
Kandidátka na Liberecku ještě není hotová – o tom, zda na ní bude i Martin Půta, se až dosud hovořilo spíše vyhýbavě. Jako jedno z vysvětlení v kuloárech padalo právě to, že se čeká, jak dopadne Půtova soudní pře. Skloňovala se ale i možná pozdější kandidatura do Senátu.
„Ani jsem o tom vlastně neuvažoval. Zůstal jsem v regionální politice,“ říká po rozsudku na dotazy o možné kandidatuře do Sněmovny Půta.
Podle politologa Miloše Brunclíka je pro STAN rozsudek špatnou zprávou, s volebními preferencemi ale kauza, kterou soudy řeší už přes deset let, nijak výrazně nezamává.
„Martin Půta je známá osobnost. Jeho kauza je známá a v minulosti si dokázal udržet kredit i své voliče. Bude hodně záležet na tom, jak kauzu rozvíří média a opozice, protože do voleb je ještě daleko. Kdyby se to stalo 14 dní před volbami, dala by se z rozsudku udělat dobrá antikampaň. Pro Starosty to ale určitě není dobrá zpráva,“ říká Miloš Brunclík z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Úplatek 800 tisíc neprokázán
Obžaloba v korupční kauze vinila Půtu z toho, že v roce 2013 po nástupu do funkce hejtmana přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele v souvislosti s rekonstrukcí kostela za 65 milionů korun. Podle spisu ho upláceli dva pracovníci firmy Metrostav, která rekonstrukci kostela pro GEPO prováděla. Podle státního zástupce měl Půta dostat 830 000 korun s tím, že mu bylo vyplaceno 530 000 korun.
Právě tuto část kauzy ale soud nyní označil za neprokázanou. „Jsem rád, že v hlavní části té kauzy, tedy přijetí úplatku od společnosti Metrostav, soud rozhodl o zproštění, tedy o nevině. A myslím, že v tom odůvodnění jasně zaznělo, že se ta věc nestala, nemohla se stát a obžaloba pro ni neměla nikdy žádný důkaz,“ řekl k tomu Půta.
Naopak se podle soudu prokázalo, že hejtman jednal ve prospěch obžalovaného a svého známého Jaromíra Dolanského. Podle soudu se hejtman domluvil s obžalovaným pracovníkem Metrostavu Janem Petráněm na tom, že Metrostav zaměstná Dolanského. Půta na oplátku přislíbil, že pomůže zajistit změnu financování rekonstrukce kostela v dotačním programu na průběžné. Původně měly být evropské peníze vyplaceny až po dokončení oprav.
V této části se liberecký hejtman na místě odvolal. Soud kauzu rozhoduje již podruhé. V květnu 2020 krajský soud hejtmana zprostil viny. Vrchní soud pak rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.