Hlavní obsah

Chvála i ostrá kritika. Politici reagují na prezidentův projev

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Novoroční projev Petra Pavla na Pražském hradě.

aktualizováno •

Řeč politiků se stále častěji redukuje na marketingová hesla, která s podstatou věci mají jen málo společného, zdůraznil ve svém novoročním projevu prezident Petr Pavel. Vládní politici jeho slova vítají, opozice nešetří kritikou.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Tato doba příliš nefandí lidem ochotným domluvit se, ustoupit z vykolíkovaných pozic a hledat kompromisy. Mrzí mě to,“ zdůraznil prezident ve svém v pořadí druhém novoročním projevu, který pronesl z nádvoří Pražského hradu.

Politikům, které letos čeká boj o Poslaneckou sněmovnu, tak vzkázal, že by měli vsadit na slušnost a domluvu. Realita ale bude patrně jiná. „Můžeme očekávat, že fakta a argumenty, podle kterých bychom se měli orientovat, budou zakryty ještě silnější vrstvou odtažitých hesel a emocí. Budeme ještě více než jindy čelit překrucování pravdy nebo přímo lžím,“ řekl Petr Pavel.

Ekonomická situace země není podle hlavy státu špatná, přestože Česko v některých oblastech hospodářsky dlouhodobě zaostává a reálné mzdy spíše rostou pomalu. Česko má nicméně podle prezidenta na rozdíl od mnoha míst štěstí, že není přímým dějištěm války ani rozsáhlého lidského utrpení. Naopak je zajištěno silnou bezpečnostní sítí Severoatlantické aliance (NATO) a řadou dalších mezinárodních záruk, podotkl. „Našim názorům a postojům se v zahraničí dostává prostoru i respektu. Mnoho lidí je spokojeno se životy, které žijí,“ uvedl prezident.

Stejně jako loni se opět vyjádřil i pro zavedení eura. Byť nepřímo. „I kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně,“ podotkla hlava státu.

Jak se připravoval projev:

+10

Fiala: Důstojný a státnický

Za důstojný, státnický a spojující označil projev hlavy státu premiér a šéf ODS Petr Fiala. „Oceňuji také, že se shodujeme na pozitivní vizi do budoucna. Nesmíme se nechat zastrašit těmi, co jen šíří negativní náladu. Čeká nás rok rozhodnutí, kdy naši zemi můžeme opět posunout o kus dál,“ napsal Seznam Zprávám.

Podle šéfa lidovců Marka Výborného měl prezidentův projev pozitivní ráz i obsah. „Nenechat se otrávit záměrně šířenými dezinformacemi a blbou náladou je úkol pro nás všechny. Je zřejmé, že i pan prezident vnímá nebezpečí šíření atmosféry strachu,“ napsal Výborný Seznam Zprávám. Sám si je jist, že strach je špatný rádce.

„Jsem si jist, že rok rozhodnutí společně zvládneme a Česká republika zůstane zemí respektující svobody a odpovědnost jednotlivce, stejně jako zemí jasně ukotvenou v rámci euroatlantické civilizace a zemí s férovým prostředím pro život a příhodným místem pro podnikání, jak se ve svém poselství vyjádřil pan prezident,“ dodal šéf lidovců. Milé a do jisté míry osvěžující bylo podle něho i oslovení dětí, žáků a studentů. „To je naše budoucnost a je dobře na ně nezapomínat,“ podotkl.

Oslovení dětí a mladých lidí velmi ocenil i předseda Starostů Vít Rakušan. Líbilo se mu také, že prezident znovu ukázal respekt ke všem lidem. „Že stejně jako my, Starostové, považuje za zásadní vyrovnávat rozdíly mezi regiony, tedy to, aby se v naší zemi žilo dobře všem, bez ohledu na to, kde vyrůstají, kde chodí do školy, kde bydlí,“ uvedl pro SZ s tím, že sdílí i prezidentův pohled na přijetí eura jako cestu k prosperitě.

Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) na síti X také uvedla, že souhlasí s výzvou prezidenta k přijetí eura, nutné podpoře regionů a optimismu opřenému o skutečná řešení. „Naše místo je uprostřed evropského rozhodování, ne na jeho okraji,“ napsala. Česko podle ní čekají náročné úkoly. „Nesvěřujme je těm, kteří šíří strach a vidí vládu jen jako nástroj své osobní pomstty,“ dodala.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v reakci na projev uvedl, že je rád, že zaznělo, že obecně naše situace je vlastně lepší než naše nálada a že bojovat s tím není vůbec snadné.

Optimismus v prezidentově poselství potěšil i předsedkyni Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. „Oceňuji důraz na víru v občany a jejich schopnost posunout naši zemi kupředu,“ uvedla pro SZ. Velmi si také cení apelu na účast ve volbách a odmítnutí politiky lží.

Kritika od opozice

Kritiku naopak prezidentova slova vyvolala u opozičních stran. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček pro Seznam Zprávy uvedl, že se s prezidentem shodne na tom že je třeba se daleko více vymezit vůči narůstajícím lžím a polopravdám. „Jsem rovněž toho názoru, že marketingová hesla a obecné fráze v poslední době zastírají nebývalou nekompetenci,“ zdůraznil. Celkově šel ale podle Havlíčka projev na ruku vládě. „Je škoda, ze přebírá fialovskou rétoriku poučování jiných a premiérovo manipulativní tvrzení o dobrém hospodářském stavu Česka. Jsem názoru, ze lidé i firmy si to dokážou vyhodnotit sami, přesvědčovat mají politické strany, nikoliv prezident,“ doplnil.

Prezident nicméně podle něho správně připomněl, že dosažení německých platů není reálné. „Mylně ale vzbudil naději, že s eurem bychom měli větší šanci jich dosáhnout.“

Šéfku poslaneckého klubu ANO Alenu Schillerovou potěšilo, že se prezident zdržel přímé podpory vládní koalice. „Tu loni chválil za to, jak hezky drží pohromadě a nehádá se, aby se během roku předsedové vládních stran vzájemně naprosto nevybíravě znevěrohodnili a pětikoalice se rozpadla,“ poznamenala pro Seznam Zprávy.

V projevu jí naopak chybělo ohlédnutí za minulým rokem. „Byly tam věci, které by bylo namístě připomenout. Třeba poděkování IZS a spoluúčasti lidí při povodních. Loni také slíbil, že bude podporovat mladé. Ale vláda dělá přesný opak a žádné návrhy pana prezidenta na podporu mladých jsme nezaznamenali,“ dodala. Zaujalo ji také, že se prezident se svými poradci chystá vstoupit do ekonomické debaty před parlamentními volbami. „Vzhledem k tomu, že jeho hlavní ekonomický poradce David Marek označil zrušení EET za chybný krok a opakovaně varuje i před rozpočtovými triky uměle snižujícími deficit, může být taková debata minimálně v oblasti veřejných financí zajímavá,“ poznamenala.

Ostře se proti prezidentovu projevu vymezil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Zdá se, že projevy prezidentovi i premiérovi píše stejně ‚postižený‘ člověk, který je slepý, hluchý a odtržený od reálného světa a nahradil ho paranoiou. Pan prezident si pochvaluje, jak se nám tu v republice ekonomicky dobře vede. Dojem, že se máme ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi hůře, je prý jen dílem záměrně šířených negativních nálad. A slovo mír se prý stalo předmětem takového marketingového deformování,“ napsal Okamura redakci.

Lidé jako Fiala nebo Pavel si podle něho myslí, že mají na slovo mír patent, a každý, kdo je proti jejich harašení zbraněmi, proti jejich podpoře válce, každý, kdo je proti vyhazování stamiliard do chřtánu zbrojařům, deformuje podle nich slovo mír. „Rozumím tomu, že se v okolí prezidenta i premiéra najdou lidé, kteří takové bláboly napíší. Ale mít v čele státu lidi, kteří tomu, co dnes přečetli, opravdu věří - to je snad ještě větší tragédie než krize, do které zemi uvrhli,“ uzavřel.

Hřib: Piráti budou vládu hlídat

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib sice míní, že prezident přednesl dobrý projev, ale nesouhlasí s tím, že celková ekonomická situace Česka není špatná. „Opak je pravdou – naše ekonomika stagnuje, zatímco lidé čelí rostoucím cenám bydlení, problémům ve školství a chaosu ve veřejných financích,“ uvedl pro SZ.

Podle Hřiba nyní není čas přešlapovat na místě. „Piráti budou vládu bedlivě sledovat a hlídat, aby své sliby konečně splnila,“ dodal.

Předseda Motoristů Petr Macinka míní, že prezident svým novoročním projevem de facto zahájil předvolební kampaň, když váhu svého úřadu spojil s otevřenou podporou stran současné vládní koalice. „Prohrají-li tyto strany ve volbách, utrpí tím značnou porážku i on sám, což jeho pozici do budoucna zbytečně oslabí,“ sdělil redakci.

Hlavu státu dále zkritizoval za jeho podporu euru, prezident se podle Macinky opětovně propůjčil úzké lobbistické skupině, která chce iracionálně zrušit českou korunu a nahradit ji eurem. „Prezident evidentně otázkám měnové politiky nerozumí, a tak by se na tento tenký led raději neměl pouštět,“ uvedl s tím, že kvůli euru se prezident Pavel může v očích velké části občanů stát v podstatě nepřítelem své vlasti. „Domnívám se, že v této věci až příliš tlačí na pilu a že nechápe, jak moc se mu to v dohledné budoucnosti může vymstít,“ uzavřel.

Nespokojená levice

Podle předsedkyně SOCDEM Jany Maláčové měl prezident využít prostor a zkritizovat vládu, pokud myslí vážně, že je hlasem těch nejpotřebnějších. „Místo toho lakoval stav země narůžovo. Má pravdu, že země si zaslouží vládu, která zajistí férové a důstojné podmínky pro život a podnikání v Česku. Rok 2025 bude návratem racionální vlády a konec fialového chaosu,“ sdělila redakci.

Podle šéfky Stačilo! Kateřiny Konečné jsme slyšeli slova „poslušného vykonavatele příkazů - tu Fialovy vlády, tu Bruselu, tu Washingtonu“. Petr Pavel podle ní už prokázal, že z vůle lidu si toho moc nedělá.

„Například když mluvil o zrušení práva veta, které by naši zemi uvrhlo do ještě podřadnější role v EU. Vloni během svého novoročního vystoupení zase vytáhl přijetí eura a ani letos to neopomněl,“ uvedla a zdůraznila, že „obešel opět skutečné problémy, jimiž žijí občané v podhradí, kteří nemají vysokou výsluhu nebo státem placenou funkci manželky“. „Upřímně jsem se zasmála tomu, když Petr Pavel - ryzí produkt prázdného marketingu - mluvil o tom, že v politice začal převládat marketing,“ upozornila.

Videová novoroční smršť

V den, kdy prezident apeloval na domluvu a slušnost, vydali svá novoroční videa i dva hlavní političtí rivalové Petr Fiala a Andrej Babiš. Fiala v tom svém uvedl, že rok 2025 bude rokem rozhodnutí o tom, jestli se Česko vrátí do doby chaosu, prázdných gest a koketování s Východem, nebo jestli zůstane rozumnou zemí, která ví, že jedinou správnou budoucností je být součástí demokratického Západu. Předchozí roky nebyly pro Česko podle premiéra jednoduché vzhledem ke koronavirové pandemii, k válce, kterou na východě Evropy rozpoutalo Rusko, nebo k inflaci, z níž obvinil bývalého předsedu vlády Andreje Babiše (ANO).

„Složitá doba vždy přeje obchodníkům se strachem. Také u nás se objevili lidé hlasitě oslavující ruského diktátora. Někteří politici i média začali záměrně šířit pesimismus, špatné zprávy a blbou náladu s jediným cílem - vyděsit a otrávit co nejvíce lidí,“ řekl Fiala. Právě při zmínce o obchodnících se strachem se pak v jeho videu objevili například Babiš, předseda opozičního SPD Tomio Okamura nebo bývalý poslanec Lubomír Volný.

Lídr hnutí ANO zase ve svém videu uvedl, že chce udělat vše pro to, aby skončila vláda Petra Fialy. Nazval ji neschopnou, asociální, arogantní a prolhanou. „Stačí se podívat na účty a složenky a porovnat si, kolik jsme platili za nájmy, potraviny, léky, dopravu, energie v roce 2021 a kolik platíme nyní. Vinou naprosté nekompetence vládní koalice zdražilo o třetinu úplně všechno,“ řekl Babiš.

Doporučované