Článek

Do Prahy dorazil v úterý ráno ukrajinský kabinet, aby se zúčastnil společného jednání s českou vládou.

Premiér Petr Fiala (ODS) přivítal ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala a ministry jeho vlády na zahradě Strakovy akademie v jedenáct dopoledne.

Objetí Denyse Šmyhala a Petra Fialy. Česko patří mezi výrazné podporovatele země, která čelí ruské vojenské invazi už 874 dní.

Fialův kabinet začátkem července odtajnil materiál, podle kterého Česko poslalo od začátku ruské invaze do konce letošního května Ukrajině z armádních skladů vojenský materiál v hodnotě 6,75 miliardy korun.

Čeští ministři v čele s premiérem Fialou jednali v Kyjevě s ukrajinskou vládou a prezidentem Volodymyrem Zelenským předloni 31. října. Cesta měla mimo jiné podpořit ukrajinské ambice vstoupit do Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Na uspořádání dnešního jednání se premiéři dohodli při návštěvě Šmyhala (na snímku v doprovodu Petra Fialy) v květnu v Praze.

Česká vláda pořádá pravidelná jednání také s polským kabinetem, v případě Slovenska letos v březnu konání mezivládních konzultací pozastavila kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky.

Denys Šmyhal se zdraví s českými ministry zdravotnictví (Vlastimil Válek), pro místní rozvoj (Ivan Bartoš) a vnitra (Vít Rakušan).

Členové ukrajinské vládní delegace před Strakovou akademií.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal před zahájením společného zasedání vlád řekl, že si od dnešních mezivládních konzultací v Praze slibuje debatu o posílení obranné a průmyslové spolupráce nebo o zabavení ruského majetku.

Ruskem napadená země podle Šmyhala od prvních dnů invaze pociťuje nesmírnou solidaritu ze strany českého lidu i vlády.

Mezivládní konzultace se pak odehrály v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně (na snímku).

„Poválečná obnova Ukrajiny je příležitostí pro české firmy a doprava bude jejím zásadním pilířem. Zaměříme se na zlepšení dopravní konektivity a propojení s evropskými dopravními koridory, velký potenciál pro spolupráci nabízejí také české technologie. Mimo to pomůžeme Ukrajině také s integračními procesy, ale i v dalších oblastech,“ nastínil na síti X obsah jednání se svým ukrajinským protějškem ministr dopravy Martin Kupka (druhý zprava).

Ministr pro vědu Marek Ženíšek jednal s ukrajinským šéfem resortu školství Oksenem Lisovým (na snímku druhý zleva). „Hovořili jsme o vědecké spolupráci našich zemí a odsoudili barbarské ruské útoky na ukrajinské vědecké ústavy, kterých jsme stále svědky. Ruská agrese cílí nejen na životy, ale i na budoucnost Ukrajiny. Naší povinností je podporovat Ukrajinu v jejím boji za svobodu a demokracii, a to nejen slovy, ale i činy. Jsem hrdý, že je toho Česká republika schopna,“ uvedl Ženíšek (na snímku druhý zprava).

Momentka z bilaterálního jednání Vlastimila Válka s ministrem zdravotnictví Ukrajiny Viktorem Liaškem. „Řešili jsme jak akutní témata, tak ta dlouhodobá. Mezi ta akutní patří nepochybně pomoc ukrajinským zdravotnickým zařízením zasaženým válkou a péče o ukrajinské pacienty. Hlavními tématy dlouhodobé spolupráce je pak pomoc Ukrajině se vstupem do Evropské unie a integrace jejího zdravotnictví do evropského systému či poválečná rekonstrukce ukrajinského zdravotnictví,“ uvedl na síti X český ministr zdravotnictví.

Ministryně obrany Jana Černochová s ukrajinským ministrem pro strategický průmysl Oleksandrem Kamyšinem. „Vedle aktuálního vývoje na frontě a průběhu české muniční iniciativy jsme diskutovali rovněž o společných projektech českého a ukrajinského obranného průmyslu,“ napsala na síti X Černochová. „Kromě česko-ukrajinské firmy na výrobu dronů U&C UAS s.r.o., kterou jsem před nedávnem navštívila, se úspěšně rozvíjí spolupráce i v oblasti výroby ručních zbraní a malorážové munice, kde společnosti Česká zbrojovka a.s. a Sellier & Bellot a.s. právě dnes na okraj mezivládního jednání podepsaly s ukrajinskými partnery dohody o transferu výroby na Ukrajinu.“

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš jednal s Oleksandrem Bornjakovem, náměstkem Mychajla Fedorova, ministra pro digitální transformaci Ukrajiny (v bílém tričku, druhý zleva).

„Dlouhodobě s Ukrajinou spolupracujeme i v kyberbezpečnosti. Už tenhle čtvrtek podepíše na summitu Evropského politického společenství v Londýně Ukrajina a Česko dohodu o bezpečnostní spolupráci a dlouhodobé podpoře. Obdobné dohody již dříve UA podepsala s 19 státy i EU. Během jednání jsme s náměstkem Bornjakovem mluvili o konkrétních možnostech další podpory Ukrajiny a prohlubování spolupráce jak v kybernetické bezpečnosti, tak v oblasti vzdělávání a digitálních dovedností. Náměstek Bornjakov mi představil nově vyvíjenou vzdělávací aplikaci Mriia, která je první státní vzdělávací aplikací a je velkou inspirací v individuálním přístupu ke vzdělávání,“ napsal Bartoš.

Po bilaterálních schůzkách a pracovním obědě vystoupili předsedové obou vlád na tiskové konferenci v Lichtenštejnském paláci.

Ukrajinský úřad vlády na svých stránkách uvedl, že spolu obě strany diskutovaly o ekonomické a obranné spolupráci, výzvách v energetickém sektoru a implementaci mírové formule ukrajinského prezidenta.

Premiér Petr Fiala své ukrajinské partnery během jednání ujistil, že podpora Ukrajiny zůstává prioritou mezinárodní politiky České republiky.

„Jsme vděčni za pozvání do Prahy na společné mezivládní konzultace. Oceňujeme vysokou úroveň dialogu mezi našimi zeměmi a podporu české vlády a lidu Ukrajině,“ řekl Denys Šmyhal a vyjádřil vděčnost za úsilí českých partnerů při poskytování potřebných zbraní ukrajinským obráncům.