Článek
Když brazilský fotbalový útočník Neymar na instagramu před svým více jak 212milionovým publikem zmíní Saúdskou Arábii, od svého nového zaměstnavatele - rijádského klubu Al Hilal - dostane 12 milionů korun.
Fotbalový svět zachvátila saúdská horečka, vzduchem létají miliardy a lukrativní kontrakty, do ligy v zemi srdce islámu proudí slavní hráči - v čele s Ronaldem, Neymarem či Benzemou. Trenérem saúdské reprezentace se nedávno stal kouč italských mistrů Evropy Roberto Mancini.
Saúdové si spočítali, že peníze vynaložené do velkolepého divadla na trávníku by se jim mohly politicky vyplatit. Na pozadí celé show jsou nejen ekonomické zájmy, ale i snaha o posílení mocenských zájmů a zmenšení závislosti saúdské kasy na vývozu ropy.
V rozhovoru pro Seznam Zprávy to vysvětluje saúdský velvyslanec v Česku Abdulláh M. al-Rašíd.
„Cílem je diverzifikovat zdroje příjmů a zvýšit atraktivitu turistického sektoru našeho království. Fotbal je nejoblíbenější hra na světě, takže se nelze divit, že je tento sport populární i v naší zemi a vůbec v celém regionu. Cílem této diverzifikace je, abychom se nemuseli do budoucna výhradně spoléhat na export ropy. Jde o jeden z hlavních cílů Vize království 2030,“ popisuje velvyslanec al-Rašíd.
Saúdové podle něho mají zájem o spolupráci i s českou Fotbalovou asociací. Zmínil angažmá trenéra saúdskoarabského stipendijního programu ve Španělsku Abdulhakeema Al-Tuwaijrího, který působil v realizačním týmu Slavie Praha.
„Určitě jsme otevření spolupráci mezi saúdskou a českou ligou. Působí zde několik našich hráčů, kteří se účastní saúdskoarabského stipendijního programu na rozvoj fotbalových talentů. Jeden z našich trenérů zde donedávna působil jako asistent trenéra vašeho velkého klubu. Jsem přesvědčený, že taková spolupráce může v blízké budoucnosti posílit,“ uvedl saúdský velvyslanec.
V rukou státu
Zmíněná strategie Vize 2030 má saúdské království pod vedením korunního prince Muhammada bin Salmána (MBS) proměnit sociálně i ekonomicky, cílem Rijádu je zahájit reformy a otevřít zemi světu.
Donedávna zde nemohly ženy řídit automobil, legální nebyla ani kina. Fotbal má Saúdům mimo jiné pomoci napravit obraz a renomé pošpiněné vraždou kritika vládního režimu Džamála Chášukdžího v roce 2018, v těchto dnech je rijádský režim kritizovaný i za rozsudek trestu smrti pro aktivistu, který na sociálních sítích kritizoval tamní politiky.
Saúdové si podle pražského velvyslance od příchodu světově známých fotbalistů do jejich ligy slibují mimo jiné ekonomický přínos. „Království je jednou z nejdůležitějších zemí nejen na Blízkém východě a v Asii, ale i v rámci islámského světa. Jsme také členem ekonomické skupiny G20. Příchod celosvětových fotbalových hvězd do saúdské ligy zvýší její celosvětovou konkurenceschopnost, což v sobě nese i komerční aspekt. Slibujeme si zejména finanční přínos z prodeje televizních práv,“ uvedl al-Rašíd.
Saúdové usilovali o pořádání světového šampionátu v roce 2030, společně s Egyptem a Řeckem, zdá se ale, že z těchto námluv v posledních týdnech sešlo. Saúdové následně projevili zájem o účast jejich klubu v evropské Lize mistrů, šéf UEFA to však před několika dny zamítl. „Ambice klubů v království vzrostly, chceme více soutěžit na kontinentální i mezinárodní úrovni. Snažíme se dostat do seznamu top deseti fotbalových lig na světě,“ přitakává velvyslanec al-Rašíd.
Saúdové na fotbalovém lovu
Klub Al Nassr:
- Cristiano Ronaldo (Manchester United)
- Marcelo Brozović (Inter Milán)
- Seko Fofana (Lens)
- Alex Telles (Manchester United)
- Sadio Mané (Bayern Mnichov)
- Otávio (Porto)
- Aymeric Laporte (Manchester City)
Klub Al Ittihad:
- Karim Benzema (Real Madrid)
- N’Golo Kante (Chelsea)
- Jota (Celtic)
- Fabinho (Liverpool)
Klub Al Hilal:
- Neymar (PSG)
- Rúben Neves (Wolverhampton)
- Kalidou Koulibaly (Chelsea)
- Sergej Milinković-Savić (Lazio Řím)
- Malcom (Zenit Petrohrad)
- Yassine Bounou (Sevilla)
- Aleksandar Mitrović (Fulham)
Klub Al Ahli:
- Gabri Veiga (Celta Vigo)
- Édouard Mendy (Chelsea)
- Roberto Firmino (Liverpool)
- Riyad Mahrez (Manchester City)
- Allan Saint-Maximin (Newcastle United)
- Franck Kessié (Barcelona)
Klub Al Ettifaq:
- Steven Gerrard (Aston Villa, trenér)
- Moussa Dembélé (Lyon)
- Jack Hendry (Club Brugge)
Stadiony klíčových klubů:
- Al Ahli a Al Ittihad (Džidda): King Abdullah Sports City, 62 345 diváků
Prince Abdullah Al-Faisal Stadium, 27 000 diváků
- Al Hilal (Rijád): Riyadh King Fahd International Stadium, 68 752 diváků
- Al Nassr (Rijád): Al Awwal Park, 25 000 diváků
- Al-Ettifaq (Dammam): Prince Mohamed bin Fahd Stadium, 35 000 diváků
Dominantní slovo v saúdské lize má stát. Saúdskoarabský investiční fond (PIF), který mocensky spadá pod korunního prince MBS a který mimo jiné vlastní anglický klub Newcastle United, na začátku léta získal 75% podíl ve čtyřech klíčových klubech ligy: Al Hilal a Al Nassr z Rijádu, Al Ahlí a Al Ittihad z Džiddy. Zbylých 25 procent patří neziskovým nadacím daných klubů.
Státní ropný gigant Saudi Aramco zase získal fotbalový klub Al Qadsiah ve druhé lize. Drtivá většina klubů však zatím zůstává ve vlastnictví ministerstva sportu. Saúdská liga nese název podle jména hlavního sponzora - státní developerské společnosti Roshn.
„Hlavním cílem je nyní privatizovat kluby v saúdské lize, podobně jako tomu je v jiných velkých fotbalových ligách. Velké společnosti typu Saudi Aramco získaly podíl v několika klubech, v dalších osmi klubech vznikl investiční fond,“ popsal v rozhovoru velvyslanec v Česku al-Rašíd.
Jistý průlom nastal v uplynulých dnech v otázce „nesaúdských“ sponzorů. Na dresech klubu Al Ettifaq, kam v létě přestoupil bývalý kapitán Liverpoolu Jordan Henderson, se objevilo logo čínského výrobce luxusních vozů Hongqi.
Nobility. Luxury. Exquisiteness ✨🟢
— Ettifaq Club (@Ettifaq_EN) August 27, 2023
Ettifaq 🤝 Hongqi Cars
ALTAWKILAT Universal Motors - Premium / Hongqi are Ettifaq’s Official Sponsor@Hongqi_KSA pic.twitter.com/MBR2rXeB2R
Trvanlivější než Čína
Před několika lety zažila fotbalový boom i Čína, do jejíž ligy zamířili z předních evropských klubů hráči jako belgický záložník Marouane Fellaini či brazilský Oscar. Peking však finanční kohoutky tamním klubům přiškrtil, čímž mezinárodní zájem o tuto ligu uvadl.
Saúdský velvyslanec v Praze míní, že podobný osud jejich ligu nepotká. „Saúdská liga je nejsilnější liga na Středním východě a v Asii. Saúdský národní tým se šestkrát kvalifikoval na mistrovství světa, jednou jsme se dostali i do osmifinále. Saúdské kluby reprezentují království v kontinentálních i mezinárodních soutěžích, kluby jako Al Nassr, Al Ittihad a Al Hilal se několikrát účastnily mistrovství světa klubů. Nemyslím si tedy, že by existovalo riziko, že tento zájem bude epizodický a krátkodobý.“
První kola saúdské ligy ukázala na značné rozdíly v návštěvnosti zápasů. Divácky táhnou spíše jen zápasy zmiňované čtyřky předních klubů z Rijádu a Džiddy. V prvním kole ligy nabité novými posilami si celkově na stadiony našlo cestu pouhých 61 067, průměr na zápas činil 6 785 diváků, což bylo méně než na českou ligu.
Ve druhém kole se naplno projevila rozkolísanost sledovanosti saúdské ligy. Zatímco na zápas klubu Al Hilal dorazilo v Rijádu 59 600 lidí či na „Ronaldův“ Al Nassr 20 tisíc, na stadionu klubu Abha sledovalo zápas 817 diváků či 1024 fanoušků na klání týmu Al Hazem proti Al Ettifaq trénovaným bývalým anglickým reprezentantem Stevenem Gerardem. Páteční klání předních rivalů Al Ittihad proti Al Hilal sledovalo 24 tisíc fanoušků, do vyprodání stadionu chyběly tři tisíce diváků.
Packed stadiums 🔥
— Saudi 2027 (@saudi2027) August 26, 2023
Across Saudi Arabia, fans showed their colours as the @SPL_EN returned in full swing 🇸🇦⚽️#Saudi2027 | #ForwardForAsia pic.twitter.com/IBWafpEdhl
Chce-li saúdská liga v zemi s 32 miliony obyvateli do budoucna konkurovat evropským soutěžím, na sledovanosti, marketingu a hře budou muset zejména menší a střední kluby zapracovat - aby soutěž nebyla jen o několika málo klubech točících peníze ropné mocnosti. Do určité míry tomu může napomoci výstavba nových stadionů pro asijský šampionát, který se v Saúdské Arábii uskuteční v roce 2027.
Podle velvyslance al-Rašída je fotbal v zemi nejpopulárnějším sportem, potvrdil však, že největší pozornost zatím budí zápasy právě mezi čtyřmi velkými kluby z Rijádu a Džiddy. „Návštěvnost zápasů je vždy vysoká, zejména při konfrontacích mezi populárními kluby jako Al Hilal, Al Nassr, Al Ittihad či Al-Ahli, kde bývají tribuny zcela zaplněné,“ dodal.