Hlavní obsah

Eurokomisaři ladí své týmy. Na telefon od Leyenové čeká i Češka

Foto: Twitter @vonderleyen

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

aktualizováno •

Sestavování kabinetů budoucích eurokomisařů vstupuje do ostré fáze. O pozice na unijním výsluní se bojuje doslova do posledního dne. Největší nával je do týmu předsedkyně Ursuly von der Leyenové. Na zavolání čeká i Česko.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Byť oficiální složení všech sedmadvaceti komisních týmů představí jejich šéfové až poté, co dostanou od Evropského parlamentu jasnou zelenou, ve veřejném prostoru už se kupí spekulace a létá řada „zaručených“ jmen.

Jisté každopádně je, že Česko se usilovně snaží dostat své zástupce do řady eurokabinetů.„Máme dlouhý seznam lidí, kteří jsou připraveni v Komisi pracovat. Jsou na něm lidé vhodní do všech oblastí,“ potvrdil Seznam Zprávám náměstek ministerstva zahraničí Eduard Hulicius.

V minulosti v kabinetech eurokomisařů, mimo českého, pracovalo jen kolem pěti Čechů. „Nyní se snažíme, aby tam bylo více našich lidí. Podařit by se to mělo,“ dodal Hulicius. Klíčové podle něho ale není ani tak číslo, jako to, aby zvolení lidé v kabinetech obstáli. A taková esa prý rozhodně máme.

Premiéra s Kottovou?

Třešničkou na dortu by mohl být ten vůbec nejvyšší kabinet – předsednický. Svoji židli by v něm mohla dostat Karolína Kottová, která pracuje pro Evropskou komisi od roku 2005. Střídavě v Česku i v Bruselu.

Ačkoli Česko o její angažmá podle několika diplomatických zdrojů SZ velmi stojí, finální rozhodnutí zatím nepadlo. „Nebudu nic vyvracet, ani potvrzovat. Celý proces je velmi citlivý,“ podotkl Hulicius. Zdůraznil nicméně, že doposud v kabinetu předsedy či předsedkyně Komise žádný Čech nebyl. „Byl by to tentokrát obrovský úspěch,“ dodal.

Co konkrétně by případná česká zástupkyně v kabinetu Ursuly von der Leyenové dělala, není jisté. Členové kabinetu předsedkyně dozorují oblast, na kterou mají expertizu, a zároveň musí ovládat diplomacii a komunikaci. „Jejich výdrž a schopnosti musí být mimořádné, bezchybné,“ shrnul náměstek.

Prověřená poradkyně

Kottová není v unijních vodách žádným nováčkem. Po studiu mezinárodních vztahů na univerzitě v Terstu a na prestižní College of Europe pracovala pro OSN v Kosovu, poté na českém ministerstvu zahraničí byla členkou přístupového týmu do EU. Do Evropské komise pak vplula téměř před dvaceti lety, za tu dobu stihla pracovat jako poradkyně dvou eurokomisařů. V Praze několik let také vedla politickou sekci Zastoupení Evropské komise v ČR.

Do unijní metropole se vrátila v dubnu 2022 a momentálně vede v DG Regio oddělení komunikace. Toto DG, tedy Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku, odpovídá za opatření EU na pomoc hospodářskému a sociálnímu rozvoji znevýhodněných regionů sedmadvacítky.

Síkelova skládačka

Náročné sestavování týmu zažívá i budoucí český eurokomisař Jozef Síkela, který se v Komisi postará o mezinárodní partnerství. V minulém týdnu ustál v Bruselu „grilování“ před europoslanci, nyní horečně dolaďuje svůj kabinet. „Je to velice složitá hra, protože komisař nebo šéf jeho kabinetu musí poskládat tým podle pravidel předsedkyně. A zároveň se pro sebe snaží sehnat ty nejlepší lidi, plus pomáhá domovskému státu dostat zase své lidi do jiných kabinetů,“ vysvětlil Seznam Zprávám diplomatický zdroj.

Síkela na dotaz SZ, jak sestavuje svůj kabinet, neodpověděl, podle kuloárních informací je ale jisté, že si s sebou do Bruselu vezme Vojtěcha Srnku, který se stará o Síkelovu komunikaci. Celému jeho kabinetu by mohla šéfovat diplomatka Lucie Šestáková. Definitivně se ale ještě nerozhodla, čeká se na finální složení kabinetu.

Foto: EP/Alain Rolland

Jozef Síkela na slyšení v Evropském parlamentu.

A to musí respektovat předem daná pravidla, která vydala předsedkyně Evropské komise. Stejně jako v roce 2019 musí mít každý kabinet rovný počet mužů a žen, liší se ale počet členů, kteří pocházejí z domovské země komisaře či komisařky. V minulém období si mohli přivést „z domova“ tři spolupracovníky, nyní se jejich počet smrskl nanejvýš na dva. Von der Leyenová tím chce zabránit tomu, aby komisaři zaměstnávali pouze pracovníky ze svých zemí.

„Komisaři se vyplatí, když je tým složený z lidí, kteří jsou geograficky, zkušenostně i věkově vyvážení. Je dobré kombinovat lidi z velkých i malých zemí, z východu i západu, severu i jihu. Výhoda je, že je z čeho brát. Lidí, kteří se vyznají v evropských záležitostech, je docela dost,“ upozornil Hulicius, který v minulosti působil v kabinetu končící české eurokomisařky Věry Jourové.

Samotná práce v kabinetu je podle něho vrchol evropského ledovce. „Je to hodně o výkonu. Výjimkou není práce o nedělích či přes noc. Kabinet je prubířský kámen. Říká se, že to urychluje kariéru. Někdy to platí, někdy méně, ale minimálně tito lidé prokazují určitou univerzalitu,“ uzavřel Hulicius, kterého bruselské angažmá zavedlo zpět do domácích vod. Kromě postu náměstka šéfa české diplomacie byl v říjnu zvolen místopředsedou KDU-ČSL.

„Během sestavování svého kabinetu klade Jozef Síkela důraz na snahu zajistit co nejsilnější zastoupení Čechů v kabinetech dalších komisařů. Dále se jeho postup samozřejmě odvíjí také od pravidel, která pro sestavování kabinetů platí. Pohovory s možnými kandidáty na členy kabinetu absolvuje v tomto týdnu,“ doplnil Srnka.

Aktualizovali jsme o vyjádření Vojtěcha Srnky.

Doporučované