Článek
Andrej Babiš pokračuje ve své tour po českých a moravských městech. Hodinu před pondělním polednem zavítal na náměstí Přemyslovců v Nymburce.
U svého karavanu měl stůl, kde příznivcům podepisoval knihy a rozdával volební noviny ANO. Pomáhal mu i místopředseda Sněmovny a exministr Karel Havlíček.
Kromě těch, kteří čekali na setkání, autogram či fotku s bývalým premiérem, postávala jen pár metrů opodál malá skupina Babišových odpůrců.
Jedna z žen si například přinesla transparent, na němž červeným písmem stálo 12. 9. 2022, tedy datum, kdy Andreji Babišovi začne soud v kauze Čapí hnízdo.
Nejviditelnějším a nejhlasitějším odpůrcem byl prošedivělý muž s hnědým kloboukem, brýlemi a píšťalkou. Celou dobu na ni pískal a kritizoval Andreje Babiše.
Mnoho seniorů mu říkalo, že je hlasité pískání obtěžuje. A dotyčného se ptali, proč narušuje mítink.
Jeden z nich – v pruhovaném tričku – to nevydržel. „Nech tu píšťalku,“ vyzval ho, načež ho kopnul do rozkroku a začal se napřahovat pěstí. „Kdo tě má poslouchat,“ dodal a rozzlobený odešel.
Nejde o první podobný konflikt na mítinku předsedy hnutí ANO. Už koncem června se popraly dvě ženy v Domažlicích a incident řeší i policie.
Na incident v Domažlicích Babiš reagoval ve svém videu Čau lidi.
„Samozřejmě to vím jen z vyprávění kolegů a jsem z toho šokován. Já podepisuji knížky, fotím se s lidmi, tak jsem u toho nebyl. Mě to mrzí a chtěl bych poprosit naše fanoušky, aby se nenechali vyprovokovat k těm reakcím. Provokáteři nás urážejí, jsou agresivní, vulgární, pískají na píšťalky, není slyšet vlastního slova,“ reagoval na konflikty během mítinků Babiš.
Podle politologa Josefa Mlejnka z Institutu politologických studií při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy je Andrej Babiš politik, který u lidé vyvolává emoce.
„Myslím si, že to je tím, že je kontroverzní politik. Má své příznivce i odpůrce, kteří jsou vůči němu velmi kriticky naladění, takže poté je logické, že na mítinku může dojít k potyčce tohoto typu,“ řekl.
Politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček připomíná, že v Česku je běžnější, že jsou lidé v konfliktu přímo s politikem.
„Vzpomínám na různé okamžiky z českých polistopadových dějin, kdy se na politiky házela vajíčka – to je třeba kauza Jiřího Paroubka. Ono těch momentů, kdy dochází k útokům na politiky, není málo. Nevybavím si teď, kdy se perou příznivci s odpůrci,“ podotkl.
Dodal, že zatím jde jen o vyhrocené situace, které nevedou k vážným zraněním. „Není to žádný extrém nebo ukázka toho, že bychom měli nějakou násilnou politickou kulturu. Přijde mi to vyhrocené, radikální, ale míra fyzického násilí, která se tady používá, nevede k tomu, že by někdo skončil v nemocnici, nedejbože k úmrtí.“
Aktualizováno o vyjádření předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.