Článek
Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) po jednání s šéfem resortu vnitra Vítem Rakušanem řekl, že se řešilo například to, jak uprchlíky motivovat, aby se sami přesunuli do jiného regionu.
„Dobrovolná motivace se může odehrávat jednak tím, že v regionech, které mají kapacitu, bude třeba dostupná vyšší finanční kompenzace pro ubytovatele, kteří si uprchlíky vezmou. Nebo je to založeno na individuální konzultaci s rodinami,“ přiblížil Kulhánek pro Seznam Zprávy.
A právě pro rodiny by podle něj mohlo být motivací, že se přesunou někam, kde bude práce i ubytování.
Na jednání také zaznělo, že z Česka už mnoho uprchlíků odešlo a stát momentálně nemá přesná čísla, kolik se jich tu reálně nachází.
„Bavili jsme se o systému, který bude evidovat pohyb uprchlíku. Když jsme si to prověřovali, zhruba asi jednu čtvrtinu pohybu uprchlíků nemáme podchycenou,“ podotkl ústecký hejtman Jan Schiller (ANO).
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) požaduje rovnoměrnější rozprostření uprchlíků dlouhodobě.
„Nedává smysl finančně dotovat setrvání uprchlíků v místech, kde už zkrátka není kapacita ani podle vládního datového modelu,“ prohlásil po jednání.
„Navrhuji proto například omezit vyplácení dávek a dotování ubytování uprchlíkům v místech s překročenou kapacitou a koordinovaně řídit jejich přesun do míst s volnější kapacitou. Jinak za státní peníze vytváříme problém, který potom za další státní peníze budeme muset řešit,“ pokračoval.
Víza pro 353 tisíc uprchlíků
Návrhy z diskuse k vládní strategii relokace uprchlíků nyní projdou legislativním posouzením. Ministr Rakušan se k výsledkům jednání s hejtmany plánuje vyjádřit ve 14 hodin.
V pondělí Česko udělilo běžencům z Ukrajiny 2 097 víz, o 109 více než před týdnem. Od počátku války víza dočasné ochrany získalo vice než 353 tisíc uprchlíků.
Podle posledního vyjádření Rakušana je v Česku zhruba 200 tisíc uprchlíků. Ministerstvo vnitra nicméně nemá přesný přehled o tom, kolik lidí ze země odjelo.
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) minulý týden projednala novelu zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina.
Úprava explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní a zároveň zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny.
Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěné ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkované krajským asistenčním centrem. Novela obsahuje také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění.