Hlavní obsah

Co si přejí vlády, není podstatné, píší čtenáři ke Green Dealu

Foto: Seznam Zprávy

Uhelná elektrárna Chvaletice. Ilustrační fotografie.

Klimatická opatření jsou splnitelná a proveditelná, zaznělo v rozhovoru SZ s klíčovým člověkem v Evropské unii pro jejich zavádění do praxe. Čtenáři se neshodnou, zda je Green Deal potřebný, zbytečný, nebo zda stačí pouze ubrat.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů zajímavé názory z diskuze u rozhovoru se zástupcem generálního ředitele pro klima v Evropské komisi Janem Dusíkem, který upozorňuje na to, že pro zrušení Green Dealu v Evropské unii neexistuje většina. „Jde hlavně o to, aby se aplikoval s rozumem a s přihlédnutím k ekonomickým dopadům,“ zaznělo v diskuzi opakovaně.

Jiří Stárek: Evropa to prostě nesmí přepísknout. Trvání na milnících za každou cenu je kontraproduktivní, pokud vidíme, že mají vážné negativní dopady. Pokud bude Evropa do roku 2050 uhlíkově neutrální, nic to nevypoví o skutečné produkci skleníkových plynů ve světě. Může se prostě stát, že oteplování bude pokračovat v podstatě úplně stejně, pouze Evropa sníží svoji ekonomickou výkonnost, a tím i kapacitu, jak bojovat s dopady zvýšených globálních teplot. A to nelze dopustit. Revize dlouhodobých plánů jsou nutné vždy.

  • František Janoš (reaguje): Evropa nemá co přepísknout. Její podíl na celosvětových emisích je cca sedm procent, pokud bude uhlíkově neutrální, celosvětové emise se sníží také o tolik. Může to něco zásadně změnit? Stačí použít zdravý selský rozum.

Jan Vodička: Za mladší generaci děkuji politikům, kteří po asi 40 letech konečně vyslyšeli volání vědců, abychom dekarbonizovali. Kompletní přechod na OZE + jádro se děje všude na světě. Bonusem budou nízké lokální emise bez čmoudu, hluku i demokratizace energetiky a konec oligopolních uhlobaronů.

Richard Blahuta: Co si přejí vlády, není podstatné. Důležitější je, co si přejí obyvatelé těchto států. Vlády, které nerespektují názory většiny voličů nebo neplní své sliby, by se měly odporoučet nebo být odporoučeny a popohnány k zodpovědnosti, se vším všudy.

Petr Šáda: Rozumní lidé si nepřejí zrušení Green Dealu, ale chtějí víc rozumu, zmírnění opatření a pomalejší přechod, a ne kupčení s povolenkami.

Marie Smutná: Green Deal je nutný, něco se dělat musí, jestli se má zachovat normální život na této planetě i za cenu snížení životní úrovně, bez toho to nepůjde. Lidi by se s tím už měli smířit a mít rozum.

Martin Javurek: Tak ono snad ani nejde o zrušení Green Dealu, ale o to, aby se aplikoval hlavně s rozumem a s přihlédnutím na všechny možné jiné dopady, především ty ekonomické. A ne jako se to dělá teď, bezhlavě…

Karel Schweitzer: Já chci zachovat uhelné elektrárny, a až budou postaveny náhradní jaderné zdroje, od nich odstoupit. Zrušit možnost obchodování s emisními povolenkami pro každého a nechat tuto možnost pouze pro firmy, které emise produkují a musí nakupovat povolenky. Následně po odchodu od uhelných elektráren povolenky zcela zrušit – to byl totiž jejich prvotní smysl, odchod od uhlí. Plyn bych vůbec v ČR vzhledem k nutnosti jeho dovozu nepodporoval a snažil se od něj zcela upustit u velkých zdrojů.

Fórum čtenářů

Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.

Své postřehy k tématu můžete redakci Seznam Zpráv také psát na e-mail forumctenaru@sz.cz.

Marcela Jezberová: S Green Dealem je to jako se zateplením domu. Zaplatím zateplení, a tím ušetřím na účtech za topení. Jenže za to zateplení dám tolik, že se mi to v úsporách za energie vrátí za 20 let, a to jen v případě, že cena za energie na vytápění zůstane na současné výši. Jednak je mi jasné, že nezůstane, jednak netuším, jestli se vůbec návratu investice za těch 20 let dožiju. No neberte to, když je to tak „výhodné“.

Vladimír Tichý: Green Deal vychází z dobrých úmyslů, ale je realizován velmi špatnými opatřeními, která vedou k devastaci ekonomik EU, snížení životní úrovně obyvatel EU, hyzdění přírody lány větrníků a fotovoltaiky, energetické krizi a dalšímu zadlužování zemí EU. Většina vlád EU si nepřeje zrušení pokřivené zelené politiky ze strachu nikoliv o klima a životní prostředí, ale jednak ze strachu, že budou označeni za zpátečníky či barbary a dále také pod vlivem oligarchie, která profituje z nahraditelných energetických zdrojů.

Vlastimil Milec: Tak v principu bych proti tomu nic neměl. Také budu raději dýchat čistý vzduch, ale vůbec se nedomnívám, že změnu klimatu člověk zastaví. Lidská činnost jen ke změně klimatu přispívá zanedbatelným způsobem. Přírodní pochody jsou mocnější. Mimochodem, docela by mě zajímalo, jakou měrou ke změně klimatu přispěla ta azbukářská válka. Tam to bouchá na rozsáhlém území od rána do večera. A což když bouchne nějaká sopka? A to se děje dost často. Ta začoudí atmosféru víc než miliony aut a námořní lodě k tomu.

Lucie Králová: Byli jsme s manželem na výletě v Číně. Tam jede jejich Green Deal na plné obrátky. Jsou hodně před námi. Vidíte to všude, ale hlavně na silnicích, kde jezdí v městech dnes už hlavně elektroauta. Takže je tam ve městech neskutečný klid a podstatně čistěji.

Karin Fischer: Žiju celý život na severu Čech. Neumíte si představit, co to je, žít ve žluté mlze a nemoct dýchat a fungovat. Jestliže máme možnost se životním prostředím něco udělat, udělejme to.

Tomas Vasko: Mě by zajímalo, čím chtějí nahradit energetický deficit, pokud se podle GD zruší konvenční elektrárny. Green Deal dává smysl, ale bez strategie s alternativou je to cesta zpátky na strom.

Doporučované