Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Současná budova českého zastupitelského úřadu ve Washingtonu v ulici Spring of Freedom byla postavena v roce 1969, což se už delší dobu projevuje. Železobetonová studenoválečná stavba navíc neprošla žádnou komplexní rekonstrukcí, byť se o ní mluvilo více než patnáct let. Národní kontrolní úřad navíc několikrát upozorňoval na chátrání budovy, k opravě přesto nedošlo. Jedněm ministrům zahraničních věcí chyběla politická vůle, druhým finance.
Současná vláda Petra Fialy (ODS) se koncem minulého roku rozhodla, že nákladnou celkovou renovaci dělat nebude, opraví jen to nezbytné a raději vsadí na úplně jiný dům. „Vláda svým usnesením schválila záměr nákupu budovy, Ministerstvo zahraničních věcí nyní provádí nezbytné kroky spojené s naplněním tohoto záměru,“ potvrdila pro Seznam Zprávy mluvčí české diplomacie Mariana Wernerová. Resort se podle ní věnoval průzkumu washingtonského realitního trhu a vyhledávání vhodných prostor od listopadu 2023.
Výběr nakonec padl na Massachusetts Avenue, kde už kdysi čeští diplomaté, byť v jiné budově, sídlili. Právě v této, ve Washingtonu, prestižní ulici našli vhodný, reprezentativní dům z konce devatenáctého století. Česko budovu podle Wernerové odkoupí od soukromého vlastníka.
Server Aktuálně.cz uvedl, že nové sídlo přijde Ministerstvo zahraničí s pomocí od resortu financí na 260 milionů korun. Diplomaté by se do něj měli přestěhovat v druhé polovině letošního roku.
Starou adresu nicméně Češi neopustí. V chátrající budově zůstane konzulární a kulturní oddělení a několik bytů.
Stejně vysoké náklady
V současnosti využívaná stavba se ale prodat nedá, protože je v areálu, kde je umístěna i rezidence českého velvyslance.
„Na rozdíl od ambasády to není železobetonová stavba, je to krásný washingtonský domeček, který jsme během desetiletí nákladně modernizovali,“ uvedl k chystanému stěhování pro Seznam Zprávy někdejší velvyslanec v USA Michael Žantovský. Česko tak bude mít od letošního roku v metropoli USA celkem tři budovy. „Co se týče provozu, náklady by měly být stejně vysoké jako v případě stávající budovy,“ podotkla Wernerová.
Černínský palác si od stěhování slibuje zejména posílení vlastní prestiže, samotná „lepší“ adresa ale podle bývalých ambasadorů zdaleka nestačí. „V USA je největší konkurence velvyslanců vůbec. Každý stát tam má ambasádu. Podle mě nemá moc smysl konkurovat tradičními diplomatickými nástroji, musí se to dělat jinak, aby si nás všimli,“ řekl SZ Alexandr Vondra, který ve Washingtonu střídal Michaela Žantovského v roce 1997.
Vondra: Za Havla jsme byli atraktivní
Adresa, která je blíž Bílému domu, nehraje podle Vondry zas tak významnou roli. „Není to o tom, jestli přijdou za vámi. Vy za nimi musíte chodit a vymýšlet něco, čím jsme zajímaví. Za mojí éry to bylo samozřejmě jednodušší, protože jsme se trochu vyhřívali na sluníčku Václava Havla. Měli jsme havlovskou agendu, témata, byli jsme atraktivní. Ale i tak jsme si to celé objížděli,“ zavzpomínal Vondra na konec devadesátých let, který v USA jako ambasador strávil.
„Mojí politikou vždy bylo neztrácet energii dohadováním, jestli máme být někde nebo jinde. Je ale třeba od první minuty makat a hledat si cesty, být zajímavý. Je ale faktem, že dneska je to už trochu složitější, protože jsme tuctová země,“ dodal exdiplomat a exministr zahraničí Vondra.
Otisk české svobody
Obdobně to vidí i Žantovský, který ve Washingtonu působil od roku 1992 a byl tak vůbec historicky prvním velvyslancem České republiky v USA. „Důležitá je práce, ne adresa,“ zdůraznil.
Žantovský zároveň připomíná, že právě ulice Spring od Freedom, kde se současná ambasáda i rezidence nachází, je s Českem pevně spjata. „Ulice se dříve jmenovala Tilden Street a teprve po revoluci v roce 1989 na nátlak manželky maďarského velvyslance ji na naši počest město přejmenovalo na ulici Spring of Freedom, tedy Pramen svobody,“ podotkl Žantovský.
Na Tilden Street, později přejmenovanou na Spring of Freedom, se česká ambasáda přestěhovala v roce 1969 pod sovětským tlakem. „Došlo k tomu údajně za dramatických okolností v souvislosti s dezercí tehdejšího komunistického vojenského přidělence. Z okna ambasády měl vyhazovat do popelářského vozu, který zařídila FBI, nějaké šifrovací zařízení. Komunisté proto řekli: „Stěhujeme se do lesa.“ Nikdy jsem neověřoval, jestli je to celé takto pravda, ale bylo to z poměrně věrohodných zdrojů, tak na tom asi něco pravdy bude,“ prozradil Žantovský.
Onen „les“ ale už dnes zdaleka není takovou exotikou, jako tomu bylo před padesáti lety. Autem do Bílého domu je to, pokud provoz zrovna dovolí, jen čtvrt hodina, navíc je to podle Žantovského krásné prostředí uprostřed Rock Creek parku, což je největší zelená plocha v této části Washingtonu.
Nejde už také o diplomaticky vyloučené prostředí. V okolí se nachází maďarská ambasáda, čínské kulturní středisko, holandská rezidence, indonéská, kuvajtská a dokonce i izraelská ambasáda.
„Na druhém konci našeho pozemku je rezidence, což je pro velvyslance příjemné. Může chodit do práce pěšky,“ podotkl Žantovský.
Večírky u bazénu Česko bodovalo
Na blízkost s rezidencí nedá dopustit ani Vondra, který kdysi nechal ve velvyslanecké rezidenci vybudovat bazén, což kromě vlastní relaxace mělo i diplomatický přesah. „Člověk tam mohl pozvat svoje americké politické kolegy i s rodinami na víkend, děti se mohly vykoupat, dospělí probrat politiku. To také mělo svoji váhu. Chodili tam za mnou například Henry Kissinger, Zbigniew Brzezinski, Madeleine Albrightová. Právě takovéto neformální příjemné prostředí je ceněné. Nemohli jsme konkurovat velkými recepcemi, ty dělají ty silnější a bohatší státy,“ naznačil Vondra.
Kromě bazénu se mohli čeští diplomaté ve Washingtonu chlubit i jinou raritou – jeleny. Stačilo málo a jeden takový jelen mohl Česku třeba i „zaříznout“ vytoužený vstup do NATO, podotkl s humorem Michael Žantovský. „Přímo na našem pozemku se usadila krásná rodina jelenů: otec, matka a čtyři kolouši. Já na ně vždycky večer z okna při západu slunce koukal. Pak jsem jel do Prahy a po návratu jsem zjistil, že jeden chybí,“ zavzpomínal bývalý ambasador.
Začal se tedy vyptávat kolegů a nakonec zjistil, že dva zaměstnanci ambasády dohnali zvíře do rohu a malorážkou, patrně nelegálně drženou, zvíře zastřelili. A následně uspořádali v reprezentačních prostorách ambasády jelení hody. „Ono to sice zní legračně, ale je to méně než dvacet minut cesty od Bílého domu. Představte si, že by zrovna šel kolem nějaký novinář třeba z Washington Postu a zaznamenal, že čeští diplomaté tam pytlačí na jelenech a pak si je tam dávají k večeři. To bychom mohli na NATO zapomenout,“ upozornil.
Podobné historky každopádně Česko na nové adrese na Massachusetts Avenue nepotkají. Dostane se totiž do extra hlídané oblasti, které se říká Embassy Row, protože je tam seřazeno více než dvacet ambasád. Včetně britské, která má tradičně ve Washingtonu výsadní postavení. „Je to skutečně tradiční diplomatická adresa, i když tam nejsou ani Rusové, ani Číňané, ani řada dalších velkých zemí. Například francouzská a německá ambasáda je na Reservoir Road, poblíž rezidence amerického viceprezidenta,“ uzavřel Žantovský.