Hlavní obsah

Potrestaný učitel měl na stejné škole sex s další žákyní. Certifikát tomu zamezí

Foto: Shutterstock.com

Ministerstvo spravedlnosti připravilo parametry pro dětský certifikát. Spory se vedly mimo jiné o retroaktivitu.

Česká verze dětského certifikátu, tedy osvědčení, že se lidé pracující s dětmi dříve nedopustili závažného trestného činu, má být hotová v půlce prosince. Politici se přeli o to, jestli mají delikventi dostat druhou šanci.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Alespoň na něčem shoda je, zní unisono z úst politiků, kteří mají na starost vypracování dětského certifikátu. Ten má chránit děti před případy, jako řešil v září okresní soud na Tachovsku s učitelem na tamní základní škole.

Vladimír K. dostal v roce 2012 podmíněný trest za sex se čtrnáctiletou žákyní. Sliboval, že už se to nikdy nestane, letos v září ho nicméně ten samý soud poslal do vězení na dva roky a tři měsíce za intimní vztah s další školačkou. Ve stejné škole.

Podle spisu měl obžalovaný muž poměr s dívkou od července 2023 až do svého zatčení letos v únoru. Když se sblížili, chodila do 8. třídy a bylo jí čtrnáct let. Nejprve si společně vyměňovali nahé fotografie a později, když dívka dovršila 15 let, došlo i na sex. Případ v září popsal web Novinky.cz.

Právě takovým případům má zamezit dětský certifikát, Vladimír K. by v něm měl „červenou“ a přijímající ředitel školy by věděl, že takový člověk s dětmi pracovat nemá. Nyní to tak není, což nejen politikům vadí. Příprava dětského certifikátu se ale i kvůli nim několikrát zadrhla.

Politici se na pravidlech dlouho nemohli shodnout, po měsících dohadování by brzy měly být parametry certifikátu konečně hotové. Původně se mluvilo už o prvním čtvrtletí letošního roku, Ministerstvo spravedlnosti má momentálně čas do poloviny prosince. Až poté se rozjede legislativní proces. Aktuálně to tedy vypadá, že by zákon mohl začít platit až od ledna roku 2026.

O přípravě certifikátu jsme psali v létě:

Česko přitom už přijalo nová pravidla pro znásilnění, od ledna by měla vstoupit v platnost také novela, která zakazuje bití dětí. Certifikát navíc má podporu veřejnosti – podle průzkumu agentury Ipsos pro iniciativu Pod svícnem jsou pro zavedení téměř dvě třetiny Čechů.

Za co bude „červená“

Vyjasnit se teď má především jeden „detail“ - retroaktivita certifikátu. Poslanci se shodují na tom, že by zákon měl mít možnost jít do minulosti, aby ochránil už současnou generaci dětí. Proti bylo dlouhou dobu ministerstvo, které argumentovalo tím, že to není technicky možné vyřešit. To se nyní změnilo.

„Z vlastní praxe vím, že si spousta lidí myslí, že když má někdo čistý trestný rejstřík, nebyl nikdy trestán. Ale není to pravda, protože po určité době může dojít k výmazu a na toho člověka se pak hledí jako na netrestaného. Ale to neznamená, že za sebou nemůže mít nějakou trestnou činnost, která by mohla dětem v budoucnu ublížit. Tohle si myslím, že je velký krok dopředu i v edukaci veřejnosti,“ vysvětluje poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL), která se na zadání pro Ministerstvo spravedlnosti podílela.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Pravidla pro dětský certifikát připravuje také poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL). V minulosti se zúčastnila i happeningu za manželství pro všechny.

Pokud tedy někdo spáchá opravdu závažný trestný čin, typicky sexuálně zneužije nezletilou osobu, i po pročištění rejstříku by se mu delikt měl ukázat v certifikátu. Ředitel školy by tak například u každého potenciálního učitele viděl, jestli nepouští k dětem možného predátora. Poslanci se ale zároveň bojí, aby certifikát případně nepotopil Ústavní soud kvůli porušování základních lidských práv.

„Nikomu práva neporušujeme, jenom dáváme potenciálním zaměstnavatelům informace o tom, že ten člověk v minulosti něco spáchal. Oni se budou moci rozhodnout, zda nechají takového člověka s dětmi pracovat,“ přibližuje poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

Vstupenkou, tedy spácháním takového trestného činu, kterým se člověk automaticky dostane do „červené“, se nyní politici zabývají. Seznam Zprávy v létě získaly dokument, který slouží Ministerstvu spravedlnosti jako „tahák“ během práce na znění zákona.

Co bude zahrnuto do dětského certifikátu

Skutkové podstaty, kterých se osvědčení týká:

  • § 143 Vražda
  • § 145 Těžké ublížení na zdraví
  • § 146 Ublížení na zdraví

Certifikát nebude jen pro učitele. Seznam profesí, pro které bude povinný, existuje. Připravilo ho Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Školy ho budou mít povinný, spousta organizací je ale v šedé zóně. Kromě učitelů ve škole či školce nebo vychovatelů na táborech by to nově měli být i jednatelé různých neziskových společností, které pracují s dětmi.

„My neregulujeme práci s dětmi. Zákon hovoří tak, že když si založím nějaký spolek, tak se nemusím podle žádného zákona, který by reguloval práci s dětmi, řídit a chovat. Víme o tom, že se dotýkáme šedé zóny, kdy právě těmhle spolkům nemáme jak nakázat, aby dětské certifikáty vyžadovaly,“ varuje Urbanová.

Podle ní bude strašně důležité, jak se budou chovat rodiče. Vysvětluje to na příkladu sportovního kroužku.

„To znamená, přijdu jako rodič do nějakého spolku, který učí děti střílet z luku. Sama budu chtít, aby mi spolek doložil, že jeho učitelé mají čistý certifikát. Bude to hodně fungovat na vůli rodičů chránit své děti, což si myslím, že je správné,“ sděluje poslankyně.

Sporné případy má řešit soud

Díky tomu, že se politici konečně dohodli na retroaktivitě, má zákon dopředu podporu i od opozice. V podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí ji zastupuje Taťána Malá (ANO). Ta dříve ministerstvo v čele s Pavlem Blažkem (ODS) kritizovala za to, že ji k jednáním nepřizvalo. Nyní je již s „draftem“ zákona spokojená.

„Co se mi tam líbí, je možnost soudce při jakémkoliv trestném činu udělat zápis, pakliže během toho jednání nazná, že ten člověk je nebezpečný pro práci s dětmi. To si myslím, že je výborná věc. Třeba trestný čin stalkingu, který není v těch trestných činech, u kterých bude zápis automatický. Když bude učitel a bude stalkovat děti, tak soudce řekne, tohle není normální, je nebezpečný pro práci s dětmi, a bude mít zápis,“ popisuje Malá.

Debaty se aktuálně ještě vedou o tom, jestli má být za některé trestné činy automaticky doživotní stopka pro práci s dětmi. Politici se ještě nerozhodli, jestli nemá být zákaz adekvátní trestu, který vyměřil soud - seděl jsi dvacet let ve vězení, máš na dvacet let zákaz pracovat s dětmi.

Zaznívají také technické návrhy, jako stopka na sto let, tedy de facto doživotní. Názor opozice ale zní jasně. „Trvám na tom, že když jednou někdo ublížil dětem, tak už nemá mít právo s nimi pracovat,“ uzavírá Malá.

Doporučované