Článek
Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.
Marian Jurečka, nebo Marek Výborný? Tuhle otázku v pátek vyřeší sjezd lidovců. Do volebního klání o předsedu KDU-ČSL se sice zapojí více jmen, skutečný souboj se však povede jen mezi současným předsedou a jeho předchůdcem.
Část strany volá po změně, výběr mezi těmito dvěma jmény ale žádné dramatické kotrmelce přinést nemůže. Jeden z lidovců mimo záznam shrnuje náladu ve straně před sjezdem lapidárně: Bude to bratrovražedný boj, na jehož konci nebude téměř žádná změna.
Značná část straníků se domnívá, že je potřeba stranu hlavně dovést do příštích parlamentních voleb v rámci koalice Spolu a udržet se ve Sněmovně. Teprve z bezpečí sněmovních lavic bude čas na větší novinky.
Kandidaturu v rámci Spolu otevřeně zaručuje jak Jurečka, tak Výborný. Ani jinak se navenek oba kandidáti příliš neliší - oba spolu sedí ve vládě a mají i podobné názory na tradiční lidovecká témata.
„Případná výměna Mariana Jurečky za Marka Výborného samozřejmě není žádná dramatická změna. Ale já jsem přesvědčený, že teď žádnou dramatickou změnu ani nepotřebujeme. Jsem zastáncem toho, abychom kandidovali v rámci koalice Spolu,“ říká jako jeden z mnoha pražský poslanec a člen aktuálního předsednictva Tom Philipp.
Kdo chce být šéfem lidovců?
- Marian Jurečka - současný předseda, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí
- Marek Výborný - bývalý předseda, ministr zemědělství
- Jiří Čunek - bývalý předseda, senátor
- Šimon Heller - poslanec
- Tomáš Kaplan - předseda pražské organizace
Teprve po sněmovních volbách - ať už dopadnou jakkoli - prý podle řady lidovců nastane čas na skutečně nový směr. „Teď potřebujeme předsedu, který stranu sjednotí. Na větší změny dojde po volbách,“ myslí si mladý jihočeský lidovec František Talíř.
Takový postoj sdílí řada straníků, byť se část z nich obává, že se lidovci v koalici ztratili až příliš. A že pokud by ODS z dohody náhodou příští rok vycouvala, bude to pro KDU-ČSL průšvih.
Lidovcům ovšem mnoho jiného než „hra na jistotu“ nezbývá. Ve volebních modelech se dlouhodobě pohybují pod hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny. Preference, které se letos potácejí kolem dvou či tří procent, se straně navzdory opakovaným proklamacím nedaří vylepšit.
Žádná super jména
I z toho důvodu se řada možných kandidátů do předsednictva v tuto chvíli drží zpátky a čeká na vhodnější příležitost.
„Že se neobjevila nová super jména, to není žádné tajemství. To je realita, se kterou musíme počítat,“ říká lakonicky bývalý šéf partaje Pavel Bělobrádek. I ten má nominaci na předsedu, nabízí se ale maximálně jako místopředseda, pokud se do vedení dostane někdo jiný než Marian Jurečka.
Jiná situace by pro lidovce byla, kdyby například kandidoval jihomoravský hejtman Jan Grolich. Ten ovšem pouze Marku Výbornému slíbil pomoc s marketingem.
Ač se na sázce na jistotu, které se ve stranických kuloárech také přezdívá „varianta převozník“, shodne nemalá část lidovců, rozpory panují v tom, jak k ní dojít.
Marian Jurečka a jeho podporovatelé tvrdí, že je třeba nedělat žádné prudké pohyby a do voleb dojít se současným předsedou. Který osobně stál u zrodu Spolu a dobře si rozumí jak s Petrem Fialou, tak Markétou Pekarovou Adamovou.
Naopak lidé kolem dua Marek Výborný a Petr Hladík, který mu chce dělat prvního místopředsedu, chtějí změnu čelní tváře. „Volič teď nemá důvod nás volit, tak je to jednoduché. Nestačí pouze pracovat na ministerstvech, je potřeba také dělat politiku. Směrem dovnitř i ven,“ říká Bělobrádek.
Na Jurečku se podle podporovatelů Výborného nabalila řada „nálepek“, které straně škodí - od ostudy s vánočním večírkem v době střelby na filozofické fakultě přes to, že se věnuje spíš ministerstvu než straně, až po fakt, že nechává lidovce za koalici „schytávat“ nepříjemná témata.
Výborný by podle současného ministra životního prostředí Petra Hladíka měl stranu sjednotit tak, aby mluvila jedním hlasem a byla pro voliče srozumitelná. „Ten sjezd musí být nadějí na jednotu strany, jednotnou komunikaci a jednotné oslovování voliče. My se pořád vnitřně utápíme v tom, kdo jsme, místo toho, abychom zvolili vedení a to mělo plnou odpovědnost za komunikaci,“ říká Hladík.
Rozhovor
Být víc liberální, nebo víc konzervativní? Otázka, která před víkendovým sjezdem dělí lidovce. Podle ministra Petra Hladíka se strana musí spíš zaměřit na skutečné problémy voličů. „Nemáme jim říkat, jak mají žít,“ říká.
Nová jednota strany by měla spočívat mimo jiné v tom, že si lidovci na sjezdu konečně vyříkají, kdo je ten správný lidovec.
Debata se částečně odehraje přímo na pódiu. Na předsedu kandiduje zmíněný Jiří Čunek, který chce návrat ke kořenům a je kritický k pozici lidovců v rámci Spolu.
A nově se přihlásil také další konzervativní lidovec - Šimon Heller. Jihočeský poslanec, který proslul výrokem „kuřecí je kuřecí a hovězí je hovězí“ namířeným proti stejnopohlavním sňatkům, chce po lidovcích, aby například bránili náhradnímu mateřství nebo zákonům o snazší změně pohlaví. Kritický je také k „příliš zelené“ politice dua Hladík a Výborný.
Obavy panují z toho, že lidovci ze sjezdu odejdou stejně rozhádaní, jako na něj přijíždějí. „Potřebujeme předsedu, který tu stranu sjednotí tak, aby se do ní vešel zároveň Čunek a zároveň Grolich,“ uzavírá Talíř.
Do podrobna:
Proč v lidové straně tolik vadí Petr Hladík? „Jsou tam hluboké křivdy mezi ODS a KDU-ČSL z Brna. Zároveň řada občanských demokratů považuje Hladíka za neřízenou střelu a sólistu, který je zelenější než zelení,“ říká Václav Dolejší. „Ale i kdyby se stal prvním místopředsedou lidovců, Spolu by to nezbořilo, i když by to asi skřípalo.“