Hlavní obsah

Boj o televizní poplatky. Ve výboru dobrá nálada, na plénu přituhne

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Mediální výbor probíral navýšení poplatků pro Českou televizi i Český rozhlas. Místo vzrušené debaty se poslanci a poslankyně probírali stohy pozměňovacích návrhů. A slibovali si, že politika půjde protentokrát stranou.

Článek

Jeden z velmi nabitých zákonů probírali poslanci výboru pro mediální záležitosti. Před bezpečnostní prohlídkou byla málokdy vídaná fronta lidí, z nichž řada šla právě na mediální výbor. Jednání bylo kvůli zájmu v největším sále Sněmovny - v hlavním, kde se normálně schází celé plénum.

V hledišti byli i ředitelé České televize Jan Souček a Českého rozhlasu René Zavoral. Dorazil také ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Poplatky, které platí lidé České televizi, by se podle návrhu vládní koalice měly zvýšit ze 135 na 150 korun. U rozhlasu by narostly o 10 korun na 55 korun. Podle analýz Ministerstva kultury to má veřejnoprávní televizi ročně přinést zhruba 865 milionů korun navíc, rozhlasu 331 milionů.

Úvodní kolo schvalování novely trvalo ve Sněmovně 18 hodin, druhé skoro 16 hodin. Vláda chtěla novelu prosadit s platností od letošního ledna, to přes odpor opozice nezvládla.

Kulisy pro napínavé politické drama.

Místo toho si ale zákonodárci opakovaně slibovali, že politické souboje si nechají až na třetí čtení, zatímco na výboru budou faktičtí. „S drtivou většinou toho, co řekl ministr, nesouhlasím. Ale polemiku povedu během třetího čtení,“ řekl předseda výboru Patrik Nacher (ANO) k úvodnímu vystoupení ministra kultury.

V něm Martin Baxa zdůraznil, že poplatky pro veřejnoprávní média se nezvedaly přes 15 let, a že jde podle něj o „umírněné navýšení“. Zdůraznil i téma omezení reklamy nebo požadavek na memoranda, ve kterých budou televize i rozhlas upřesňovat svou roli jako média veřejné služby. Zmínil i to, že Česká televize v rozpočtu na letošní rok musí vzít 100 milionů korun z rezervy a plánuje propustit 100 zaměstnanců.

Vývoj koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi

RokRozhlas (Kč)Televize (Kč)
1953515 (od roku 1955)
od 1. července 19691025
od 1. dubna 19912050
od 1. dubna 19952550
od 1. července 19973775
od 1. října 200545100
od 1. ledna 200745120
od 1. ledna 200845135

Zdroj: ČTK

Kritika rozšíření okruhu poplatníků

Nejostřejším střetem - a to ani nebyl pořádný střet - tak byla výměna mezi poslancem Ondřejem Babkou (ANO) a právě ministrem Baxou. Týkala se toho, že by domácnosti - v případě schválení novely - poplatky platily i za chytré mobily, notebooky či tablety a nemusely by přitom ani mít televizní či rozhlasový přijímač.

Babka kritizoval ministerstvo za to, že natrvalo očekává výběr pouze u 10 % domácností, kterých by se povinnost nově týkala.

Baxa poté vyzval Babku, aby oněch 10 % našel v textu novely. Babka hledal v papírech, zatímco jej ministr popíchl slovy „nikde to, pane poslanče, není“. Nakonec Baxa upřesnil, že náběh bude postupný a že třeba v Dánsku byl po zavedení stejné novinky výběr po třech letech asi na 35 %.

Jak se mají změnit poplatky?

  • Pokud projde vládní návrh, poplatek za ČT stoupne ze 135 korun na 150. Poplatek za Český rozhlas vzroste na 55 korun.
  • Poplatky se do budoucna budou zvyšovat v závislosti na inflaci, nikoli však každý rok a nikoli o celou inflaci. Při dosažení šestiprocentní kumulované inflace za uplynulé kalendářní roky od posledního zvýšení se zvýší poplatky za ČT a za ČRo každý o šest procent jejich aktuální výše.

Desítky pozměňovacích návrhů

Poslance ve výboru čekalo také asi 80 pozměňovacích návrhů. Výbor proto návrhy rozdělil do bloků a hned na začátku šéf poslaneckého klubu TOP 09 a člen výboru Jan Jakob začal vysvětlovat, jaké návrhy se vylučují s kterými.

„Bude-li J2 přijat, jsou C2, F1.1 až F1.3 a J3 varianta 1 nehlasovatelné. Nebude-li J2 přijat, hlasovat se bude C2, což je pozměňující návrh kolegy Nováka. Bude-li C2 přijat, je J3 varianta 1 nehlasovatelný,“ vysvětloval asi 20 minut.

Opozice a hlavně zástupci hnutí ANO pak pokračovali v kritice hlavních bodů novely. Nelíbí se jim především zmiňovaný návrh platit poplatky i z chytrých zařízení nebo to, aby poplatky platily i firmy nad 25 zaměstnanců.

„Rozšiřování poplatku mi vadí více než navyšování,“ řekl předseda výboru Patrik Nacher. „Přijde mi, že rozšíření poplatku je zaměřené na mladé lidi. Z logiky věci nemají tablet nebo mobil, aby sledovali veřejnoprávní média, ale aby sledovali jiné věci. Stává se z toho daň z internetu,“ dodal.

Drtivá většina pozměňovacích návrhů skončila patem - výbor k nim nezaujal stanovisko. Koaliční i opoziční strany totiž měly na jednání shodný počet hlasů, když z vládních poslanců chyběli Petr Letocha (STAN) a Petr Bendl (ODS).

Patrik Nacher z pozice předsedy patová hlasování komentoval tím, že pokud půjdou poslanci na záchod, měli by jít ve dvojicích: jeden za opozici, jeden za koalici.

Bez stanoviska se tak obešel například návrh občanského demokrata Petra Bendla, který chce omezit obchodní sdělení na Českém rozhlasu. Jeho ředitel René Zavoral varoval, že v takovém případě rozhlas přijde o 100 milionů korun a ohrozí to přenosy z kulturních a sportovních akcí.

„Jednání vnímám jako pracovní, pozměňovacích návrhů bylo skutečně hodně, zorientovat se v tom není jednoduché,“ hodnotil ředitel Zavoral zasedání výboru. „Náročné třetí čtení bude, ale jsem optimista a věřím, že se podaří novelu schválit,“ dodal.

Výbor pak nepřijal stanovisko ani k opoziční snaze nezvyšovat poplatky, případně je neindexovat kvůli inflaci.

Vzácná shoda

Na některých bodech se ale zástupci z obou táborů shodli a předseda výboru si tyto „vlaštovky“ pochvaloval. Poplatky by tak nemusely platit organizace s více než polovinou hendikepovaných zaměstnanců. Nacher poté žertoval, že je to za známku 4, když se politici shodnou. „Čtyřka, tak to je nakonec jednička s hvězdičkou, když se nám to takhle společně podaří,“ reagoval koaliční poslanec a zpravodaj zákona Jakob.

Výbor pak doporučil i bod, že média veřejné služby nemají přispívat ke vzdělávání proti dezinformacím, ale k mediální gramotnosti. Společně s tím i opoziční návrh, aby tento nově navrhovaný úkol poslanci z novely vyškrtli.

Shodu našli opoziční i koaliční poslanci na tom, aby na hospodaření veřejnoprávních médií dohlížel Nejvyšší kontrolní úřad. Souhlasí s tím i oba ředitelé veřejnoprávních médií. Podle ministra Baxy je k tomu ale potřeba změna ústavy, a proto to nemůže být součástí aktuální mediální novely.

Do třetího čtení se novela dostane pravděpodobně na začátku února. Opozice se bude snažit navýšení poplatků zabránit. Ministr Baxa je ale optimistický a věří, že by zvýšení mohlo nastat od poloviny letošního roku.

Doporučované