Hlavní obsah

Baxa: Vlajka Ukrajiny na Národní muzeum patří. Blokády úřadů nás nezastraší

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že by ukrajinská vlajka na Národním muzeu měla zůstat. Jde podle něj o výraz solidarity se zemí čelící brutální agresi Putinova režimu.

Článek

Sobotní protivládní demonstrace na pražském Václavském náměstí, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO), měla nečekaný závěr.

Část účastníků se pokusila sundat z Národního muzea ukrajinskou vlajku, policie jich dvě desítky zadržela. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že nevidí k sundání vlajky důvod a je hrdý na instituce, které ukrajinskou vlajku vyvěsily.

„Velký dík patří jak Policii České republiky, tak zaměstnancům Národního muzea za to, jak celou situaci zvládli,“ uvedl ministr.

Jak hodnotíte sobotní incident, kdy se skupina demonstrantů pokusila sundat vlajku Ukrajiny z fasády Národního muzea?

Nikdy bych neupíral nikomu právo demonstrovat a vyjadřovat svůj názor. Považuji ale za nepřijatelné, aby byly ohrožovány veřejné budovy davem lidí, kteří si násilím vynucují vstup z jakýchkoli pohnutek.

Podle vás by tedy na budově ukrajinská vlajka měla zůstat?

Banner v ukrajinských barvách na průčelí Národního muzea by jako připomínka podpory Ukrajině dle mého názoru rozhodně zůstat měl.

Ti, kteří nesouhlasí, chtějí na budově české národní symboly. Bylo by podle vás lepší, kdyby vedle ukrajinské vlajky visela i česká?

Není pravda, že na místě nenajdete české národní symboly. Po rekonstrukci byly obnoveny historické stožáry před budovou, na kterých jsou umístěny české vlajky.

Banner v ukrajinských barvách na průčelí Národního muzea by jako připomínka podpory Ukrajině dle mého názoru rozhodně zůstat měl.
Martin Baxa, ministr kultury

A jak byste lidem jednoduše vysvětlil, proč má na budově Národního muzea ukrajinská vlajka viset?

Jde o výraz solidarity se zemí čelící brutální agresi Putinova režimu, který cíleně likviduje i ukrajinské národní kulturní dědictví. Ministerstvo kultury ve spolupráci s Národním muzeem poskytlo ukrajinské straně materiální pomoc, další plánuje. Navíc je Národní muzeum místem, které má symbolický význam i v našich dějinách boje za svobodu, koneckonců díry po kulkách, které jsou dodnes na fasádě muzea vidět, jsou pozůstatkem „pomoci“ sovětských okupačních vojsk, která na muzeum střílela.

A chtěl bych zdůraznit, že banner v ukrajinských vlajkách na Národním muzeu a vlajky na dalších budovách našich kulturních institucí nejsou vyvěšeny na nějaký „rozkaz“ ministra. Samy instituce považují podporu Ukrajiny za důležitou a já jsem na ně velmi hrdý.

Má i váš resort na budově vyvěšenou ukrajinskou vlajku?

Ano, má, už od prvních dnů okupace. Jen letos, stejně jako loni, byla na pár dní v březnu nahrazena tibetskou vlajkou.

Komunikuje podle vás vláda dostatečně s veřejností téma pomoci Ukrajině? Jsou podle vás kroky dobře vysvětlovány?

Věřím, že ano, a sám se snažím poctivě vysvětlovat, kdykoli mám příležitost, že pomoc Ukrajině nemá souvislost s ekonomickými problémy, kterým nyní čelíme. Naopak některé nepříjemné ekonomické dopady, jako například rostoucí ceny paliv a energií, měly příčinu v Putinově agresi. Chtěl bych znovu všem, kteří pomáhají Ukrajině, poděkovat. Velmi si jejich podpory vážím.

Předseda strany PRO pořádající demonstraci Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, další protest na stejném místě se uskuteční 16. dubna a akce přejde v blokádu vládních budov. Jak vnímáte tento výrok?

Vnímám ho tak, jak zní. Jedna věc jsou protesty proti vládě, na které má každý právo. Druhá věc ale je zneužívání lidí a jejich obav pro vlastní politické cíle svolavatelů demonstrace či zpochybňování ukotvení naší země ve strukturách NATO a EU a proruské a protiukrajinské postoje, které vypluly na povrch při události před Národním muzeem. Výhrůžkami o blokádách úřadů se ale určitě zastrašit nenecháme.

Doporučované