Článek
Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) nepředpokládá, že by vláda neuvolnila peníze na výstavbu obecního nájemního bydlení. Program podpory dostupného bydlení, jehož výdaje chce Bartoš na příští rok navýšit o sedm miliard korun proti současnému návrhu rozpočtu, totiž už dříve oznámil i sám premiér Petr Fiala (ODS).
Vicepremiér to dnes uvedl na sociální síti X. Podle dřívějšího vyjádření Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) bude Bartoš se členy vlády jednat ohledně rozpočtu v tomto týdnu.
O rozpočtu se bude dále jednat. Já vůbec nepředpokládám, že by peníze na výstavbu obcím nájemního bydlení vláda neuvolnila, neboť tyto programy oznamoval sám premiér Petr Fiala a ministr financí a nedostupnost bydlení lidé cítí po celé ČR. Je to nejvíce rezonující problém napříč…
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) September 3, 2024
Fiala dnes odpoledne ČTK řekl, že nezpochybňuje, že je důležité, aby mladí lidé mohli získávat bydlení a měli perspektivu, že budou bydlet. Jako hlavní cestu označil výstavbu více bytů.
„A aby se mohlo stavět, tak k tomu potřebujeme zkrátit stavební řízení,“ uvedl premiér. Podle něj je třeba, aby dobře fungovala digitalizace a odstranily se problémy, které vznikly s jejím náběhem. „Já si myslím, že mnohem více bychom se měli soustředit na to. A že to by opravdu pomohlo tomu, aby naši občané měli k dispozici více bytů,“ doplnil Fiala. Dodal, že úpravy rozpočtu mezi jednotlivými resorty jsou možné, ale pokud někde bude chtít vláda přidat, tak bude třeba jinde ubrat.
Nedostupnost bydlení je podle Bartoše nejvíce rezonující problém napříč generacemi. Výstavba by podle něj mohla být přínosná i pro rozpočet jako takový, jelikož program je investičně návratný. „Zároveň vláda tyto prostředky už jednou schválila, když jsme nastavovali program pro postcovidovou obnovu s Evropskou komisí včetně parametrů programu a města a obce už pro své občany tyto projekty chystají. V rozpočtu by tedy měly být, asi se ‚zatoulaly‘ jinam,“ uvedl.
Výdaje MMR by v roce 2025 měly podle návrhu rozpočtu zpracovaném Ministerstvem financí činit 13,3 miliardy Kč. Oproti letošnímu roku by tak měly klesnout o téměř 13 procent, tedy dvě miliardy Kč, což by byl největší pokles mezi všemi ministerstvy. Bartoš v neděli uvedl, že pro koaliční Piráty není návrh rozpočtu přijatelný a žádá navýšení výdajů na výstavbu dostupného bydlení o sedm miliard Kč.
Výdaje na program dostupného bydlení by příští rok měly činit zhruba miliardu Kč. Oproti letošku by měly klesnout přibližně o 37 milionů korun a téměř celá částka má jít z dotací SFPI. Přestože v návrhu letošního rozpočtu byla na dostupné bydlení obdobně jako na rok 2025 vyčleněna ze státního rozpočtu stejná částka, následně byl díky programu dostupného bydlení navýšen rozpočet SFPI o 4,38 miliardy na 6,32 miliardy Kč. Důvodem bylo, že ve schváleném rozpočtu na rok 2024 nebyly zahrnuty výdaje na zvýhodněné úvěry na podporu výstavby.
Podpora dostupného bydlení ze SFPI má směřovat na stavbu nájemních bytů a lze ji využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část z peněz lze okamžitě použít maximálně na 40 procent nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní body může být až do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat o ni mohou územní samosprávní celky, státní příspěvkové organizace nebo církev.
Dotované dostupné bydlení má sloužit čtyřem cílovým skupinám. Do příjmové spadají všechny domácnosti kromě 20 procent nejbohatších. Zájemci v cílové skupině nesmějí být vlastníky žádných nemovitostí určených k bydlení. Další skupinou jsou mladí lidé do 35 let, kteří zároveň nejsou mezi deseti procenty nejbohatších. Třetí skupinou jsou veřejně prospěšné profese, jako například zdravotníci či sociální pracovníci. Poslední skupinou jsou oběti domácího násilí.