Hlavní obsah

Bakalářská práce Filipa Turka: Na dálku ji „ukázal“, ale nechce ji dát přečíst

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Europoslanec Filip Turek užívá bakalářský titul, nikdo ale vlastně neví, čím si ho zasloužil.

K bakalářské práci europoslance se nelze dostat. On ji odmítá vydat, školní výtisk mají pod zámkem dědicové někdejších majitelů školy, digitální verze je smazaná. Zveřejnit práci ze stejné školy však nechce ani ministryně obrany.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Europoslanec a čestný prezident strany Motoristé sobě Filip Turek sice tvrdí, že bakalářský titul na Vysoké škole aplikovaného práva získal řádným způsobem, nicméně důkaz, který by jeho slova potvrdil, vydat odmítá. Závěrečnou práci nechce dát z ruky.

Redakci Seznam Zpráv, která opakovaně žádala o možnost si bakalářskou práci přečíst, Turek nevyhověl.

Europoslanec poslal reportérům pouze dvě fotografie, jež mají doložit, že tato práce existuje. Současně si vymínil, že nechce, aby byly publikovány.

Na prvním snímku, který Turek poslal, jsou vidět hnědé desky s nadpisem Bakalářská práce, jménem autora a také letopočtem 2012. Desky zakrývají část diplomu s uděleným akademickým titulem bakalář ze studijního oboru „Právo v podnikání“.

Na druhé fotografii vyčnívá zpod stejných desek kus vysvědčení, dle něhož Turek obhajobu bakalářské práce na téma „Nabytí dědictví a ochrana oprávněného dědice“ zvládl v únoru 2013 na výbornou a se samými jedničkami složil i státní závěrečnou zkoušku.

Jelikož se už vícekrát v minulosti ukázalo, že politici nepostupovali při sepisování podobných prací poctivě, žádaly Seznam Zprávy Turka o možnost se s jeho prací podrobně seznámit.

K tomu ale europoslanec ani po několika urgencích nesvolil. Činí tak prý kvůli svým dosavadním špatným zkušenostem s většinou novinářů. „Na jakékoli informaci o mé osobě se nachází jen to negativní a popravdě tomu moc nerozumím,“ uvedl Filip Turek po poslední žádosti.

Ministři a jejich diplomky

V posledních deseti letech se velké aféry se závěrečnými pracemi odehrály kolem ministrů z éry společné vlády hnutí ANO a ČSSD.

Někdejší ministryně spravedlnosti za ANO Taťána Malá musela na podzim 2018 kvůli odhalenému opisování v diplomových pracích rezignovat už po 13 dnech ve funkci. A ze stejného důvodu opustil v létě 2018 post ministra práce a sociálních věcí také sociální demokrat Petr Krčál.

K Turkově bakalářské práci nepomohl reportérům ani předseda Motoristů Petr Macinka. „To máte ale těžký život, když se musíte zabývat takovými věcmi, ale mohu vás potěšit, že až Filip Turek dokončí magisterské studium, můžete písmenko po písmenku rozebírat jeho diplomovou práci,“ uvedl s ironickým nádechem šéf partaje.

Turek nyní studuje na University College Prague, jak sama tato pražská privátní vysoká škola už loni redakci Seznam Zpráv potvrdila.

Školní výtisk je pod zámkem

Pochybnosti ohledně Turkova studia vyvstaly začátkem roku, kdy se bakalářskou práci snažil neúspěšně vystopovat server Voxpot. Seznam Zprávy ale poté ověřily, že titulem z Vysoké školy aplikovaného práva tento politik skutečně disponuje.

Problém s následným sháněním bakalářské práce nastal hlavně kvůli tomu, že škola, kde Filip Turek diplom získal, už skončila. V roce 2014 jí ministerstvo omezilo akreditaci bakalářských studijních programů a zakázalo přijímání nových uchazečů, v roce 2016 pak svou činnost zhruba po patnácti letech od vzniku definitivně uzavřela.

Za normálních okolností by bylo možné si Turkovu závěrečnou práci pročíst i bez politikova souhlasu, jak umožňuje vysokoškolský zákon (viz infobox). Školy i dlouho po studiu tyto práce uchovávají a zveřejňují - dříve v papírové podobě, nyní elektronicky.

Na jiné škole by práce byla veřejně dostupná

  • Pokud by europoslanec Turek vystudoval jinou vysokou školu, která stále existuje, nebyl by problém se k jeho bakalářské práci i přes jeho nesouhlas dostat. O povinnosti zveřejňování závěrečných prací se hovoří v § 47b zákona o vysokých školách.
  • Jak uvedla mluvčí Univerzity Karlovy Lucie Přívětivá, od roku 2017 se zveřejňování všech závěrečných prací uskutečňuje prostřednictvím elektronické databáze (před tímto rokem bylo možné zveřejňovat závěrečné práce jak v listinné, tak i elektronické podobě).
  • Na univerzitě jsou tyto práce nyní ukládány do Digitálního repozitáře a jsou dle mluvčí „trvale veřejné”.
  • Papírové práce odevzdané před rokem 2017 zůstávaly po dobu pěti let na příslušné fakultě, kde byly k nahlédnutí, poté byly předány v rámci archivace do Archivu Univerzity Karlovy. Jak mluvčí uvedla, v archivu jsou i všechny starší papírové práce nadále uloženy a veřejnost má možnost si je vyžádat k nahlédnutí.

V Turkově případě není ale ani jasné, kde se školní výtisk jeho práce a další dokumenty ze zrušené školy nacházejí. Redakce se obrátila i na Státní oblastní archiv v Praze, ale ten těmito materiály zatím nedisponuje, byť uvedl, že se zástupci někdejší školy o převodu dokumentů už jednal.

Jak vysvětlila archivářka Barbora Haldová, problém je v tom, že Vysoká škola aplikovaného práva i přes ukončení činnosti formálně stále existuje, firma jako taková dosud nebyla zrušena. „Povinnost nabídnout nám dokumenty má až ve chvíli, kdy půjde do likvidace,“ upozornila Haldová.

Likvidace Vysoké školy aplikovaného práva dosud neproběhla, ačkoliv uváděná majitelka společnosti s ručením omezeným - právnička Libuše Večeřová - je už více jak tři roky po smrti.

Seznam Zprávy oslovily jejího syna a někdejšího spolumajitele Jana Večeře. Dle jeho tvrzení likvidace dosud neproběhla hlavně kvůli liknavosti státních úřadů. Kde se závěrečné práce, včetně té Filipa Turka, momentálně nacházejí, pouze naznačil.

„Jsou na to v Praze pronajaté nějaké prostory a je to pod zámkem,“ uvedl Večeř, který sám učí na Karlově univerzitě. Za jistých okolností by prý bylo možné některou z uložených závěrečných prací - kterých má být pod zmíněným zámkem více jak tisíc - i poskytnout, kdyby k tomu existoval oprávněný zájem. „Kdyby to po mně chtěl nějaký státní orgán, tak já asi řeknu ano, ale vy nejste úplně státní orgán,“ reagoval Večeř s tím, že ani nemá žádné oficiální pověření za zrušenou školu jednat.

Data z elektronického systému byla smazána

Syn zesnulé majitelky školy zároveň vyjádřil přesvědčení, že bakalářská práce Filipa Turka musí být v elektronické podobě stále uložena i v celorepublikovém systému Theses.cz fungujícím při brněnské Masarykově univerzitě. Tam české vysoké školy či sami studenti vkládají kvalifikační práce ke kontrole, zda nejde o plagiáty.

Ovšem, jak se ukázalo, ani tento systém žádnou práci ze zmíněné pražské školy už neobsahuje. „Vysoká škola aplikovaného práva byla do systému Theses.cz zapojena v letech 2010 až 2016. Po ukončení smlouvy byla data školy ze systému smazána,“ uvedla jménem Theses.cz Eva Zárybnická z Masarykovy univerzity.

I proto prý není schopná odpovědět, zda kontrolou antiplagiátorského systému práce Filipa Turka vůbec někdy prošla.

Ministryně Černochová: Mám dost jiných starostí

Seznam Zprávy nežádaly o zpřístupnění bakalářské práce jen europoslance Turka, stejnou žádost adresovaly i dalšímu politikovi, který zrušenou školu v minulosti absolvoval - ministryni obrany za ODS Janě Černochové. Ta školu dle dostupných informací dokončila v roce 2009. „Informaci, že mám bakaláře na této škole, jsem nikdy a nikde netajila. Uvádím tuto informaci veřejně,“ sdělila redakci už dříve.

Ani Černochová ale neumožnila reportérům bakalářskou práci přečíst a ofotit. Také ona jen poslala svou vlastní fotografii této práce v deskách s několika doprovodnými papíry. Sice oproti Turkovi si žádné podmínky ohledně publikace nekladla, ale text na doplňujících dokumentech je i při zvětšení nečitelný.

Foto: Jana Černochová

Fotografie, kterou ke své bakalářské práci redakci zaslala Jana Černochová. Vysvětlila, že „mapa na deskách nemá žádný hlubší význam“, prý jen před lety „přelila kytku“ a odnesly to knihy a brožury na poličce pod ní.

„Můžete mi věřit, že moje bakalářská práce existuje, nebo dál hledat v knihovnách jako jiní novináři nebo moji názoroví odpůrci,“ uvedla Černochová.

Schůzku odmítla i kvůli údajnému zaneprázdnění. Celé záležitosti prý už věnovala více času, než si zaslouží. „Mám dost jiných pracovních povinností, než abych vám dokládala a s vámi pročítala svou šestnáct let starou závěrečnou práci,“ reagovala ministryně Černochová, která po Vysoké škole aplikovaného práva ještě absolvovala magisterský obor na Metropolitní univerzitě Praha.

Doporučované