Článek
Článek si můžete poslechnout v audioverzi.
Uniklý e-mail Andreje Babiše, v němž zadává spolupracovníkům úkol sehnat osobní informace o pirátském ministrovi zahraničí Janu Lipavském, nasvítil jméno důležitého muže z Babišova zákulisí – jeho poslaneckého asistenta Darka Kysely.
Jak dokument ukázal, byl to právě Kysela, kdo okamžitě přispěchal s údaji o rodinných poměrech šéfa české diplomacie. Podobné služby ale tento nenápadný třiačtyřicetiletý muž původem ze severočeských Litoměřic poskytuje vůdci hnutí ANO už zhruba od roku 2007.
Nejde o klasického parlamentního „podržtašku“, právě on je totiž v Babišově týmu vyhlášen jako hlavní „datový analytik“. Sbírá pro šéfa informace ze sítí, médií a dalších zdrojů.
Babišovi stál po boku už v době, kdy nynější šéf opozice řídil koncern Agrofert. Zájmu novinářů se ale Kysela důsledně vyhýbá, jeho telefon zůstává v posledních desítkách hodin vypnutý, na SMS nereaguje.
Hned ze školy do Agrofertu
Podobné to bylo už v minulých letech, kdy jej Seznam Zprávy žádaly i o rozhovor.
„Já se omlouvám, ale já tyto nabídky dlouhodobě odmítám,“ reagoval Kysela v únoru 2022, kdy Babiše doprovázel v jeho poslanecké kanceláři v Roudnici nad Labem. Jak tehdy také řekl, nechce si prý narušovat soukromí, necítí se být veřejnou osobou.
Pro Babiše začal pracovat hned po vysoké škole, a to v lovosické chemičce Lovochemie a v sousedním výrobci biopaliv Preol. Posléze si z něj Babiš udělal svého osobního asistenta. Také analytika a interního auditora. Kysela svého času seděl hned v několika dozorčích radách firem náležících do skupiny Agrofert.
„Tehdy se pohyboval na Chodově po centrále Agrofertu. Byl znám tím, že je nesmírně chytrý, má velmi vysoké IQ, ale trochu mu chyběly některé sociální dovednosti,“ vybavuje si jeden z pamětníků Kyselovy plusy a minusy.
Když se Babiš v roce 2011 rozhodl vstoupit do politiky, Kysela jej následoval. Jak svého času uvedly Hospodářské noviny, ještě před vznikem hnutí ANO pomáhal Babišovu občanskému hnutí s rešeršemi a analýzami. Před sněmovními volbami v roce 2013 pak koordinoval odborné skupiny hnutí.
Po úspěchu v těchto volbách si Babiš právě Kyselu vybral za svého poslaneckého asistenta. Zároveň mu Kysela dělal poradce na Ministerstvu financí, které Babiš řídil v letech 2014 až 2017. Tehdejším Kyselovým kolegou v roli ekonomického poradce byl nynější guvernér ČNB Aleš Michl.
První uniklá korespondence
A z té doby je znám první případ, kdy nechtěně uniklý e-mail poodhalil podstatu vzájemné spolupráce Babiše a Kysely.
Kysela tehdy Babišovi sepsal poznámky k některým „problematickým“ veřejným zakázkám v jednotlivých vládních resortech. Nejen těch, které řídilo hnutí ANO, ale i spravovaných koaličními sociálními demokraty a lidovci.
Jak v říjnu 2014 upozornil deník ECHO24.cz, Babiš své vládní kolegy vyzval, ať mu sporné zakázky osvětlí, přičemž omylem připojil i výhrady sepsané Darkem Kyselou. Tehdejší únik korespondence prý způsobila Babišova asistentka.
Jako křiklavý případ Kysela uvedl zakázku za sedm milionů u tehdejší ministryně Heleny Válkové (za ANO) na Ministerstvu spravedlnosti. A připsal i hrozící důsledky. „Ministerstvo vypisuje soutěž za sedm milionů na zefektivnění výdajů … to by měli raději ihned zrušit, než si toho nějaký novinář všimne,“ napsal Babišovi do poznámky Kysela.
Z ministrů za ČSSD kritizoval hned tři zakázky u ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Podle něj nebyl vůbec důvod, aby se vypisovaly.
Založil si vlastní firmu
V době, kdy Babišovi radil na ministerstvu a zároveň dělal poslaneckého asistenta, popsal pro MF Dnes i náročnost své práce. „Vstávám každý den v pět hodin ráno, včetně víkendu, poslední maily vyřizuji kolem půlnoci, prakticky nemám čas na nic jiného než tyto dvě práce,“ uvedl Kysela v roce 2014.
Od té doby uteklo už deset let a Kysela stále pro Babiše plní i ty nejcitlivější úkoly. Loni na podzim poprvé v životě založil svou vlastní firmu. Jmenuje se Quantum AGI Synapse Lab a zaměřuje se na poradenství, reklamu a marketing.