Hlavní obsah

Babišovci si notují se Starosty, Piráty, Zelenými i s ODS. Ale jen ti juniorní

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Mladé ANO k Babišovi vzhlíží, do Mladé ODS se chodí s motivací dostat se do politiky, Mladí Starostové zase chtějí být hlavně parta kamarádů. Juniorní spolky stran na rozdíl od vysoké politiky usilují o domluvu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pro odpovědi na otázky, co chce mladá generace, si političtí lídři chodí ke svým mládežnickým organizacím.

Pro partaje jsou jakousi spojkou s mladými voliči. „S naší mateřskou stranou máme velmi blízký vztah, strana se po našem názoru jednoznačně ptá a implementuje věci, na kterých nám záleží,“ říká třeba Helena Martinková, předsedkyně Mladých lidovců, kteří čítají téměř 400 členů, což je podle ní dlouhodobě stabilní stav.

Foto: Mladí lidovci

Mladí lidovci stabilně čítají zhruba 400 členů.

„Jednoznačným tématem je stav bydlení, dále naše geopolitické ukotvení třeba přes oblast zahraničních vztahů. Určitě také jejich profilace skrze vysoké školy, aby mohli dobře vstoupit na pracovní trh,“ vysvětluje, jaká témata pálí mladé lidovce a snaží se je předat klasické KDU-ČSL.

Podle Martinkové juniorní příznivce lidovců zajímají reálné problémy, naopak příliš neřeší ideologické směřování strany. V řadách křesťanských demokratů se pere progresivní proud s tradiční názorovou většinou. A přestože by se dalo čekat, že budou mladí lidovci více progresivní, podle předsedkyně tomu tak není.

„Názorové složení členské základny je docela podobné jako v lidovcích. Debata je více o  konkrétních politických krocích. Názorovou rozděleností jsou si podobné,“ myslí si.

Pozitivní zpětná vazba

Blízký vztah se svojí mateřskou stranou má i Mladá ODS. Její předseda Míchal Chládek si komunikaci pochvaluje. „Zrovna v úterý jsme měli jednání s lidmi z ODS a plánovali jsme následující půlrok. K jakémukoliv tématu, které my požadujeme, ze strany přijde pozitivní zpětná vazba,“ hodnotí.

Ani v případě Mladé ODS prý nedochází k výrazným střetům se stranou, a to ani v případě působení v koalici Spolu. „Samozřejmě se najdou jednotlivci, kteří by byli raději, aby ODS kandidovala jako ODS, a ne v rámci Spolu, ale většinově bych řekl, že se názory kloní spíše ke Spolu,“ myslí si Chládek.

Mladí občanští demokraté začali znovu fungovat po delší pauze zhruba před půl rokem. Za tu dobu nasbírali asi 300 členů, do konce roku by jich podle Chládka měli mít 400, možná až 500. Mladá ODS funguje ve spolupráci s druhou líhní občanských demokratů - Mladými konzervativci.

Mladé ANO k Babišovi vzhlíží

Trochu větší názorový odklon ale nastává v mládežnické líhni hlavní opoziční síly, hnutí ANO. Pnutí se projevilo například kvůli rozhodnutí Andreje Babiše vyvést svoje europoslance z liberální frakce Renew a na půdě Evropského parlamentu založit kontroverzní uskupení Patrioti pro Evropu.

„Byli jsme více pro to, abychom zůstali v Renew. Nebylo to ale jednoznačné. Jsme také trochu rozdílnější třeba v tématech pro mladé. Vyslovili jsme jednoznačnou podporu manželství pro všechny už v prvním čtení, kdežto většina našich poslanců vybrala až tu třetí verzi,“ nastiňuje Adam Hotový, předseda organizace.

Názorové neshody s mateřskou partají podle něj ale nejsou příliš závažně a dají se vyřešit poměrně jednoduše a velkou roli v tom hraje i osobnost Andreje Babiše. „Babiš je direktivnější, vyslechne ale můj názor. Sám nás navíc ‚pushuje‘ (tlačí), abychom zjišťovali témata mladých a pomáhali být hnutí ANO více relevantní,“ hodnotí Hotový.

Přestože podle něj většina členů Mladého ANO k Babišovi vzhlíží, on sám si je vědom jeho kontroverzí. „Vnímám to v našem zastoupení v AMPO (Asociace mládežnických politických organizací), kde mi ostatní předsedové říkají ‚hele, víš, že by bylo v rámci spolupráce přijatelnější, kdybyste tam neměli Babiše, ale třeba Havlíčka?‘ V rámci celostátní spolupráce by Karel nebo Schillerová asi otevřeli další dveře,“ připouští. V organizaci se ale hlasy proti lídrovi ANO většinově nezvedají.

Rivalita hnutí ANO se stranami vládní koalice podle Hotového nicméně příliš neovlivňuje spolupráci mládežnických organizacích. Sdružují se ve zmíněné Asociaci mládežnických politických organizací, která sice vznikla již roku 2015, kvůli administrativním problémům ale nějakou dobu nefungovala, a nyní ji předsedové a předsedkyně mládežníků obnovili. Členem se nově stalo i Mladé ANO.

„Konflikty nemáme. V asociaci naopak chceme spolupracovat a kultivovat politické prostředí. V rámci mladých Starostů nevyvoláváme žádnou nevraživost vůči ostatním organizacím,“ popisuje předsedkyně mládežnické organizace hnutí STAN Zdena Kašparová.

„Chtěli jsme seniorním politikům ukázat, že nám jde více o konsenzus. V AMPO se dokážeme shodnout na řadě témat,“ kvituje Hotový.

Asociace aktuálně sdružuje mládežnické organizace všech vládních stran, Pirátů, SOCDEM, hnutí ANO a Zelených. Stranou zůstávají organizace SPD a KSČM.

Všichni spolu na fotbal

Novinkou v rybníčku mládežnických organizací je Generace Motor, která souzní se stranou Motoristů Petra Macinky. Organizace sice v AMPO nepůsobí, podle předsedy spolku Matěje Gregora se ale spolupráci v některých ohledech nebrání. Naopak věří, že s ostatními i přes názorové neshody určité průniky najdou.

„Napříč spolky nás spojuje věk a často se potkáváme v problémech. Strany se musí umět shodnout na řešení, takže kdybychom v tom viděli smysl, rádi se něčeho zúčastníme,“ vysvětluje Gregor optimisticky. Dodává, že se jako organizace rozhodli uspořádat fotbalový turnaj, kde účast potvrdila například i Mladá ODS, Mladé ANO i mládežnická organizace TOP 09.

Zdá se, že jednotlivé spolky spojuje, že chtějí hledat názorový průnik napříč politickým spektrem. Jejich členové se ale různí v motivacích, proč do organizace vlastně vstupují. Funkcí podobných spolků totiž není pouze zprostředkovávat mateřským stranám témata mladých lidí, ale zároveň jim vychovat další členstvo.

S cílem využít organizaci jako jakousi „propustku“ do reálné politiky do spolku vstupují například členové mladé ODS. „Cílem je i výchova nových členů a talentů a s tím sem většinově lidé vstupují,“ tvrdí předseda Chládek.

Podle předsedkyně mládežnické organizace hnutí STAN Kašparové s touto motivací do spolku lidé vstupují, není to ale pravidlo. „Určitě to tak někdy je, spíše ale cílíme na to, že jsme parta kamarádů se stejnými názory a fungujeme i jako vzdělávací platforma,“ popisuje. Čeká ale, že řada členů pak do politiky reálně zamíří.

Obdobné je to podle předsedy Hotového u mládežnické organizace ANO, která navíc slouží jako jakési bezpečné místo pro mladistvé podporovatele hnutí, které podle něj řada lidí kritizuje.

„Mladé ANO je akademie před politikou. Mladí sympatizanti hnutí ANO celkově nejsou nejpopulárnější, takže se tím snažíme vytvořit takový ‚safe space‘. Není to tak, že když jdete do Mladého ANO, že musíte být členem hnutí. Lidé k nám často jdou, protože je zajímá politika. Přišli ale i lidé s tím, že budou poslanci, a nakonec si řekli, že je to zatím veliký tlak,“ dodává Hotový. V aktivní politice podle něj působí zhruba třetina členů.

Doporučované