Článek
Ocitnout se na seznamu stínové vlády hnutí ANO zdaleka neznamená, že uvedená jména jsou skuteční kandidáti na ministry. Před loajálními straníky šéf hnutí Andrej Babiš preferuje své někdejší ministry či osvědčené spolupracovníky – i kdyby to mělo znamenat, že musí sáhnout mimo politiku.
„Oslovujeme ty, kteří se jako ministři osvědčili, mohli by přinést hlasy z daného sektoru a u kterých předpokládáme, že by mohli mít zájem pokračovat v práci, kterou na resortu odvedli,“ řekl k tomu Seznam Zprávám Babiš.
Na otázky ohledně dalších oslovených exministrů neodpověděl. Jak ale Seznam Zprávy ověřily, nejsou mezi nimi někdejší hvězdy Robert Pelikán ani Martin Stropnický, kteří to sami potvrdili. Na dotaz poté neodpověděl někdejší šéf resortu dopravy Dan Ťok.
Plaga na školství, Vojtěch na zdravotnictví
Seznam Zprávy oslovily stínové ministry ANO s jednoduchou otázkou, jestli věří, že se dostanou do případné Babišovy vlády. Rozhodnutí je na šéfovi hnutí, vzkázala většina z nich.
Již dnes je téměř jisté, že oficiální kandidátka na ministryni školství, poslankyně Jana Berkovcová, bude muset ustoupit Robertu Plagovi. Šéf hnutí dává exministrovi přednost i přesto, že se nerozešli právě v nejlepším a Plaga dokonce vystoupil z ANO. Sám Plaga v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy potvrdil, že chce opět řídit rezort školství a že s Andrejem Babišem nyní o této možnosti vážně debatuje. „A pokud jde o volby – měl bych být lídr kandidátky, Středočeský kraj je jedna z variant, ale není jediná,“ uvedl Plaga.
Stejně tak Babiš volá po návratu Adama Vojtěcha, bývalého ministra zdravotnictví, který je momentálně ambasadorem ve Finsku. „Byl dobrý ministr, patří mezi naše nejlepší velvyslance v Evropě, i v resortu zdravotnictví je oblíbený,“ řekl Babiš v rozhovoru pro ČTK.
Právě resort zdravotnictví považuje Babiš za jeden z klíčových. Když v minulosti vybíral ministry, většinou sahal po známých lékařích mimo hnutí – ačkoli měl tehdy poslanecký klub plný „vlastních“ doktorů, ze kterých si mohl vybírat.
Kumulace funkcí překážkou
Oficiálním kandidátem na ministra zdravotnictví je nyní také poslanec – Kamal Farhan. Na dotazy, zda se s ním stále počítá a co říká na možný návrat Adama Vojtěcha, reaguje stroze. „To není otázka na mě. Jestli se já beru jako kandidát na někoho, tak dotaz nestojí. To se zeptejte pana předsedy nebo stínového premiéra. Ptejte se lidí, kteří o tom budou rozhodovat, kdo bude ministr,“ říká Farhan.
A dodává, že je pro něj prioritou Plzeňský kraj, kde se loni stal hejtmanem. Právě kumulace funkcí je jedním z důvodů, proč je Farhan v Babišově nemilosti a na zdravotnictví se s ním spíš nepočítá. „Myslím, že když je někdo hejtman, tak by se měl hlavně soustředit na svoji práci v této funkci a plnit program,“ říká neadresně Babiš.
Podobný problém má i stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová. Ta je kromě karlovarské hejtmanky také senátorkou. „Ve stínové vládě pracuji, je to pro mě užitečné z mnoha důvodů, třeba i proto, že jsem v kontaktu s vedením a dozvídám se důležité informace. Navíc mě ta problematika baví, částečně ji řeším i na kraji. Ale teď opravdu dávám hlavní akcent na práci senátorky a hejtmanky,“ říká Vildumetzová.
Budoucnost stínové vlády
Poslanci na práci
Stínovou vládu zhusta obsadili poslanci, kteří momentálně odvádějí opoziční práci, ale pozici v případné budoucí vládě jistou nemají. Kromě jmen zmíněných v textu jde třeba o Margit Balaštíkovou (zemědělství), Radek Vondráček (spravedlnost) nebo Richard Brabec (životní prostředí), který je zároveň ústeckým hejtmanem. Nejistou pozici ilustruje především případ stínového ministra dopravy Martina Kolovratníka. Poslanec s dlouholetým zájmem o dopravu byl již jako kandidát zvažován několikrát, Babiš ale pokaždé zvolil někoho jiného – naposledy raději udělal z Karla Havlíčka „dvojministra“.
V kuloárech padá v souvislosti s resortem vnitra jméno bývalého ministra Martina Peciny. Bývalý sociální demokrat, který resort vedl v úřednických kabinetech Jana Fischera a Jiřího Rusnoka, má s Babišem dobré vztahy.
Média je kdysi zachytila na společné schůzce v době, kdy byl Pecina šéfem antimonopolního úřadu a Babiš řešil fúzi několika společností. Později Babiš Pecinu podpořil v boji o šéfa Hospodářské komory.
Že by s Babišem vyjednával, ale Pecina popírá. Naposledy se prý s šéfem hnutí ANO viděl na konci října na akci pořádané tureckou ambasádou. „Nebavili jsme se, ale nechám si teď mobil zapnutý i v noci,“ říká Pecina.
Fronta na Černínský palác
Několik vnitrostranických jmen je ve hře i o post šéfa diplomacie, hnutí se ale poohlíží i po nestranících. Za stínového ministra zahraničí si ANO vybralo Jaroslava Bžocha, který byl dlouho jedinou výraznou tváří zaštiťující mezinárodněpolitickou linku hnutí.
V červnu ale vyměnil Sněmovnu za Evropský parlament a z domácího rybníka se stáhl. Navíc poté, co zapochyboval nad členstvím v nové frakci Patrioti pro Evropu, veřejné komentáře omezil. Rychle se proto začaly šířit spekulace, že si svojí liknavostí uzavřel dveře do čela české diplomacie. Na seznamu stínové vlády nicméně stále figuruje. „Jsem nadále stínovým ministrem zahraničí,“ potvrdil pro Seznam Zprávy.
Obdobně se směrem k Bžochovi vyjádřil i místopředseda ANO a stínový premiér Karel Havlíček. „Stále je veden jako ministr zahraničních věcí, objektivně ale vidíme, že je dnes hodně v EU. Z denní operativy, na kterou jsme byli zvyklí, nám vypadl,“ řekl SZ.
Ačkoli ANO nikdy nebylo v zahraničněpolitických otázkách z pohledu osobností silné, místopředseda Havlíček tvrdí, že hnutí má kam sáhnout. „Hlásí se nám nyní hodně lidí, i externích, kterým není oblast zahraničních věcí cizí,“ říká.
Vondráček ve hře
V kuloárech se nicméně stále častěji skloňuje jméno Radka Vondráčka, který neváhá veřejně komentovat jakékoli zahraničněpolitické dění. Podle Havlíčka sice Vondráček není v užším zahraničněpolitickém týmu ANO, pomáhá zejména s problematikou korespondenční volby. „Má na starosti krajany. Komunikuje s nimi a vytváří nástroje, abychom na ně pozitivně působili. Aby nás zkrátka volili,“ uvedl.
Mezi jmény, o kterých se v souvislosti s Černínským palácem mluvilo, padl i letitý kariérní diplomat Rudolf Jindrák, současný velvyslanec na Slovensku a někdejší šéf zahraničněpolitického odboru prezidenta Miloše Zemana, do úvah se ale dostává i současný český ambasador v USA Miloslav Stašek.
Metnar: zajíci se dělí až po honu
Jistou pozici nemá ani stínový ministr obrany Lubomír Metnar, který už za Babiše resort jednou vedl. Na otázku, zda je jediným kandidátem, nebo šéf loví i někde jinde, odpovídá: „Na to nedokážu odpovědět. Zajíci se budou dělit až po honu. Uvidí se, jak dopadnou volby a jak se rozhodne vedení, koho kam bude nominovat.“
Jako o možném kandidátovi se hovoří například o poslanci a moravskoslezském hejtmanovi Josefu Bělicovi. Ten má sice také „hendikep“ v podobě kumulace funkcí, u Babiše je ale v přízni a sklízí kladné body hlavně za skvělý výsledek v krajských volbách. Bělica na dotazy redakce neodpověděl.
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.