Hlavní obsah

Babiš má seznam muslimů. A zase špatný

Foto: Seznam Zprávy

Andrej Babiš je vášnivý čtenář, to víme. Nemusel by ale vyhlašovat v televizi úplně všechno, co si přečte na internetu.

aktualizováno •

Předseda ANO by s námi jistě souhlasil, že i lidé, kteří se narodili v jiné zemi, nebo jejich rodiny pocházejí z jiné země, že i takoví lidé mohou být loajálními občany své nové vlasti.

Článek

Šťastné slovo

Pravidelná sobotní glosa Jindřicha Šídla o věcech, které hýbou politikou a společností a kterých jste si třeba nevšimli, nebo nechtěli všimnout.

Neuvěříte tomu, co vám teď řeknu, protože vám to nikde jinde neřeknou: Ve Velké Británii jsou už všude starostové muslimové. A protože vám to všude jinde zatají, musel vám to říct Andrej Babiš ve čtvrtek na Nově v pořadu Kuloáry. Myslel to samozřejmě jako varování, co všechno by se tu mohlo stát, kdyby náhodou nevyhrál volby do Evropského parlamentu. Nechceme přece muslimského starostu Litomyšle!

Chrabrost Andreje Babiše je nezpochybnitelná. Ovšem důvod, proč se málokdo odváží vyslovit tuhle věc nahlas, spočívá zejména v tom, že je to naprostá pitomost.

Na druhé straně je to pitomost, která se už dlouhá léta šíří po sociálních sítích. Vypátrat, jak se dostala k předsedovi ANO, který ji ihned za tepla zařadil do svého repertoáru, není obtížné. Takže s velkou mírou pravděpodobnosti se to odehrálo takto (a je to hodně poučný příběh):

Naposledy se na síti X (dříve Twitter) objevil seznam britských měst s muslimskými starosty minulou sobotu. Do oběhu ho vypustil jistý Laurence Fox, což je celkem úspěšný herec známý kupříkladu ze seriálu Vraždy v Oxfordu. Před pár lety se vrhl na politiku a založil si stranu Reclaim. Zjednodušeně bychom ji mohli popsat jako britskou SPD, kdyby SPD volilo mnohem méně lidí. Takže spíš takové britské Rajchlovo PRO.

Fox kandidoval v roce 2021 na starostu Londýna. Získal necelá dvě procenta hlasů, takže mu propadla i volební záloha deset tisíc liber. Letos se o kandidaturu pokusil znovu, jenže nakonec nezvládl ani správně předložit všechny požadované dokumenty.

Starostou Londýna byl nakonec potřetí za sebou zvolen labourista Sadiq Khan. A Laurence Fox sedl ke svému profilu na X, aby světu sdělil, že muslimští starostové teď vládnou v Londýně, Birminghamu, Leedsu, Sheffieldu, Oxfordu, Lutonu, Oldhamu a Rochdale.

Foxův tweet, jehož první verze se začala sítěmi šířit už v roce 2017, vidělo víc než 20 milionů lidí. A zaujal třeba i majitele sítě X a předlohu hlavního padoucha příští bondovky Elona Muska, který jej komentoval stručným „Wow“.

Ano, wow.

Problém je, že to, co tvrdí Fox a po něm ochotně papouškuje Babiš, není pravda. Starostové Leedsu, Rochdale a Sheffieldu jsou spolehlivě bílí Britové, přesně jak by si Fox přál. Starosta Birminghamu se sice jmenuje Charman Lal a jako „tradiční Brit“ úplně nevypadá, protože jeho rodina pochází z Indie. Ovšem je to síkh. Což, překvapení pro všechny, není muslim. Ano, wow.

A ano, v čele některých jmenovaných britských měst opravdu stojí muslimští starostové. Jsou voleni nepřímo a často mají především ceremoniální úlohu. Starostka Oxfordu Lubna Arshad, civilním povoláním IT expertka. Starosta Oldhamu Zahid Chauhan, lékař a držitel Řádu britského impéria. Starosta Lutonu Mohammed Yaqub Hanif, učitel na střední katolické škole kardinála Newmana.

Dohromady se jim říká – tady Andreji Babišovi rádi poradíme – „Britové“. Protože, a v tom by s námi Andrej Babiš jistě souhlasil, i lidé, kteří se narodili v jiné zemi, anebo případně jejich rodiny pocházejí z jiné země, i takoví lidé mohou být a často jsou loajálními občany své nové vlasti.

Ale aby to celé bylo ještě o něco složitější: V některých městech a oblastech Británie jsou starostové voleni v přímých volbách. Takových je 25 a přesně tři z nich jsou muslimové. A všechny najdete v Londýně.

Ve čtvrti Newham starostuje Rokhsana Fiazová, která nedávno po protižidovském incidentu při zasedání místního zastupitelstva prohlásila, že bude bojovat s antisemitismem všude, kde se s ním potká.

Složitější příběh je starosta městské části Tower Hamlets Lutfur Rahman. Rahman je příkladem prvotřídního politického hochštaplera, usvědčeného mimo jiné z korupce a vyloučeného z Labour Party. Ve své převážně muslimské čtvrti hrál v kampani velmi otevřeně rasovou a náboženskou kartu.

A třetím je již zmíněný znovuzvolený starosta celého Londýna, labourista Sadiq Khan, syn pákistánského řidiče autobusu, který dokázal v multietnickém Londýně se zhruba 15procentní muslimskou komunitou vyhrát volby potřetí za sebou. Což znamená, že asi odvádí celkem solidní práci.

Khan mimochodem po svém zvolení prohlásil, že bude chránit židovské obyvatele Londýna jako žádný jeho předchůdce. A pokud měl Khan letos důvod k obavám o své znovuzvolení, pak nanejvýš kvůli silné podpoře, kterou vůdce labouristů a možný příští premiér Keir Starmer vyjadřuje Izraeli.

Abychom si rozuměli: soužití lidí různých ras, kultur a náboženství jistě nemusí být vždy úplná idyla. A platí to samozřejmě i o některých lokalitách v Británii. Stejně tak je namístě seriózní debata o migraci a právu Evropy určit její hranice a limity a chránit nekompromisně svou bezpečnost.

Což je ovšem něco úplně jiného, než když si politik sedne do televizního studia a během svého nezadržitelného spontánního projevu (někdy se tomu říká „žvanění“) vykládá úplné nesmysly, které si náhodou přečetl někde na internetu, nebo mu přišly whatsappem. A protože se mu to zrovna hodí v kampani, je mu úplně jedno, co vlastně vypouští z úst.

Andrej Babiš často a rád obviňuje své politické soupeře ze lhaní. Ti, o které jde, se mohou hájit sami. My jen chceme bývalému a možná i budoucímu premiérovi poradit, aby s tím slovem přece jen šetřil. Jednu lež zrovna pomohl rozšířit mezi statisíce lidí. Ty další budeme dokumentovat a rádi na požádání poskytneme.

Šťastný podcast

Satirický pořad Šťastné pondělí vychází každé pondělí v osm hodin ráno na webu Seznam Zprávy.

Ještě ten den večer si můžete poslechnout i Šťastný podcast, ve kterém vás bereme do zákulisí výroby oblíbeného pořadu. V podcastové afterparty rozebíráme, co se do aktuálního dílu nevešlo, a servírujeme důkladnou analýzu politického bizáru na sociálních sítích.

Poslouchejte na Seznam Zprávách, Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Doporučované