Hlavní obsah

ANO a ODS v Praze sbližuje společný nepřítel Hřib. Koalice ale zatím drží

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Zdeněk Hřib čelí kritice kvůli odměnám, které neoprávněně dostával za členství v představenstvu firmy Pražská energetika Holding.

aktualizováno •

Pražští zastupitelé ve čtvrtek probírají kromě rozpočtu také neoprávněné čerpání odměn náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti), které mu vytýkají ODS i hnutí ANO. Koalice SPOLU, Pirátů a STAN ale podle všeho vydrží.

Článek

Atmosféra na předvánočním jednání pražských zastupitelů je od rána nervózní. Komunální politici mají důležitý úkol –⁠⁠⁠ schválit rozpočet na příští rok, který má Praha větší než mnoho ministerstev. Na radnici ale od začátku jednání řešili několik kauz, které se v pražské politice za poslední dobu objevily.

Pro připomenutí: ředitel magistrátu Martin Kubelka schválil své asistentce odměny ve výši 857 tisíc, což je více, než na kolik si přišla většina ředitelů magistrátní odborů. Navíc tato zaměstnankyně získala k nájmu městský byt na prestižní adrese v Provaznické ulici.

Ředitele Kubelku za jeho jednání kritizují Piráti nebo opoziční Praha sobě. Zastal se ho naopak primátor Bohuslav Svoboda (ODS), podle kterého je nešťastné, když se odměny řeší veřejně.

O sporu mezi ředitelem magistrátu a náměstkem Hřibem jsme psali na podzim:

To ale kolem odměn z veřejných peněz není všechno. Hnutí ANO navrhlo projednat i to, že náměstek Zdeněk Hřib několik měsíců neoprávněně pobíral odměnu 56 tisíc korun za členství v představenstvu firmy Pražská energetika Holding. Peníze následně vrátil po téměř půl roce.

Sám šéf Pirátů to přiznal na stranickém fóru. „Díky chybě účtárny PRE mi sice původně něco posílali, ale už se jim podařilo vysvětlit, že podle zákona mi nic posílat nemají, uznali to a posílat přestali,“ uvedl Hřib.

Chybu jsem řešil hned, tvrdí Hřib

Zdeněk Hřib Seznam Zprávám napsal vysvětlení ohledně neoprávněných odměn. Zveřejňujeme jeho plné znění.

„Vrátil jsem všechno, co mi poslali a to hned následující den poté, co mi dali platební údaje, kam to mám vrátit. Výši částky jsem neřešil, protože jsem od počátku věděl, že jde o omyl a že to celé budu vracet, protože ze zákona se ty odměny nemají uvolněným členům rady města posílat. Proto došlo k vrácení těchto financí obratem, jakmile mi poskytli platební údaje. Nikomu tedy nevznikla žádná škoda. Pro město tady pracuji zdarma.

ODS a ANO chtějí Hřibovo vysvětlení

ANO v tomto bodě podpořila již před jednáním také ODS, které se Hřibovo jednání nelíbí. „Ty podniky, firmy, akciové společnosti přece nebudou o každém, koho my tam nominujeme, zjišťovat, jestli je uvolněný, placený politik nebo placený úředník. To opravdu je na tom člověku,“ prohlásila pro televizi Nova náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí Alexandra Udženija (ODS).

Vysvětlení po Hřibovi chce i primátor Svoboda. „Je naprosto nepřijatelné, aby vznikaly pochybnosti o tom, zda se kdokoliv z politické i úřednické sféry nechová podle pravidel. Je velice nepříjemné, že místo toho, abychom řešili problémy, které Praha řešit musí, například v dopravě, zabýváme se spory, které podkopávají důvěryhodnost úřadu,“ uvedl primátor pro web Neovlivni.cz.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO).

Stejně tak mluví další člen ODS, starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Podle něj jsou Hřibovy odměny nepřijatelné. „Jako člen dozorčí rady PRE musím říct, že jde o jednu z nejlépe fungujících firem v Česku, co se týče provozu a zabezpečení. Je tedy naprosto nevhodné, aby pan Hřib tvrdil, že selhala účtárna. To je absurdní. Selhaly vědomosti pana Hřiba,“ sdělil webu Expres.cz.

Odvolají šéfa Pirátů?

Seznam Zprávy se mimo záznam zeptaly pražských politiků napříč spektrem, jestli podle nich rada, která předloni vznikla za rekordně dlouhou dobu na takzvaném „vládním půdorysu“, i přes neshody vydrží. Politici se shodují na tom, že koalice vznikla jako sňatek z rozumu a prozatím zůstane.

Trnem v oku nejen opozičních politiků, ale také některých koaličních partnerů, je ovšem právě zmiňovaný Hřib, o jehož odvolání chtějí někteří opoziční politici nechat hlasovat. Podle většiny oslovených by ale jeho odvolání nic neřešilo.

„Se Zdeňkem Hřibem jsme úspěšně spolupracovali na mnoha projektech. Pokud by byl odvolán, brzy by se našel nějaký jiný neoblíbenec, tak to prostě chodí,“ řekl Seznam Zprávám Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora pro územní rozvoj. Podobně mluví i jiní radní či zastupitelé z koalice.

Jen společný nepřítel nestačí, míní politolog

Rozpad koalice nehrozí ani podle Jana Čapka, politologa z Institutu politologických studií FSV UK, který se zaměřuje na regionální politiku. I přesto, že k sobě mají v Praze ANO a ODS blíže než ve „velké“ politice, nedává podle experta smysl, aby strany do budoucna oficiálně spolupracovaly.

„Obě strany (ODS a ANO, pozn. red.) sice mají společného nepřítele Zdeňka Hřiba. To ale nestačí k tomu, aby například Piráty někdo vyhazoval z rady a nahrazoval je hnutím ANO. Nedovolilo by to zřejmě ani vedení strany, viděli jsme to ostatně i ve Středočeském kraji, kde také probíhaly zásahy shora ODS, aby s ANO strana nespolupracovala,“ vysvětluje politolog. Dodává, že Praha i Středočeský kraj jsou pro politiky atraktivní a vedení stran jim přikládají velkou důležitost.

Podle Michala Pinka, politologa z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, jsou nyní Piráti ze všech členů koalice v nejhorší pozici. „Když v září odešli z vlády, čekal jsem, že se podobně zachovají i v komunálu. To se nestalo a nyní se jim to vrací,“ říká politolog.

Expert poukazuje na to, že hlavní město v politice v podstatě kopíruje velkou politiku. „Lidé to vnímají, magistrát a Sněmovna jsou od sebe stěží kilometr a v zastupitelstvu jsou i poslanci. Pokud by se ODS a ANO spojili na magistrátu, voliči by to vnímali negativně,“ doplňuje Pink.

Zdeněk Hřib je podle politologa kontroverzní politická figura, jeho odchod z rady města je ale vysoce nepravděpodobný. „Nedovedu si představit, že by na to kývl,“ uzavírá Čapek.

Co budou zastupitelé řešit

  • Na programu je rozpočet města na příští rok, odkup budovy Nákladového nádraží Žižkov a okolních pozemků nebo zadání tendru za 152 miliard korun na zajištění elektrických vlaků v Pražské integrované dopravě (PID).
  • Většinu bodů navržených zastupiteli plénum odmítlo. Šlo například o diskuzi k trestní kauze zvané Dozimetr, kterou navrhl zastupitel Vladan Brož (Praha Sobě). Informace o hloubkovém auditu v pražském dopravním podniku (DPP) žádala zařadit na program zastupitelka Hana Kordová Marvanová (nezařazení).
  • Na program se nedostal ani bod týkající se dražby majetku podnikatele Jaromíra Soukupa. Praha tento týden vydražila nemovitosti v Braníku za 649 milionů korun.
  • Mezi odmítnuté návrhy patřila také debata o výběrovém řízení na generálního ředitele DPP či o dopravní situaci.

Doplnili jsme obsáhlé stanovisko Zdeňka Hřiba.

Doporučované