Článek
Policie zajistila část majetku prvním obviněným, které minulý týden zadržela a pak obvinila po razii na několika místech v Brně.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili sedm lidí. A jak vyplývá z údajů v katastru nemovitostí, policejní plomba je v současné době na dvou pozemcích o rozloze 490 metrů čtverečních, které patří podnikateli Michalu Horkému a jeho manželce. Horkého policie považuje za hlavního obviněného kauzy, v níž vyšetřuje podezření spojená s ovládnutím městské brněnské firmy Pískovna Černovice.
Pozemky vlastní manželé v Deštném v Orlických horách nedaleko tamního lyžařského areálu. A v roce 2021 za ně zaplatili podle kupní smlouvy uložené v katastru částku 4,325 milionu korun.
Horkého, který je nyní ve vazbě, policie podle vyšetřovacích dokumentů podezřívá, že stál v čele skupiny, která se pokusila ovládnout Pískovnu Černovice. Horkého manželka byla minulý týden také zadržena, ale nakonec ji policie z ničeho neobvinila.
Zemědělský pozemek o rozloze 6 268 metrů čtverečních má policií zajištěn také další aktér kauzy, bývalý zastupitel brněnské městské části Černovice Jiří Hasoň, jak již uvedla Česká televize.
„Nelze-li zajistit věc, která je nástrojem trestné činnosti nebo výnosem z trestné činnosti, může být místo ní zajištěna náhradní hodnota, která odpovídá, byť jen zčásti, její hodnotě,“ zdůvodnila policie v dokumentu, který mají Seznam Zprávy k dispozici.
Co předcházelo policejnímu zásahu
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili úkony trestního řízení v únoru 2019. Podle prvotních informací prověřovali zločineckou organizovanou skupinu, která podle jejich poznatků v Brně vznikla kolem roku 2008. Členové skupiny jsou podezřelí z napojení na místní komunální politiky a z manipulací při přidělování obecních bytů nebo při privatizaci celých bytových domů. Za získání konkrétní nemovitosti podle policie inkasovali statisíce až miliony korun jako úplatky. Návrh na vydání příkazu k domovním prohlídkám vydala žalobkyně v září.
Michala horkého vyšetřuje policie také v souvislosti s privatizací městských bytů a domů. V této kauze však dosud nikdo obviněn není.
Detektivové však stále prověřují podezření spojená s privatizací městských domů.
„Za předem slíbený finanční obnos ve formě úplatku v řádech stovek tisíc korun, který si mezi sebou následně zainteresované osoby rozdělují, zařídí získání nemovitostí pro sebe nebo pro někoho jiného, to vše se ziskem skupiny v řádech až mnoha milionů korun,“ napsala policie do jednoho z vyšetřovacích dokumentů.