Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Prezident Petr Pavel se bude nadále snažit zprostředkovat jednání o důchodové reformě, nevyloučil kulatý stůl se zástupci tripartity a s odborníky. Mohlo by se uskutečnit na přelomu května a června, řekl na tiskové konferenci. V pondělí se sešel s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) poté, co minulý týden zrušilo svoji účast na další schůzce k reformě penzí na Pražském hradě opoziční hnutí ANO.
S Jurečkou hlava státu probrala data ze zprávy o stavu důchodového systému či harmonogram předložení návrhu důchodové reformy vládě a následně Parlamentu.
Hrad v pátek oznámil, že ANO zrušilo účast na pondělním jednání. Hnutí to zdůvodnilo tím, že nejvyšší představitelé vlády opakovaně deklarovali, že reformu penzí prosadí nehledě na názor opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil z postoje ANO zklamání.
Jurečka po jednání s prezidentem Pavlem potvrdil, že návrh důchodové reformy předloží vládě 30. dubna. Sněmovna by podle vicepremiéra reformu mohla finálně projednat o prázdninách, Senát v září či říjnu a prezident by ji mohl dostat k podpisu na konci října či počátkem listopadu. Uvedl také, že opět osloví zástupce ANO a dalšího opozičního hnutí SPD k jednání o reformě. Čas hledat shodu podle něj je do druhého čtení ve Sněmovně, tedy zhruba tři měsíce.
Pavel zopakoval, že první březnové jednání považoval za věcné. Účastníci se podle něj domluvili na několika principech, a to že do debaty jdou všichni se skutečným zájmem na řešení problému, že budou vycházet z prognóz, kalkulací a nikoli emocí, budou se soustředit na budoucnost a společně komunikovat výstupy z jednání.
Důchodová reforma od roku 2025
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil na začátku března poslední část vládního návrhu na důchodovou reformu. Pokud reforma projde schvalováním, jednotlivé body začnou postupně platit od roku 2025.
Například věk odchodu do důchodu se má postupně zvyšovat podle naděje dožití, pracovníci v rizikových profesích mají mít nárok na důchod dříve. Má zpomalit růst nově přiznaných důchodů, počítá se s růstem minimálního důchodu. Pracující důchodci mají mít odpuštěny platby sociálního pojištění, ale zároveň mohou přijít o navyšování důchodu.
Podrobně o celém návrhu reformy
Shodu podle něj tehdy účastníci nalezli na tom, že je nutné v důchodovém systému učinit změny a řešit prodloužení věku odchodu do penze. Mechanismus měl být předmětem dalších debat, nicméně nutnost změny parametru, stejně jako změny výše důchodů podle prezidenta sdílely všechny strany.
Účastníci prvního jednání se také domluvili na dodání některých materiálů. Od ministerstva ANO požadovalo informace ze zprávy o stavu důchodového systému. Jak Jurečka, tak ANO měli předložit své představy o kategoriích náročných profesí, z nichž by lidé mohli do penze odcházet dříve. ANO zároveň mělo představit svůj návrh takzvaného investičního pilíře. Termínem dodání materiálů byl 7. duben, jediné ANO tak neučinilo, řekl Pavel.
I přes změny důchody porostou
Příští rok v lednu by se mohl průměrný starobní důchod dostat na 20 700 Kč, oproti konci letošního roku by tedy mohl vzrůst o zhruba 400 korun. Jasněji bude v září, kdy Český statistický úřad zveřejní meziroční růst mezd za první pololetí.
Snahu o dosažení kompromisu podle svých slov prezident nevzdává. „Budu se snažit i nadále zprostředkovat jednání, ať už za účasti hnutí ANO, případně dalších aktérů. Hovořili jsme o možnosti svolat kulatý stůl za účasti nejen zástupců tripartity, ale také odborníků,“ poznamenal. Na dotaz ČTK upřesnil, že by se tomu tak mohlo stát na přelomu května a června.