Hlavní obsah
Online

Online: Povodně v Česku mají už pět obětí

Foto: Obec Lichnov

Zaplavená obec Zator na Bruntálsku.

aktualizováno •

Dění kolem povodňové situace v České republice i okolních zemích sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Vše o povodních v Česku, den šestý

  • Záplavy na Moravě mají čtvrtou oběť, nalezena byla seniorka z Kobylé nad Vidnavkou. Ženu strhl proud ze zbořeného domu,odešla z evakuačního centra.
  • Vláda na mimořádném jednání rozhodla, že nadcházející krajské a senátní volby se o víkendu konat budou.
  • Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Během pondělí přibyli dva mrtví v Krnově, jeden byl v zaplaveném bytě. Už v neděli našli mrtvou ženu v říčce Krasovce.
  • Bez elektrické energie jsou v Česku desítky tisíc domácností. Poruchy působí popadané stromy a větvě kvůli větru a podmáčenému terénu.
  • Doposud muselo domovy opustit na 12 000 lidí, další evakuace se chystají. Záchranáři žádají lidi o spolupráci, aby je nemuseli evakuovat násilím jako v roce 1997. Na emotivním videu zveřejněném na sociálních sítích (níže v tomto online přenosu) ukázali, jak obtížné je přesvědčit některé lidi, aby odešli do bezpečí.
  • Předpověď počasí ukazuje, že od středy se déšť objeví jen výjimečně v podobě přeháněk - oproti předchozím dnům tedy velmi optimistická zpráva.
Načíst novější příspěvky

Do Bohumína přijel prezident Pavel

Do Bohumína na Karvinsku dnes přijel prezident Petr Pavel. Město o víkendu výrazně zasáhla povodeň, jeho velká část je od té doby bez elektřiny. Mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková řekla, že s prezidentem právě vyrážejí do terénu na obhlídku města. Podívat by se měl například do zničené části města Pudlov.

V úterý Moravskoslezský kraj navštívil premiér Petr Fiala (ODS) s některými ministry. Prohlédli si z vrtulníku některá povodní poničená místa, byli například v Opavě.

Hejtman Libereckého kraje Půta odvolal stav nebezpečí pro Frýdlantský výběžek

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ukončil k 12:00 stav nebezpečí pro Frýdlantský výběžek. Vyhlásil ho na žádost starostů v neděli v 17:00, aby usnadnil evakuaci lidí z oblastí nejohroženějších velkou vodou. Ve výběžku žije v 18 městech a obcích 24 000 obyvatel a v té době nebylo jasné, jaká bude v dalších hodinách situace na tamních tocích. Už v pondělí voda opadla a kolem 50 evakuovaných z Višňové, Bulovky a Raspenavy se mohlo vrátit domů.

„Situace je klidná, na území kraje není žádný stav povodňové aktivity, se stavem nebezpečí končí také krajská povodňová komise. Do pondělního večera mají obce a další instituce za úkol zmapovat škody na svém území, abychom se poradili, jak je budeme následně odstraňovat,“ doplnil hejtman. Škody jsou podle něj ale významně nižší než po bleskových povodních v roce 2010, a to i proto, že po nich infrastruktura prošla z velké části rekonstrukcí. Pokud jde o krajský majetek, jsou podle něj poškozené jen jednotlivé úseky silnic na Frýdlantsku.

Je třeba monitorovat stav komárů i stromů na podmáčené půdě

Všechny toky zvednuté extrémními srážkami z konce minulého týdne na území Česka už kulminovaly s výjimkou dolního Labe, ani tam nebezpečí nehrozí. Řeka by tam měla začít klesat dnes, řekl dnes novinářům po posledním jednání Ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Škody bude možné shrnout během několika dnů, už nyní je jasné, že nejpostiženějšími regiony budou Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

Po poklesu hladin mají správci zajistit sanaci toků pro případ, že by přišla další velká voda. Česká inspekce životního prostředí zkontroluje ukládání odpadů, které bude třeba svážet v postižených oblastech na speciální místa. Zaměří se i na podniky, kterými záplavy prošly. V zasažených oblastech mají opět začít fungovat čistírny odpadních vod. Krajské veterinární správy dostaly za úkol sběr uhynulých zvířat, která zlikvidují kafilerie na území Olomouckého kraje.

„Je třeba monitorovat stav komárů i stromů na podmáčené půdě. Rozsáhlé laguny mohou místy zůstat ještě dlouhé dny i týdny, stromy padat i dva tři týdny po podmáčení, “ shrnul Hladík výstup z jednání.

Bělica žádá armádu o pomoc se zajištěním elektřiny a stavbou mostů na Bruntálsku

Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) požádal armádu o pomoc s postavením tří mostů v oblasti Města Albrechtic a Holčovic na Bruntálsku poničených povodní a dnes požádá o pomoc při zajištění elektrického vedení mezi Krnovem a Vrbnem pod Pradědem. Na pomoc budou nasazeni i vězni. V Ostravě bude pokračovat preventivní evakuace Domova Slunovrat v Přívoze. Hejtman to řekl po dnešním zasedání krajského krizového štábu.

Krnov je jedním z povodní nejzasaženějších měst, lidé tam jsou dosud bez elektřiny i bez vody. „V Krnově se intenzivně pracuje na rozvodech vysokého i nízkého napětí. Zprovozňují se linie elektrického napětí tam, kde je to bezpečné,“ řekl hejtman. Obdobná situace je v Bohumíně na Karvinsku, kde voda zatopila rozvodnu. Hejtman řekl, že se společnosti ČEZ daří Bohumín připojit z jiných rozvoden.

Hasiči pátrají po člověku, kterého policisté spatřili v Labi

Hasiči a policisté pátrají po osobě, kterou policejní hlídka spatřila v Labi u Mariánského mostu v Ústí nad Labem. Pátrání hasiči začali hodinu před půlnocí, zapojily se i jednotky dobrovolných hasičů a podniku Správy železnic. „Osobu jsme hledali za pomoci pozemního průzkumu na březích řeky, nasazením pěti člunů v úseku Ústí nad Labem – Horní Žleb a dronu s termokamerou,“ uvedli hasiči.

Policie využila pozemní hlídky, nasvítila na několika místech řečiště a použila k průzkumu policejní vrtulník v úseku Ústí nad Labem – Horní Žleb. Policejní hlídka, která spatřila osobu jako první, vhodila do řeky chemické světlo z důvodu sledování rychlosti proudu vody. Tato světelná značka byla naposledy spatřena v oblasti Těchlovic na Děčínsku. Osobu hasiči nenašli a zásah ukončili v 5:22. Dnes bude pátrací akce pokračovat.

Dunaj v Bratislavě zůstává na vysoké úrovni

Hladina Dunaje v Bratislavě, která podle dřívějších informací slovenských úřadů kulminovala v úterý, se i dnes ráno držela na vysoké úrovni. Dunaj ve slovenské metropoli ráno dosáhl výšky 967 centimetrů, v noci na dnešek byl až na 983 centimetrech. Řeka Morava ve své horní části slovenského úseku již klesla. Obě řeky na Slovensku nadále dosahují třetího stupně povodňové aktivity.

Hladina Labe v Sasku dál pomalu stoupá

Hladina Labe v Sasku dál pomalu stoupá. V Drážďanech je těsně pod hranicí vyhlášení třetího povodňového stupně, vyplývá z informací zemského povodňového centra, které zveřejnila ČTK. Na ostatních tocích v Sasku se situace uklidnila, na Lužické Nise už žádný výstražný stupeň neplatí. Hladina řek opadá také v Bavorsku s výjimkou Isaru. Na povodňovou vlnu se nyní připravují především v Braniborsku, kam Odra přinese vodu z Česka a Polska. Větší škody povodně v Německu zatím nezpůsobily.

Dosažení druhého nejvyššího stupně povodňového nebezpečí se v Drážďanech čeká dnes dopoledne, nyní je hladina na 5,99 metru, tedy pouhý centimetr pod hranicí třetího stupně. Ten znamená, že by voda mohla zaplavit zastavěné pozemky, silnice a železniční tratě. Běžný stav hladiny je v saské metropoli 1,5 metru. Kulminovat by tu měla řeka v noci na čtvrtek, a to zhruba na 6,2 metru. Při povodních v roce 2002 dosáhlo Labe v Drážďanech na 9,4 metru.

Dyje a Morava zůstávají v Jihomoravském kraji na třetím stupni

Třetí stupeň povodňově aktivity zůstává v Jihomoravském kraji na řece Dyji a Moravě. Morava protékající Hodonínskem a Břeclavskem odvodňuje Jeseníky, kde za čtyři dny extrémně pršelo. Ve Strážnici na Hodonínsku vystoupala na třetí povodňový stupeň v neděli, hladina se následně až do úterý držela blízko hranice extrémní povodně. Řekou protékalo při kulminaci 719 metrů krychlových vody za sekundu. Povodí Moravy ji rozlévalo i do lužních lesů na Soutoku. Nyní průtok klesl na 550 metrů krychlových za sekundu. Podle předpovědi má pod třetí povodňový stupeň hladina řeky klesnout v noci na čtvrtek.

Dyje v Podhradí na Dyjí, kam přitéká Dyje z Rakouska, v noci klesla na druhý stupeň povodňové aktivity a hladina bude dál klesat. Do vranovské přehrady z Dyje nyní přitéká 145 metrů krychlových vody za sekundu, odtok z Vranova se stále drží na 200 metrech krychlových. Dále po toku včetně Znojma je tedy hladina na třetím stupni povodňové aktivity.

Ráno klesla po několika dnech z třetího na druhý stupeň Svratka v Židlochovicích na Brněnsku. Na většině míst se očekává postupný pokles hladin, místy stagnace. Hladiny řek ovlivňuje i odpouštění z nádrží.

Ve středních Čechách platí třetí povodňový stupeň jen na Labi v Mělníku

Ve Středočeském kraji platí dnes ráno třetí povodňový stupeň pouze na Labi v Mělníku, voda už tam ale nestoupá. „Průtoky na všech tocích jsou již na poklesu. Výjimkou je dolní Labe, kde po půlnoci začala plošná kulminace v profilu Mělník,“ uvedlo v ranní informační zprávě Povodí Labe. Hladina Labe v Mělníku dnes před 7:00 dosahovala výšky 608 centimetrů. Labe v Kostelci nad Labem na Mělnicku je na druhém stupni a pozvolna klesá. Na dalších tocích je na osmi místech nejnižší povodňový stupeň, hladiny dál klesají.

První povodňový stupeň má Sázava v Nespekách na Benešovsku, v Kácově a ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku. V úterý platil na všech třech místech druhý stupeň. Bdělost ještě platí na Doubravě ve Žlebech, na Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, na Vltavě ve Vraňanech a Botiči v Průhonicích u Prahy.

Na jihu Čech zatím platí nejvyšší povodňový stupeň stále na 13 místech

Na jihu Čech platí nejvyšší povodňový stupeň na 13 místech. Hladina Lužnice, do níž začal v úterý přetékat bezpečnostním přelivem rybník Rožmberk, zatím stagnuje, uvedla ČTK. Hladina řeky by mohla přes den ještě stoupnout, protože se zvýší odtok z Rožmberka.

Zatím z rybníku do Lužnice teče přibližně 20 až 30 krychlových metrů vody za sekundu. Během dne by se měl objem navýšit až na 80 krychlových metrů za sekundu. Pokud se pak hladina řeky zvýší výrazně, hrozí, že se voda rozlije v některých obcích a městech na Lužnici. Ve Veselí nad Lužnicí proto dnes budou rozhodovat o případné evakuaci části obyvatel z míst poblíž soutoku Lužnice a Nežárky. Nastala by ve chvíli, kdy by hrozilo, že se řeka dostane přes protipovodňové zábrany, které mají zabránit padesátileté vodě. Podle úterních odhadů by se tak stát nemělo, protože hladina by měla zůstat na nižší úrovni.

Kromě Lužnice a jejího přítoku Nežárky platí nejvyšší povodňový stupeň stále na Blanici, Stropnici a Malši. Na těchto řekách ale už hladina klesá.

V Pardubickém kraji je na třetím stupni jen Loučná v Dašicích

V Pardubickém kraji již zůstává třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň pouze na Loučné v Dašicích. Řeka kulminovala v noci z pondělí na úterý, od té doby hladina zvolna klesá, vyplývá z údajů Povodí Labe. Snižují se i průtoky na dalších tocích, druhý stupeň – pohotovost – platil v 6:00 na Novohradce v Úhřeticích a na Chrudimce v Padrtech a Nemošicích.

Ze třetího na první stupeň se snížila hladina Labe v Němčicích a Přelouči na Labi. Takzvaná bdělost platí ještě na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, Chrudimce v Přemilově a Hamrech, na Novohradce v Luži a na Loučné v Litomyšli a Cerekvici nad Loučnou.

Hladiny řek v Olomouckém kraji dál klesají

Hladiny rozvodněných řek v Olomouckém kraji v noci na dnešek dál klesly. Třetí stupeň povodňové aktivity, který značí ohrožení, platí už jen na řece Moravě v Olomouci. Její hladina kulminovala v úterý na 492 centimetrech a od té doby setrvale klesá. Dnes v 5:50 dosahovala 436 centimetrů. Třetí stupeň je v Olomouci vyhlašován při 430 centimetrech. Druhý stupeň platí na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Na dalších osmi místech v kraji je první stupeň, i tam hladiny klesají.

Ráno bylo v Česku něco málo přes sto povodňových stavů, hladiny dál klesají

Povodňových stavů v Česku dál ubylo blízko ke stovce, ještě po půlnoci jich bylo zhruba o 20 víc a v úterý ráno 160, uvedla ČTK. Stupeň ohrožení zůstával dnes ráno na 26 místech, zejména na jihočeských řekách, Dyji, Moravě a dolním Labi. Hladiny již většinou kulminovaly, vzestup se ještě čeká na jihu Čech a Labi. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před 7:00.

Hladina Labe v Ústeckém kraji dál pomalu roste, kulminace se čeká dnes

Hladina Labe na dolním toku dál pomalu stoupá. Zvyšuje se pouze o centimetry a nezpůsobuje zatím výrazné problémy. Voda se vylila pouze do polí, zaplavila venkovní hřiště, dostala se na cyklostezku a zatopila silnici do Dolního Žlebu na Děčínsku, kam dnes úředníci děčínského magistrátu povezou vlakem vše potřebné k volbám.

Města a obce postavily podél Labe povodňové stěny a pytle s pískem mají před domy majitelé nemovitostí, které jsou nejblíže k řece. V ochranných přístavech jsou uvázány lodě. Problémy jsou na místech, kde se do Labe vlévá Ohře a Bílina. Tam se voda rozlévá a tvoří se laguny. Hasiči vodu odčerpávají.

Na krajském úřadě a ve městech znovu zasednou povodňové komise. Kulminace Labe se očekává dnes.

Na severu Moravy stále nejezdí vlaky a je uzavřena část D1

Vlaky nejezdí v Moravskoslezském kraji na většině tratí. Na neurčito je přerušen provoz i na hlavním železničním koridoru z Prahy či Brna v úseku od Hranic přes Ostravu do Bohumína, zaplavena byla i dvě největší ostravská nádraží – ve Svinově a hlavní v Přívoze. Uzavřeny jsou stále i některé důležité silnice. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý večer v Ostravě řekl, že obnovení úplného provozu na všech komunikacích může v kraji trvat až do konce roku.

Na dálnici D1 ve směru na Ostravu je uzavřen úsek mezi Bělotínem a Mankovicemi. Od 354. kilometru, tedy křížení s Rudnou ulicí (silnice I/11) na začátku Ostravy ve Svinově, je D1 stále v obou směrech uzavřena až do Bohumína. Hlučínská ulice, tedy silnice I/56, na níž je i most přes řeku Odru, je uzavřena mezi ostravskými částmi Přívoz a Petřkovice v obou směrech. Silnice spojuje Ostravu s Hlučínem. Po řadě místních silnic hlavně na Bruntálsku se sice dá projet, ale je třeba počítat s obtížemi.

Problémy má i městská doprava. V Ostravě řada linek jezdí s omezením, v některých úsecích například tramvaje nahradily autobusy. Trolejbusy jezdí podle nedělních jízdních řádů.

Na řece Opavě v Držkovicích a Děhylově je stále třetí povodňový stupeň

Na řece Opavě v opavské části Držkovice a v Děhylově u Ostravy stále platí třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Na dalších osmi místech v Moravskoslezském kraji je už jen první, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity, bdělost. Český hydrometeorologický ústav uvedl, že hladiny všech toků v povodí Odry klesají nebo jen mírně kolísají a během dneška pokles bude pokračovat. Podle předpovědi lze dnes v kraji jen ojediněle očekávat přeháňky nebo i bouřky.

Pokračuje uklízení spouště způsobené povodní a zjišťování škod. V některých místech ale úklid ještě ani nezačal, protože tam vznikly laguny a voda se tam stále drží. Jde například o jedno z nejpostiženějších míst v Ostravě, severní část obvodu Nová Ves, kde hasiči v noci instalovali čerpadlo a zahájili čerpání vody.

Ve zpustošených obcích zejména na Bruntálsku jsou lidé bez elektřiny, tepla i mobilního signálu. Například v Krnově, jednom z nejponičenějších měst, lidem teče z kohoutků jen užitková voda. Bez tepla je i většina lidí v Ostravě, kde voda o víkendu zaplavila teplárnu v Třebovicích. Kdy se teplárnu znovu podaří uvést do provozu, zatím není jasné.

Řeka Morava v Kroměříži i ve Spytihněvi zůstává na druhém povodňovém stupni

Hladina řeky Moravy v Kroměříži i ve Spytihněvi na Zlínsku zůstávala ráno na druhém stupni povodňové aktivity, který znamená pohotovost. Dnes v 6:00 byla na 523 centimetrech. Třetí stupeň povodňové aktivity na ní začíná platit při dosažení úrovně 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů. Hladina řeky měla dnes ráno podle hydrologů klesající tendenci.

Obdobné to bylo v případě Moravy ve Spytihněvi. V neděli tam vystoupala její hladina až na 668 centimetrů. Do úrovně extrémní povodně, tedy padesátileté vody, jí chybělo 11 centimetrů. Je to taková povodeň, jejíž kulminační průtok je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jednou za 50 let. Dnes v 6:00 byla hladina řeky v obci na úrovni 535 centimetrů. Také tam platí třetí stupeň od 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů.

Povodňových stavů ubývá, nejvyšší platí hlavně na jihu Čech

Míst s dosaženým povodňovým stupněm v Česku dál ubývá. Některý ze tří stupňů platil dnes kolem 2:00 na 117 místech v Česku. Bylo to zhruba o 15 méně než v úterý večer. Nejvyšší, třetí stupeň dnes nad ránem hlásilo 28 měřicích stanic, zejména na jihu Čech a na jižní Moravě. Oproti večeru jejich počet klesl o dvě. Vyplývá to z údajů na povodňovém serveru Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Jihočeském kraji platil dnes dvě hodiny po půlnoci nejvyšší povodňový stupeň na 11 místech, zejména na Blanici a řece Lužnici, která protéká rybníkem Rožmberk na Jindřichohradecku. Jeho kapacita se v úterý naplnila a voda začala odtékat i bezpečnostním přelivem.

Rakušan: Policie zaznamenala při povodních tři případy rabování

Policie při záplavách zaznamenala tři případy rabování a 17 přestupků proti krizovému zákonu. Povodně si zatím vyžádaly tři oběti a sedm osob je pohřešovaných. Po pondělním večerním jednání krizového štábu to novinářům řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). O rabování se policie podle Rakušana v regionech výrazně zajímá a hlídá lokality, kde by mohlo hrozit. Zopakoval, že ve chvíli, kdy je vyhlášen krizový stav, jsou sazby trestních činů vyšší. Pachatel tak může dostat za vykradení domu osm až 15 let vězení.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy