Hlavní obsah
Online

Online: Povodně v Česku mají už pět obětí

Foto: Obec Lichnov

Zaplavená obec Zator na Bruntálsku.

aktualizováno •

Dění kolem povodňové situace v České republice i okolních zemích sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Vše o povodních v Česku, den šestý

  • Záplavy na Moravě mají čtvrtou oběť, nalezena byla seniorka z Kobylé nad Vidnavkou. Ženu strhl proud ze zbořeného domu,odešla z evakuačního centra.
  • Vláda na mimořádném jednání rozhodla, že nadcházející krajské a senátní volby se o víkendu konat budou.
  • Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Během pondělí přibyli dva mrtví v Krnově, jeden byl v zaplaveném bytě. Už v neděli našli mrtvou ženu v říčce Krasovce.
  • Bez elektrické energie jsou v Česku desítky tisíc domácností. Poruchy působí popadané stromy a větvě kvůli větru a podmáčenému terénu.
  • Doposud muselo domovy opustit na 12 000 lidí, další evakuace se chystají. Záchranáři žádají lidi o spolupráci, aby je nemuseli evakuovat násilím jako v roce 1997. Na emotivním videu zveřejněném na sociálních sítích (níže v tomto online přenosu) ukázali, jak obtížné je přesvědčit některé lidi, aby odešli do bezpečí.
  • Předpověď počasí ukazuje, že od středy se déšť objeví jen výjimečně v podobě přeháněk - oproti předchozím dnům tedy velmi optimistická zpráva.
Načíst novější příspěvky

V Pardubickém kraji je na třetím stupni jen Loučná v Dašicích

V Pardubickém kraji již zůstává třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň pouze na Loučné v Dašicích. Řeka kulminovala v noci z pondělí na úterý, od té doby hladina zvolna klesá, vyplývá z údajů Povodí Labe. Snižují se i průtoky na dalších tocích, druhý stupeň – pohotovost – platil v 6:00 na Novohradce v Úhřeticích a na Chrudimce v Padrtech a Nemošicích.

Ze třetího na první stupeň se snížila hladina Labe v Němčicích a Přelouči na Labi. Takzvaná bdělost platí ještě na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, Chrudimce v Přemilově a Hamrech, na Novohradce v Luži a na Loučné v Litomyšli a Cerekvici nad Loučnou.

Hladiny řek v Olomouckém kraji dál klesají

Hladiny rozvodněných řek v Olomouckém kraji v noci na dnešek dál klesly. Třetí stupeň povodňové aktivity, který značí ohrožení, platí už jen na řece Moravě v Olomouci. Její hladina kulminovala v úterý na 492 centimetrech a od té doby setrvale klesá. Dnes v 5:50 dosahovala 436 centimetrů. Třetí stupeň je v Olomouci vyhlašován při 430 centimetrech. Druhý stupeň platí na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Na dalších osmi místech v kraji je první stupeň, i tam hladiny klesají.

Ráno bylo v Česku něco málo přes sto povodňových stavů, hladiny dál klesají

Povodňových stavů v Česku dál ubylo blízko ke stovce, ještě po půlnoci jich bylo zhruba o 20 víc a v úterý ráno 160, uvedla ČTK. Stupeň ohrožení zůstával dnes ráno na 26 místech, zejména na jihočeských řekách, Dyji, Moravě a dolním Labi. Hladiny již většinou kulminovaly, vzestup se ještě čeká na jihu Čech a Labi. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před 7:00.

Hladina Labe v Ústeckém kraji dál pomalu roste, kulminace se čeká dnes

Hladina Labe na dolním toku dál pomalu stoupá. Zvyšuje se pouze o centimetry a nezpůsobuje zatím výrazné problémy. Voda se vylila pouze do polí, zaplavila venkovní hřiště, dostala se na cyklostezku a zatopila silnici do Dolního Žlebu na Děčínsku, kam dnes úředníci děčínského magistrátu povezou vlakem vše potřebné k volbám.

Města a obce postavily podél Labe povodňové stěny a pytle s pískem mají před domy majitelé nemovitostí, které jsou nejblíže k řece. V ochranných přístavech jsou uvázány lodě. Problémy jsou na místech, kde se do Labe vlévá Ohře a Bílina. Tam se voda rozlévá a tvoří se laguny. Hasiči vodu odčerpávají.

Na krajském úřadě a ve městech znovu zasednou povodňové komise. Kulminace Labe se očekává dnes.

Na severu Moravy stále nejezdí vlaky a je uzavřena část D1

Vlaky nejezdí v Moravskoslezském kraji na většině tratí. Na neurčito je přerušen provoz i na hlavním železničním koridoru z Prahy či Brna v úseku od Hranic přes Ostravu do Bohumína, zaplavena byla i dvě největší ostravská nádraží – ve Svinově a hlavní v Přívoze. Uzavřeny jsou stále i některé důležité silnice. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý večer v Ostravě řekl, že obnovení úplného provozu na všech komunikacích může v kraji trvat až do konce roku.

Na dálnici D1 ve směru na Ostravu je uzavřen úsek mezi Bělotínem a Mankovicemi. Od 354. kilometru, tedy křížení s Rudnou ulicí (silnice I/11) na začátku Ostravy ve Svinově, je D1 stále v obou směrech uzavřena až do Bohumína. Hlučínská ulice, tedy silnice I/56, na níž je i most přes řeku Odru, je uzavřena mezi ostravskými částmi Přívoz a Petřkovice v obou směrech. Silnice spojuje Ostravu s Hlučínem. Po řadě místních silnic hlavně na Bruntálsku se sice dá projet, ale je třeba počítat s obtížemi.

Problémy má i městská doprava. V Ostravě řada linek jezdí s omezením, v některých úsecích například tramvaje nahradily autobusy. Trolejbusy jezdí podle nedělních jízdních řádů.

Na řece Opavě v Držkovicích a Děhylově je stále třetí povodňový stupeň

Na řece Opavě v opavské části Držkovice a v Děhylově u Ostravy stále platí třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Na dalších osmi místech v Moravskoslezském kraji je už jen první, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity, bdělost. Český hydrometeorologický ústav uvedl, že hladiny všech toků v povodí Odry klesají nebo jen mírně kolísají a během dneška pokles bude pokračovat. Podle předpovědi lze dnes v kraji jen ojediněle očekávat přeháňky nebo i bouřky.

Pokračuje uklízení spouště způsobené povodní a zjišťování škod. V některých místech ale úklid ještě ani nezačal, protože tam vznikly laguny a voda se tam stále drží. Jde například o jedno z nejpostiženějších míst v Ostravě, severní část obvodu Nová Ves, kde hasiči v noci instalovali čerpadlo a zahájili čerpání vody.

Ve zpustošených obcích zejména na Bruntálsku jsou lidé bez elektřiny, tepla i mobilního signálu. Například v Krnově, jednom z nejponičenějších měst, lidem teče z kohoutků jen užitková voda. Bez tepla je i většina lidí v Ostravě, kde voda o víkendu zaplavila teplárnu v Třebovicích. Kdy se teplárnu znovu podaří uvést do provozu, zatím není jasné.

Řeka Morava v Kroměříži i ve Spytihněvi zůstává na druhém povodňovém stupni

Hladina řeky Moravy v Kroměříži i ve Spytihněvi na Zlínsku zůstávala ráno na druhém stupni povodňové aktivity, který znamená pohotovost. Dnes v 6:00 byla na 523 centimetrech. Třetí stupeň povodňové aktivity na ní začíná platit při dosažení úrovně 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů. Hladina řeky měla dnes ráno podle hydrologů klesající tendenci.

Obdobné to bylo v případě Moravy ve Spytihněvi. V neděli tam vystoupala její hladina až na 668 centimetrů. Do úrovně extrémní povodně, tedy padesátileté vody, jí chybělo 11 centimetrů. Je to taková povodeň, jejíž kulminační průtok je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jednou za 50 let. Dnes v 6:00 byla hladina řeky v obci na úrovni 535 centimetrů. Také tam platí třetí stupeň od 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů.

Povodňových stavů ubývá, nejvyšší platí hlavně na jihu Čech

Míst s dosaženým povodňovým stupněm v Česku dál ubývá. Některý ze tří stupňů platil dnes kolem 2:00 na 117 místech v Česku. Bylo to zhruba o 15 méně než v úterý večer. Nejvyšší, třetí stupeň dnes nad ránem hlásilo 28 měřicích stanic, zejména na jihu Čech a na jižní Moravě. Oproti večeru jejich počet klesl o dvě. Vyplývá to z údajů na povodňovém serveru Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Jihočeském kraji platil dnes dvě hodiny po půlnoci nejvyšší povodňový stupeň na 11 místech, zejména na Blanici a řece Lužnici, která protéká rybníkem Rožmberk na Jindřichohradecku. Jeho kapacita se v úterý naplnila a voda začala odtékat i bezpečnostním přelivem.

Rakušan: Policie zaznamenala při povodních tři případy rabování

Policie při záplavách zaznamenala tři případy rabování a 17 přestupků proti krizovému zákonu. Povodně si zatím vyžádaly tři oběti a sedm osob je pohřešovaných. Po pondělním večerním jednání krizového štábu to novinářům řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). O rabování se policie podle Rakušana v regionech výrazně zajímá a hlídá lokality, kde by mohlo hrozit. Zopakoval, že ve chvíli, kdy je vyhlášen krizový stav, jsou sazby trestních činů vyšší. Pachatel tak může dostat za vykradení domu osm až 15 let vězení.

Fiala: Volební komise v místech postižených povodní by mohli doplnit úředníci

Volební komise v místech, kde budou kvůli řešení následků povodní chybět členové, by podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohli doplnit státní úředníci. Považoval by to za vhodnější než široké zapojení hasičů a policistů, kteří jsou potřeba při jiných úkolech. Fiala to řekl novinářům po dnešní návštěvě Moravskoslezského kraje. Úřady zřídí linku pro starosty, na kterou budou moci nahlásit všechny problémy, které kvůli povodním budou při volbách mít, dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podrobnosti oznámí po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ).

S dotazy ohledně voleb a možnosti řešení problémů spojených s jejich zajištěním se budou moci zástupci obcí zasažených povodní obracet na linku 974 817 360. Dostupná bude ve středu a ve čtvrtek od 9:00 do 19:00, v pátek od 8:00 do 22:30 a v sobotu od 8:00 do 17:00, informovalo Ministerstvo vnitra na svém webu.

ČHMÚ: Povodňových stavů ubývá, ohrožení ale nadále platí na 30 místech

Povodňových stavů v Česku opět ubylo. Ve 21:00 byl některý z povodňových stupňů na 130 místech, což je zhruba o 30 méně než ráno. Ohrožení nadále zůstává na 30 místech. Blanice a Labe na dolních tocích stále mírně stoupají, informoval večer v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Poklesy hladin jsou velmi pozvolné.

Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, platí dál na dolní Lužnici a dolní Dyji, na Blanici, Lužnici, Nežárce, na tocích v povodí Malše, na dolním toku Labe, Dyje, Moravy, dolní Svratky a dolní Opavy. Lužnice může ještě mírně stoupat. „Velmi slabě klesá střední a dolní tok Moravy. Hladina dolního toku Svratky má velmi pomalý pokles a bude se nadále udržovat nad druhým povodňovým stupněm,“ uvedl ČHMÚ.

Hladina Labe v Ústeckém kraji dál stoupá

Hladina Labe na dolním toku v Ústeckém kraji dál pozvolna stoupá. Kulminace se očekává v následujících hodinách. Platí třetí povodňový stupeň. ČTK to dnes večer řekl Jiří Mach z Povodí Labe. Zaplavená je silnice do Dolního Žlebu na Děčínsku a zatopená jsou některá pole, hřiště a volné plochy na Litoměřicku. Hasiči jsou v pohotovosti. Ve městech jsou postavené hráze z pytlů s pískem i protipovodňové stěny.

V krajském městě zvýšená hladina řeky komplikuje dopravu. Kvůli protipovodňovým stěnám platí dopravní omezení. Dnes odpoledne postavili hasiči protipovodňovou hráz podél Bíliny, která ústí do Labe. Voda z řeky zaplavila část silnice, hasiči ji museli odčerpávat. Mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová ČTK řekla, že Bílina stoupá, protože se voda z ní nedostane do Labe. Podle vodohospodářů by se však neměla dostat z koryta.

Lužnice by neměla vystoupat na padesátiletou vodu

Hladina Lužnice pod rybníkem Rožmberk na Jindřichohradecku by neměla dosáhnout úrovně padesátileté vody. Znamená to, že by se řeka nijak výrazně nevylila do měst, která podél Lužnice jsou. Týká se to především Veselí nad Lužnicí, Soběslavi a Plané nad Lužnicí. Po večerním zasedání krajské povodňové komise to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

„Zatím to vypadá, že by protipovodňová opatření mohla stačit. Ale požádal jsem starosty dotčených obcí, aby ještě veřejnost stále připravovali na to, že k případné evakuaci by mohlo dojít. Nicméně ta situace vypadá příznivě,“ uvedl Kuba.

Česko požádalo v unijním systému o 15 tisíc vysoušečů

Česko požádalo v evropském systému civilní pomoci o 15 000 vysoušečů, řekl novinářům po dnešním výjezdu vlády do Moravskoslezského kraje vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Úřady již do regionů rozvážejí 8000 kusů z vlastních českých zásob, doplnil. Právě o vysoušeče a velkokapacitní čerpadla je podle ministra vnitra v regionech postižených povodněmi největší zájem.

„Požádali jsme prostřednictvím evropského systému civilní pomoci o 15 000 vysoušečů pro ČR, ve vlastních zásobách jich máme 8000 kusů, ty už jsou distribuovány po republice tak, aby je postižené regiony měly co nejdříve,“ uvedl Rakušan.

Hladiny rozvoněných řek v Olomouckém kraji klesají, hasiči likvidují škody

Hladiny rozvodněných řek v Olomouckém kraji po víkendových záplavách klesají nebo stagnují. V zaplavených oblastech už skončily záchranné práce a hasiči se pustili do likvidace následků povodní. V Olomouckém kraji zůstává po víkendových záplavách bez elektřiny méně než 10 000 odběratelů.

Hladina řeky Moravy přesáhla v Olomouci třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, v pondělí kolem 13:30, kdy překročila 430 centimetrů. Dnes ráno měřila 492 centimetrů a do odpoledne klesla o 20 centimetrů. I v Chomutově, kde se řeka vylila z koryta z obou stran, hladina již klesá.

Hasičům se v pondělí podařilo zpřístupnit všechny obce na Jesenicku pozemní cestou. Komunikace jsou často provizorní a vedou vymletými koryty řek či přes pole a lesy. Určeny jsou především pro záchranné složky.

Hladiny řek v Královéhradeckém kraji dál klesají, povodňové stupně na šesti místech

V Královéhradeckém kraji dnes k 18:00 platily povodňové stupně už jen na šesti místech, třetí stupeň povodňové aktivity (SPA), tedy stav ohrožení, nikde. Druhý stupeň platil na řece Orlici v Týništi nad Orlicí a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. Na ostatních tocích byl první stupeň SPA, vyplynulo z webu Povodí Labe. Hladiny řek v kraji dnes pokračovaly v poklesu. Ráno byly povodňové stupně na sedmi místech, z toho druhý stupeň na čtyřech a první na třech. V neděli večer třetí SPA v kraji byly na 20 místech, stav ohrožení na 12, druhý stupeň na třech a první na čtyřech.

První povodňový stupeň, tedy bdělost, platil v 18:00 na Stěnavě v Meziměstí a Otovicích na Broumovsku, na Labi pod soutokem s Orlicí v Hradci Králové a také na Metuji v Krčíně v Novém Městě nad Metují.

Svaz průmyslu žádá vládu o pomoc pro firmy

Svaz průmyslu a dopravy ČR chce u vlády vyjednat podporu pro firmy, které poškodily současné povodně. Navrhuje bezúročné půjčky, odklad daňové povinnosti nebo program na pomoc s událostmi, jež by nepokryla pojišťovna. Usilovat bude i o kompenzace mezd pro zaměstnance, kteří kvůli povodním musí zůstat doma. ČTK to dnes řekl prezident svazu Jan Rafaj.

„Řada členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR čelí vážným problémům v důsledku rozsáhlých povodní, a to zejména na Moravě a ve Slezsku. Poškozené jsou průmyslové parky, logistické uzly a dodavatelské řetězce. Mnoho firem muselo přerušit výrobu, a to nejen kvůli výpadkům v dopravě materiálu, ale i proto, že zaměstnanci zasažení povodněmi se nemohou vrátit zpět do provozů,“ uvedl Rafaj s tím, že situace některých firem je kritická.

Z Rožmberka bude odtékat ještě více vody

Z rybníku Rožmberk bude od středy odtékat výrazněji více vody než dosud. Nyní je to 20 až 30 krychlových metrů za vteřinu, od středy by měl odtok stoupnout až na 90 krychlových metrů za vteřinu. Následkem toho by se mohla zvýšit hladina Lužnice, která je na řadě míst pod Rožmberkem na nejvyšším třetím povodňovém stupni. O případné evakuaci Veselí nad Lužnicí město rozhodne zítra.

„Do rána se pro nás nic měnit nebude. Nyní ve Veselí nad Lužnicí hladina stoupá velmi pomalu. Až se zvýší průtok řekou, půjde hladina nahoru už rychleji. Podle situace se pak během dne rozhodneme o případné evakuaci. Zatím to ale stále vypadá, že by to nemělo přesáhnout padesátiletou vodu, což by pro nás bylo dobré,“ uvedl pro ČTK starosta Vít Rada (za Jihočechy 2012).

Část silnic zůstává neprůjezdná

V Moravskoslezském a Olomouckém kraji zůstává neprůjezdných pět úseků silnic první třídy a dálnice vedoucí přes Ostravu na hranici s Polskem. V oblasti Jesenicka a Ostravska musí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovat 21 mostů. Uvedlo to dnes Ministerstvo dopravy.

„Pro dnešní den se toho dle současných poznatků pro dálnici moc nezmění, směr Polsko platí stále odklon přes D48, jinak D1 průjezdná obousměrně po exit 354, dále směr Polsko neprůjezdná. Ostatní dálnice bez hlášených závad nebo omezení provozu,“ uvedlo ŘSD.

Naopak všechny silnice ve Zlínském kraji jsou po povodních opět sjízdné. Lokálně ale ještě přetrvávají problémy s dodávkami pitné vody, řekl hejtman Radim Holiš (ANO).

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy