Hlavní obsah
Online

Online: Povodně v Česku mají už pět obětí

Foto: Obec Lichnov

Zaplavená obec Zator na Bruntálsku.

aktualizováno •

Dění kolem povodňové situace v České republice i okolních zemích sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Vše o povodních v Česku, den šestý

  • Záplavy na Moravě mají čtvrtou oběť, nalezena byla seniorka z Kobylé nad Vidnavkou. Ženu strhl proud ze zbořeného domu,odešla z evakuačního centra.
  • Vláda na mimořádném jednání rozhodla, že nadcházející krajské a senátní volby se o víkendu konat budou.
  • Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Během pondělí přibyli dva mrtví v Krnově, jeden byl v zaplaveném bytě. Už v neděli našli mrtvou ženu v říčce Krasovce.
  • Bez elektrické energie jsou v Česku desítky tisíc domácností. Poruchy působí popadané stromy a větvě kvůli větru a podmáčenému terénu.
  • Doposud muselo domovy opustit na 12 000 lidí, další evakuace se chystají. Záchranáři žádají lidi o spolupráci, aby je nemuseli evakuovat násilím jako v roce 1997. Na emotivním videu zveřejněném na sociálních sítích (níže v tomto online přenosu) ukázali, jak obtížné je přesvědčit některé lidi, aby odešli do bezpečí.
  • Předpověď počasí ukazuje, že od středy se déšť objeví jen výjimečně v podobě přeháněk - oproti předchozím dnům tedy velmi optimistická zpráva.
Načíst novější příspěvky

Povodně jako byznys obchodníků se lží

Povodně s sebou přinesly fenomén dobře známý z jiných velkých událostí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dezinformace. Polopravdy a lži šířené většinou na internetu zlehčovaly riziko extrémních dešťů v Česku a zpochybňovaly vládní opatření. Kdo jsou hlavní šiřitelé konspirací a jaké cíle sledují, vysvětlují v podcastu 5:59 reportér Seznam Zpráv Matěj Nejedlý a bezpečnostní analytik Roman Máca.

Labe na dolním toku stoupá, kulminovat bude večer

Na dolním toku Labe v Ústeckém kraji platí stále třetí povodňový stupeň. Hladina dál stoupá. Kulminaci očekávají vodohospodáři dnes večer, řeka by se měla na většině území udržet v korytě. Vyplývá to z informací Povodí Labe. Zaplavena je silnice do Dolního Žlebu na Děčínsku a zatopena jsou některá pole, hřiště a volné plochy na Litoměřicku. Domy povodeň nezasáhla.

Obce a města podél Labe se na zvýšení hladiny řeky v minulých dnech připravily. Někde stojí protipovodňové stěny, jinde jsou pytle s pískem. Vyklizena jsou nábřeží. Uzavřena je cyklostezka Labe. Z informací starostů a primátorů vyplývá, že větší škody nikde nejsou. Nikde nepočítají s evakuací.

Hladina Brněnské přehrady se blíží k hraně přelivu

Na jižní Moravě i dnes ráno přetrvává třetí povodňový stupeň na Dyji, Svratce a Moravě. Na většině míst se očekává postupný pokles hladin, avšak více vody začne během dne téct Brnem, protože hladina Brněnské přehrady se blíží k hraně přelivu. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu.

Přítok Svratky do Brněnské přehrady klesá jen velmi pomalu a zatím stále převyšuje odtok. V 5:20 přitékalo do přehrady 77,5 metru krychlového za vteřinu a hladina přehrady v noci stoupala tempem jeden až dva centimetry za hodinu, v 5:00 zbývalo podle dat Povodí Moravy 12 centimetrů. Dosud z přehrady vytéká 60 metrů krychlových. Vodohospodáři nechají poté vodu přetékat přelivem, nicméně množství mezi 70 a 80 metry krychlovými podle jejich slov nemá ohrozit domy, zaplaví nejvýše některé zahrady v Jundrově a Komíně a louky v Komárově. Podle odhadu meteorologů by měl přítok do přehrady klesnout pod 60 metrů krychlových koncem týdne.

Třetí povodňový stupeň platí v Moravskoslezském kraji na čtyřech místech

Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, platí v Moravskoslezském kraji stále na čtyřech místech, tři jsou na řece Opavě a čtvrté na Odře v Bohumíně na Karvinsku. Na Odře v Ostravě je druhý stupeň a už jen na několika místech v kraji první stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z informací podniku Povodí Odry a Českého hydrometeorologického ústavu. Povodněmi zasažené oblasti v kraji dnes navštíví premiér Petr Fiala (ODS) s dalšími ministry.

Třetí povodňový stupeň je stále v Opavě a v její místní části Držkovice a v Děhylově před soutokem řeky Opavy s Odrou. Poslední místo se třetím stupněm je v Bohumíně před polskými hranicemi.

Meteorologové uvedli, že hladiny vodních toků v regionu mají klesající tendenci nebo jsou mírně rozkolísané a během dne budou dál klesat. Podle předpovědi se dnes v kraji očekávají jen ojedinělé přeháňky.

V kraji jsou stále problémy s dopravou. Vlaky nejezdí na většině tratí. Na neurčito je přerušený provoz i na hlavním železničním koridoru z Prahy či Brna v úseku od Hranic přes Ostravu do Bohumína. Voda zaplavila i dvě největší ostravská nádraží –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ve Svinově a hlavní v Přívoze.

Pardubice otevřely most přes Labe

Pardubice otevřely pro lidi a MHD most kpt. Bartoše přes Labe uzavřený kvůli povodňovým náplavám. Lidé opět mohou i přes most a lávku přes Chrudimku.

Olomouc: V nejvíce zasažené části města klesá hladina

V zaplavené olomoucké místní části Chomoutov, kde se dosud jako v jediné části města řeka Morava vylila z břehů, začala v noci hladina pomalu klesat.

Hladina Moravy v Olomouci-Nových Sadech už dnes ráno stagnuje. K 06:00 dosahuje 492 centimetrů, víc než půl metru nad stavem ohrožení. Hlavní nápor vody ve městě zadržela protipovodňová ochrana, voda však zaplavila městskou část Chomoutov. Voda se do tamních ulic vylila místy až po pás, hladina tam však již začala klesat. Také v samotné Olomouci zaplavila některé úseky silnic. Podle zástupců radnice by již měla Morava během dne postupně klesat.

Morava přesáhla v Olomouci třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení kolem 13:30, když překročila hranici 430 centimetrů. Od dnešních 04:00 se již drží podle dat Českého hydrometeorologickéhoi ústavu na úrovni 492 centimetrů.

V městské části Chomoutov se řeka vylila z koryta z obou stran a uzavřela silnici vedoucí do Štěpánova. Kvůli stoupající hladině Moravy byly během dne uzavřeny dvě ulice na Nových sadech –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ U Rybářských stavů a Keplerova, v noci byla také uzavřena ulice Šlechtitelů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v místě točny autobusů ve směru k Holickému lesu. V nejnižším úseku voda přetékala přes silnici.

Ráno u Rožmberka rozhodne

Na tocích odvodňujících Šumavu a Novohradské hory očekávají hydrologové kvůli dešti i nadále vzestupy či kolísání hladin. Řeky by měly kulminovat v úterý.

Rybník Rožmberk na Jindřichohradecku by se mohl naplnit a začít vytékat bezpečnostním přelivem ráno asi v 06:00 či 07:00. Postupně by se tak výrazně zvýšila hladina Lužnice, která rybníkem protéká.

Ve Veselí nad Lužnicí v místě, kde by se řeka mohla dostat z koryta, město vybudovalo protipovodňové bariéry. Hladina Lužnice pozvolna stoupá, ale do rána nehrozí, že by se ve městě rozlila. ČTK to v pondělí večer po zasedání krajské povodňové komise řekl starosta města Vít Rada (ANO). Případná evakuace při rozlití řeky by se týkala přibližně tisícovky obyvatel.

Horní a střední toky už většinou klesají

Horní a střední úseky rozvodněných toků v Česku většinou klesají. Míst s dosaženým povodňovým stupněm ubylo za 24 hodin více než 40 na 179.

Obyvatelé polské Nisy staví hráze

Stovky obyvatel polského města Nisa se v noci zapojily spolu s vojáky a hasiči do opravy a zpevnění poškozené protipovodňové hráze, jejíž zhroucení by vedlo k zaplavení centra města, píše agentura ČTK. Na jiném místě na jihu Polska, u obce Wawrzeńczyce, asi 35 kilometrů jihozápadně od Vratislavi, se protrhla hráz na řece Strzegomka a přívaly vod strhly i místní most, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. Strzegomka je přítokem řeky Bystrzyca, která se vlévá do Odry ve Vratislavi. Odra má dnes kulminovat ve městě Opole a ve středu ve Vratislavi, kde se do zpevňování hrází zapojí armáda.

Průtoky na nejkritičtějších řekách

Podle dat ČHMÚ nyní dvě nejkritičtější řeky v Moravskoslezském kraji klesají. U Opavy uvádí ČHMÚ, že „rychle klesá“, u Odry jen „klesá“. Oba údaje jsou ale pro Ostravu, její části jako Svinov, nebo pro Bohumín velmi pozitivní.

Labe v Ústí a v Děčíně je na 3. stupni povodňové aktivity (ohrožení) a stav je setrvalý.

Na jihu Čech stoupá, resp. rychle stoupá Malše. Vltava a Lužnice hlásí setrvalý stav.

Dyje a Morava na jižní Moravě jsou na 3. stupni při setrvalém stavu.

Fiala se proletí nad Ostravou

Úřad premiéra Petra Fialy oznámil, že se předseda vlády v úterý podívá osobně do Moravskoslezského kraje. Bere s sebou vicepremiéry Rakušana, Jurečku i Bartoše, ministra financí Stanjuru, ministryni obrany Černochovou, ministra dopravy Kupku a další členy vlády. Odpoledne se Fiala proletí vrtulníkem nad nejvíce postiženými částmi regionu a prohlídne si i zaplavenou železniční stanici Ostrava –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ hlavní nádraží.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Povodeň v Ostravě.

Aktuální situace na řekách

Aplikace Mapy.cz, kterou společnost Seznam propojila s údaji Českého hydrometeorologického úřadu, ukazuje, že na žádném místě v České republice už není nejvyšší stupeň Extrémní povodeň.

V tuto chvíli nejdramatičtější situace panuje na Lužnici a Nežárce a dalších jihočeských tocích, stoupá i Morava v Olomouci.

Ministři připraví „poučení z povodně“

Ministerstva životního prostředí a zemědělství zdokumentují a vyhodnotí společně s krajskými povodňovými komisemi průběh záplav a připraví návrh, jak je řešit v budoucnu, včetně změny legislativy, řekl po mimořádném jednání vlády ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Na vyhodnocení se budou podílet také podniky povodí a Český hydrometeorologický úřad.

I hasiči čekají, co bude s Lužnicí

Jihočeští hasiči měli další perný den, jak upozornili na síti X, a čekají, jak se vyvine situace na Nežárce a Lužnici. Podle posledních informací, které přinesla ČT, nebude ve Veselí nad Lužnicí potřebná evakuace během následující noci.

Podrobnosti k peněžité pomoci zatím nejsou

Premiér odmítl říci, jaký dopad budou povodně mít na státní rozpočet a jeho schodek. Vyjádřit se nechtěl ani k tomu, jakým způsobem chce vláda peníze vyplácet nebo zda uvažuje například o nějaké mimořádné dani.

Fiala: Na většině území ČR problém s volbami není

Hejtmani i řada starostů jsou podle premiéra pro to, aby se volby konaly v řádném termínu. „Na většině území žádný problém s organizací voleb není. Nemohlo by být zpochybněno to, kdyby se volby nekonaly?“ ptal se premiér. Vláda podle něj zodpovědně zvažovala všechny varianty. Podle ministra vnitra Víta Rakušana by k odkladu bylo potřeba vyhlášení nouzového stavu, o který nikdo v regionech nežádá.

800 milionů v první vlně

Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše má stát nástroje, jak rychle pomoci. „Je to třeba program Živel, kterým se v minulosti řešily náhlé povodně. Ten je stále aktivní. Navýšíme jeho objem na zhruba 800 milionů,“ uvedl Bartoš. Dodal, že půjde jen o první rychlou pomoc, než vláda připraví další peníze. Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj také zveřejní metodiku, jak v době živelní katastrofy zjednodušeně soutěžit veřejné zakázky. S jednoduššími pravidly pro tuto situaci podle něj počítá také stavební zákon.

Nenasazovat život za „lidskou blbost“

Ministryně obrany Jana Černochová apelovala na lidi, aby poslouchali pokyny záchranářů. Připomněla některé případy, kdy se lidé odmítli evakuovat navzdory nebezpečí a později se museli zachraňovat za mnohem dramatičtějších okolností. „Lidé v uniformě jsou připraveni nasadit život, ale ne za lidskou blbost,“ řekla ministryně.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy