Hlavní obsah
Online

Online: Povodně v Česku mají už pět obětí

Foto: Obec Lichnov

Zaplavená obec Zator na Bruntálsku.

aktualizováno •

Dění kolem povodňové situace v České republice i okolních zemích sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Vše o povodních v Česku, den šestý

  • Záplavy na Moravě mají čtvrtou oběť, nalezena byla seniorka z Kobylé nad Vidnavkou. Ženu strhl proud ze zbořeného domu,odešla z evakuačního centra.
  • Vláda na mimořádném jednání rozhodla, že nadcházející krajské a senátní volby se o víkendu konat budou.
  • Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Během pondělí přibyli dva mrtví v Krnově, jeden byl v zaplaveném bytě. Už v neděli našli mrtvou ženu v říčce Krasovce.
  • Bez elektrické energie jsou v Česku desítky tisíc domácností. Poruchy působí popadané stromy a větvě kvůli větru a podmáčenému terénu.
  • Doposud muselo domovy opustit na 12 000 lidí, další evakuace se chystají. Záchranáři žádají lidi o spolupráci, aby je nemuseli evakuovat násilím jako v roce 1997. Na emotivním videu zveřejněném na sociálních sítích (níže v tomto online přenosu) ukázali, jak obtížné je přesvědčit některé lidi, aby odešli do bezpečí.
  • Předpověď počasí ukazuje, že od středy se déšť objeví jen výjimečně v podobě přeháněk - oproti předchozím dnům tedy velmi optimistická zpráva.
Načíst novější příspěvky

Hasiči na Jesenicku zachránili 230 lidí a evakuovali jich 2000

Hasiči v neděli večer díky poklesu hladin vodních toků ukončili záchranné práce na Jesenicku, které o víkendu postihly katastrofální záplavy. Hasiči v tomto horském okrese zachránili celkem 230 lidí, evakuovali 2000 obyvatel, zhruba 350 z nich využilo nouzového ubytování.

Kvůli povodním byly v kraji o víkendu nasazeny stovky hasičů i policistů. V noci na dnešek hasiči zasahovali v Litovli na Olomoucku, kam z Jeseníků dorazila povodňová vlna. Aktuálně v kraji řeší 50 událostí. Od soboty do dnešního rána jich v kraji evidovali 1750.

Řeka v Opavě kulminovala, většina města je bez elektřiny

Řeka Opava ve stejnojmenném městě nakonec kulminovala až v neděli ve 23 hodin. Vystoupala do výšky přes 570 centimetrů, běžně se hladina pohybuje na úrovni jednoho metru. V pondělí ráno ve většině města nadále nefunguje elektřina a opět vytrvale prší.

Veselí nad Lužnicí zatím neevakuuje

Obyvatelé části Veselí nad Lužnicí se zatím evakuovat ráno nemusí. Stále ale hrozí růst hladiny na úroveň 50leté vody, proto možnost evakuace trvá.

Vodohospodáři sledují soutok Lužnice a Nežárky. Podle Františka Talíře, prvního náměstka hejtmana Jihočeského kraje, by mohly řeky v tomto místě kulminovat v pondělí po třetí hodině odpoledne.

O případném zahájení evakuace rozhodne povodňová komise Jihočeského kraje dnes dopoledne.

„Bezprostřední riziko pro dnešní ráno nehrozí, takže ani evakuace na ranní hodiny se nechystá. Nicméně ten stav rizika padesátileté vody a jeho překročení přetrvává. K tomu stavu může dojít až v poledních nebo odpoledních hodinách, takže to budeme bedlivě sledovat. Další setkání povodňové komise města je v 08:30 a pak v 09:00 krajské komise, kdy stav znova vyhodnotíme,“ řekl ČTK starosta Vít Rada.

Labe v Hradci překročilo 3. stupeň

Hladina Labe pod soutokem s Orlicí v Hradci Králové dnes v 05:00 přesáhla hranici třetího povodňového stupně. Třetí povodňové stupně, tedy ohrožení, byly ráno na dalších sedmi místech v Královéhradeckém kraji. Vyplývá to z dat podniku Povodí Labe.

Po 05:00 hladina Labe v Hradci Králové vystoupala na 354 centimetrů, hranice třetího stupně je 350 centimetrů. Před víkendovým příchodem silných dešťů se výše hladiny Labe pohybovala kolem půl metru.

V noci na dnešek v Královéhradeckém kraji nejvíce pršelo v Krkonoších, kde se srážky pohybovaly mezi 15 až 45 litry vody na metr čtverečný. V podhůří Krkonoš napršelo do deseti litrů vody na metr krychlový. „K opětovnému mírnému vzestupu průtoku došlo na horních úsecích toků odvodňujících Krkonoše a také na Stěnavě. V ostatním území jsou průtoky v horních a středních úsecích toků na poklesu,“ uvedl v ranní zprávě vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Dnes by mělo v oblasti Povodí Labe napršet do 15 litrů vody na metr čtverečný. „Může dojít k dočasnému zastavení poklesu průtoků, případně k rozkolísání průtoku v oblastech s nasyceným povodím,“ uvedl Petr. V Královéhradeckém kraji by se případné výraznější rozkolísání hladin týkalo Tiché Orlice.

Naděje pro Troubky

Prognóza pro obec Troubky na Přerovsku, které hrozilo extrémní ohrožení, se zlepšila. Průtok v řece Bečvě je oproti předpokladu nižší, voda již kulminovala. Na severu katastru se zatápí slabá místa, řekl dnes ČTK starosta Martin Frgal. Obec i nadále drží pohotovost, hladinu řeky sledují hasiči i policisté. K vodě to dnes časně ráno přitáhlo i řadu obyvatel, kteří se v neděli večer odmítli evakuovat. Troubky již záplavy zažily dvakrát, staly se i symbolem katastrofálních povodní v roce 1997.

„Situace vypadá přívětivě, voda v Dluhonicích již před nějakým časem kulminovala a kulminuje i na našem lokálním varovném systému přes řeku Bečvu na mostě směrem na Tovačov. Slabá místa se na severu katastru zatápí, ale stále je tam nějaký retenční prostor,“ uvedl starosta.

Limitní hodnota pro Troubky je průtok Bečvy v deset kilometrů vzdálených Dluhonicích 650 kubíků. Podle prognózy se očekával průtok až ve výši 693 kubíků, proto se rozhodlo podle primátora Přerova a předsedy protipovodňové komise Petra Vrány (ANO) o evakuaci obyvatel. Na profilu v Dluhonicích voda kulminovala po 03:00 při průtoku 627 metrů krychlových za sekundu, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Nejvyšší povodňový stupeň na 13 místech na jihu Čech

Na jihu Čech dnes ráno stále platí nejvyšší třetí povodňový stupeň na 13 místech. Hladina nadále pozvolna stoupá na Lužnici i jejím přítoku Nežárce. Na dalších tocích voda většinou stagnuje, nebo mírně opadá. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Na Lužnici se povodňová vlna dostala k největšímu českému rybníku Rožmberk. Rybářství Třeboň v něm minulých dnech vytvořilo kapacitu pro zachycení až deseti milionů krychlových metrů vody. Pod rybníkem Rožmberk se nachází Veselí nad Lužnicí na Táborsku a v jeho případě se podle vývoje situace bude během dneška rozhodovat o možné evakuaci části města. Hladina Lužnice ve Veselí nad Lužnicí, kde je navíc soutok s řekou Nežárkou, by mohla stoupnout na úroveň více než padesátileté vody.

Řeka Malše stagnuje, nebo spíše pomalu klesá. Z vodní nádrže Římov, která na řece je, vodohospodáři od soboty upouští 150 krychlových metrů za vteřinu. Malše na Českokrumlovsku a Českobudějovicku zůstává na pěti místech na třetím povodňovým stupni. Podobná situace je také na Blanici na Prachaticku, kde voda rovněž pomalu opadá. Přesto i tam a dvou místech stále platí nejvyšší povodňový stupeň.

Podle předpovědi meteorologů má i dnes na jihu Čech pršet. Intenzivnější srážky budou zřejmě na Šumavě.

Počet míst s povodňovým stupněm se snížil na 222, třetinu stále tvoří ohrožení

Počet míst, na kterých platí některý z povodňových stupňů, se za posledních 24 hodin snížil zhruba o 40. Kolem dnešních 2:30 hlásilo některý z povodňových stupňů 222 míst, z toho zhruba na třetině platil nejvyšší třetí stupeň, nebo stupeň, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) označuje jako extrémní povodeň. Na horních tocích se situace uklidňuje, čeká se vzestup na nižších tocích.

Poté, co v neděli rozvodněné řeky zaplavily například Krnov, Opavu, část Ostravy či Jeseník, se situace na horních tocích uklidňuje. Voda ale odtéká dál a na nižších tocích mohou hladiny ještě stoupat. V noci dorazila záplavová vlna do Litovle na Olomoucku, dnes ráno ji očekávají také v Troubkách a v Dluhonicích na Přerovsku. Voda nadále stoupá v Děhylově na Opavsku, kam přitéká z Opavy. Nebezpečí se čeká i na dolní Moravě, kam postupně teče voda z Jeseníků. Ve Strážnici přesáhla v neděli hladina řeky Moravy sedm metrů a drží se těsně pod úrovní extrémní povodně. Na třetí stupeň, který znamená ohrožení, vystoupala v noci Sázava v Kácově na Kutnohorsku.

Výborný: Troubky by nemusely být zasaženy tolik

Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se podle aktuální predikce zdá, že by Troubky na Přerovsku nemusely být povodní zasaženy tolik, jak se předpokládalo. Přesto podle něj platí, že preventivní evakuace je vhodná.

Výzvu k evakuaci odmítlo podle informací samosprávy více než 800 lidí.

Primátor Opavy: Situace se zlepšuje

Primátor Opavy Tomáš Navrátil v pondělí po druhé hodině ráno uvedl pro ČT 24, že se situace v jednom z nejhůře postižených měst začíná zlepšovat. „Voda je pomalu na ústupu, co nejdříve začneme s odklízením škod.“

3. stupeň na Dyji

Na měřícím místě Trávní Dvůr překročila řeka Dyje 3. stupeň povodňové aktivity. Podle ČHMÚ by měl tok kulminovat zítra dopoledne a vypadá to, že extrémního stupně rizika nedosáhne.

Mírně pozitivní zprávy z Frýdlantu

Smědá ve Frýdlantě, neděle 15. 9. 2024, čas 23:13. „Voda klesá, uvidíme, co přinese noc,“ uvedlo město na svém facebooku.

Do Litovle v noci dorazila povodňová vlna, zaplaveno je několik ulic

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v desetitisícovém městě už zaplavila několik ulic. Podle prognózy by hladina řeky Moravy měla v Litovli kulminovat dnes kolem poledne. „Všechny předpovědi se prozatím naplňují dle odhadu. V následujících hodinách ještě očekáváme nárůst hladiny řek,“ uvedl na sociálních sítích starosta Litovle Viktor Kohout. Kritické budou ranní hodiny.

Voda z řeky Moravy v Litovli postupně zaplavuje například sídliště Vítězná či ulice Kollárova, Frištenského, Kysucká či Šargounská. Podle starosty voda dál postupuje a lze očekávat zatopení ulic Dukelská a Palackého. Radnice v neděli kvůli riziku záplav vyzvala obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci, evakuační centrum funguje například v místní sokolovně.

O pomoci zaplaveným oblastem bude večer jednat vláda

Kvůli záplavám způsobeným extrémními dešťovými srážkami zejména na severu Moravy či na Frýdlantsku se dnes večer mimořádně sejde vláda. Jednat bude o materiální pomoci při odstraňování škod a dalších krocích k zvládnutí situace. Řešit by kabinet podle vyjádření ministrů měl také zajištění krajských a senátních voleb, které by se měly uskutečnit v pátek a v sobotu, nebo využití prostředků z fondu solidarity Evropské unie a Národního plánu obnovy.

Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli uvedl, že škody budou mimořádné. Stát se chce na jejich odstraňování podílet ve spolupráci s obcemi a kraji. Ministři zřejmě proberou spuštění programů pro pomoc při nápravách infrastruktury. V gesci Ministerstva zemědělství jde o program na opravu škod na vodohospodářských dílech a tocích. Ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) chce jednat o penězích, které do něj vláda uvolní. Dalšími programy disponuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Nekomplikujme záchranné práce, vyzývá Fiala

„Proběhlo další zasedaní Ústředního krizového štábu. Ještě, než se dostanu ke shrnutí jeho průběhu, musím znova všechny požádat, aby se řídili pokyny starostů, hasičů a dalších složek IZS. Nekomplikujme, prosím, práci těm, kteří pracují na záchraně životů i majetku,“ uvedl na sociální síti X premiér Petr Fiala.

Přidal i sumář informací z jednání z krizového štábu:

  • K 19. hodině složky IZS řešily 1932 mimořádných událostí. Celkově od začátku povodní hasiči zasahovali u 7884 událostí.
  • Probíhají evakuace v Opavě, Krnově, Ostravě, Jeseníku, Frýdlantsku a dalších místech. Bylo evakuováno přes 12 000 osob. Na Frýdlantsku byl vyhlášen stav nebezpečí.
  • Za posledních šest hodin napršelo mezi pěti a 15 mm, místy až 60–⁠⁠⁠⁠⁠⁠70 mm v horských oblastech. Déšť v nejvíce zasažených oblastech ustal. V pondělí ale očekáváme další srážky.
  • Kritická situace bude zejména v povodí Moravy a Odry. Srážky se přesouvají na západ ČR, kde očekáváme vzestupy vodních toků. Některé řeky mohou kulminovat až koncem příštího týdne.
  • Riziko kontaminace vody a potravin při záplavách je vysoké. Dodržujte, prosím, hygienu, pijte jen balenou vodu a nepoužívejte zaplavené potraviny.
  • Občané zasažení povodní mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci na Úřadu práce, buď elektronicky, nebo osobně.

Šéf hasičů: Evakuační centra v Krnově nebyla ideální, evakuace byla zpožděná

Evakuační centra v Krnově na Bruntálsku nebyla úplně ideálně zvolena, některá z nich byla zatopena. Evakuace také byla zpožděná. Po večerním jednání Ústředního krizového štábu to řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Až 80 procent území města je pod vodou. Místostarosta Krnova Miroslav Binar (ANO) dnes odpoledne ČTK řekl, že město už nedokáže účelně koordinovat záchranné práce a pomoc postiženým obyvatelům. Spoléhá především na pomoc kraje.

Do města s 23 000 obyvateli, které je dopravně odříznuté od okolního světa, vyrazí konvoj s potravinami, vodou či pohonnými hmotami. Dorazila tam i těžká technika hasičů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ obojživelné pásové vozidlo pro evakuaci lidí a pásové rypadlo. To se využívá ke zprůjezdnění komunikací.

V noci má znovu pršet na celém území

V noci na pondělí se déšť opět rozšíří na celé území České republiky. Po jednání Ústředního krizového štábu to dnes večer řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). V jižních Čechách deště neustanou ani v úterý a ve středu.

Za uplynulých 12 hodin podle Hladíka spadlo více než 100 milimetrů dešťových srážek v Krkonoších, zhruba 80 milimetrů v Jizerských horách a Jeseníkách, v ostatních částech republiky pět až 35 milimetrů.

„Během noci na pondělí se déšť rozšíří na celé území, zase zpátky bude pršet na Moravě, kde už dnes nepršelo. V horách může napršet vydatně, ale ve srovnání se včerejškem (sobotou) a nocí méně,“ uvedl ministr. „Lze očekávat větší srážky na jihozápadě. Jižní Čechy mohou být velmi zkoušenou částí republiky, protože tam zcela neutichne déšť ani v úterý a ve středu,“ dodal Hladík.

Jeseník: Více srážek než v roce 2015

Na meteorologické stanici v Jeseníku napršelo od čtvrtka do dnešního poledne 463 milimetrů srážek. Toto extrémní množství překonalo jiný extrém, kterým byl celoroční úhrn za suchý rok 2015. Tehdy na stejné stanici naměřili meteorologové pouhých 439 milimetrů, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil na síti X Jáchym Brzezina z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Jen jedna stanice zaznamenala od čtvrtka vyšší úhrn, a to na blízkém Červenohorském sedle, kde spadlo o osm milimetrů více. Přes 400 milimetrů napršelo i na některých dalších jesenických stanicích, ve Starém Městě pod Sněžníkem a také na dvou krkonošských stanicích. Brzezina také upozornil, že pršelo extrémně dlouho v kuse. „Za 77 hodin nebyla hodina, kdy by byla zaznamenána nula,“ uvedl.

Evakuovaných je více než 12 tisíc

K dnešním 19:00 zasahovali hasiči a další složky integrovaného záchranného systému u 1932 mimořádných událostí, celkem od začátku povodní řešili 7884 událostí. Evakuováno bylo přes 12.000 lidí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to řekl dnes večer po zasedání Ústředního krizového štábu. Ministr znovu apeloval na občany v ohrožených lokalitách, aby se řídili pokyny hasičů a neodmítali evakuaci.

„Znovu prosíme všechny, aby se řídili pokyny hasičů, aby neodmítali evakuaci. Dnes jsem na vlastní oči na Frýdlantsku viděl lidi vycházející z nemovitostí, které byly částečně pod vodou, zavírající dveře před hasiči, kteří je přicházejí oslovit. Skutečně to nedělají proto, aby je krátili na jejich právech, dělají to proto, aby jim zachránili život, aby se na to samé místo nemuseli vracet v mnohem těžších podmínkách,“ uvedl Rakušan.

České vrtulníky se mohou v Polsku zapojit do záchranných prací

Česká vrtulníková jednotka Heli Unit bude moci být v Polsku zapojena do záchranných prací při povodních. Žádost polského náčelníka generálního štábu schválila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Její úřad to večer uvedl na síti X.

Vrtulníková jednotka je podle ministerstva od začátku roku v Polsku na podporu jednotek Severoatlantické aliance (NATO), včetně speciálních operačních jednotek SOF. „Armáda svou účastí posiluje východní křídlo NATO v rámci předsunuté alianční přítomnosti a podílí se na odstrašení a kolektivní obraně aliance,“ dodal resort.

Ostrava odstavila teplárnu v Třebovicích

Ostrava kvůli povodním odstavila teplárnu v Třebovicích. V České televizi to oznámil hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO).

Podle něj voda stoupá a už nebylo možné ochránit technologie.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy