Hlavní obsah
Online

Online: Povodně v Česku mají už pět obětí

Foto: Obec Lichnov

Zaplavená obec Zator na Bruntálsku.

aktualizováno •

Dění kolem povodňové situace v České republice i okolních zemích sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Vše o povodních v Česku, den šestý

  • Záplavy na Moravě mají čtvrtou oběť, nalezena byla seniorka z Kobylé nad Vidnavkou. Ženu strhl proud ze zbořeného domu,odešla z evakuačního centra.
  • Vláda na mimořádném jednání rozhodla, že nadcházející krajské a senátní volby se o víkendu konat budou.
  • Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Během pondělí přibyli dva mrtví v Krnově, jeden byl v zaplaveném bytě. Už v neděli našli mrtvou ženu v říčce Krasovce.
  • Bez elektrické energie jsou v Česku desítky tisíc domácností. Poruchy působí popadané stromy a větvě kvůli větru a podmáčenému terénu.
  • Doposud muselo domovy opustit na 12 000 lidí, další evakuace se chystají. Záchranáři žádají lidi o spolupráci, aby je nemuseli evakuovat násilím jako v roce 1997. Na emotivním videu zveřejněném na sociálních sítích (níže v tomto online přenosu) ukázali, jak obtížné je přesvědčit některé lidi, aby odešli do bezpečí.
  • Předpověď počasí ukazuje, že od středy se déšť objeví jen výjimečně v podobě přeháněk - oproti předchozím dnům tedy velmi optimistická zpráva.
Načíst novější příspěvky

Hasiči evakuují chatovou oblast

Hasiči z chatové oblasti Biskoupky u Jamolic na Brněnsku evakuují 125 lidí přes zaplavený most, z toho 120 studentů. Hrozilo, že by se z místa nedostali. Událost je zatím bez zranění. Řekl to mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

„Jde o 120 studentů plus pět vedoucích. Převádíme je přes zaplavený most, následně je přesuneme na bezpečné místo, odkud už mají zajištěný vlastní transport,“ popsal mluvčí. Doplnil, že skupinu evakuují pomocí vodícího lana. „Jde o místo, odkud se dá nejjednodušším způsobem dostat přes ten most a ten je zaplavený. Požádali proto o pomoc. Místo jako takové není zaplavené, ale hrozilo, že by se od tam neměli jak dostat,“ popsal mluvčí.

Povodňová komise upozorňuje na extrémní ohrožení na Českomoravské vrchovině

Ústřední povodňová komise upozorňuje na extrémní ohrožení povodní v oblasti Českomoravské vrchoviny, kde nelze vyloučit, že kumulační průtoky mohou přesáhnout úroveň stoleté vody na Sázavě, Svratce, Svitavě, Chrudimce a Novohradce. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) to oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ústřední povodňová komise dále doporučila orgánům při přípravě na povodně zohlednit možnosti takto extrémní povodně i v dalších více ohrožených oblastech. „Zejména v oblasti Jeseníků nelze vyloučit podobně extrémní povodňovou odezvu,“ uvedl Hladík. Komise přijala usnesení per rollam, tedy na dálku.

Škody budou menší než v minulosti

Škody po deštích a povodních, které Česko zasáhnou v příštích dnech, budou nižší než před 20 lety, řekl za Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka Tomáš Hrdinka. Podle něj se za posledních 20 let velmi investovalo do protipovodňových opatření a zlepšil se i varovný a hlásný systém. Za nejúčinnější opatření, která mohou zamezit velkým škodám, považuje dostatečný retenční prostor v nádržích nebo mobilní protipovodňové hráze a ochranné valy kolem řek. Podobně se vyjádřil i Státní pozemkový úřad (SPÚ), který v loňském roce dokončil 51 protipovodňových opatření.

„Škody u povodní 1997 a 2002 dosáhly desítek miliard korun, to letos neočekávám, systém by po 20 letech s povodněmi měl být dobře připraven,“ řekl Hrdinka.

Připraveno je 100 000 profesionálních i dobrovolných hasičů

Na zvládání možných povodní o víkendu je podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) připraveno zhruba 100 000 profesionálních a dobrovolných hasičů. Posiluje i policie, letecká služba nebo pyrotechnici. Rakušan to dnes řekl na tiskové konferenci po zasedání Ústředního krizového štábu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se štáb znovu sejde podle vývoje situace.

Oproti povodňovým situacím z let 1997 a 2002 je Česká republika podle Rakušana připravena lépe. Hasiči podle něj nyní zajišťují například pytle s pískem, posilují služby a aktivizují dobrovolné sbory. Policie zase posílila například leteckou službu - ke dvěma vrtulníkům v Praze a Brně podle něj přibudou další tři v Praze, Brně a Ostravě. Připraveni jsou také policejní potápěči a pyrotechnici. Integrovanému záchrannému systému je připravena pomáhat i armáda, připraveny má dva vrtulníky a dva ženijní odřady.

Je nutné, abychom byli připraveni na nejhorší, řekl Fiala

Data neumožňují přesně predikovat důsledky srážek, proto je nutné, abychom byli připraveni na nejhorší, řekl Fiala. Krizový štáb znovu zasedne podle potřeby.

Začnou padat stromy

Vítr bude od dnešního večera do nedělního dopoledne dosahovat rychlosti v nárazech až 90 kilometrů za hodinu, na horách na severu kolem 110 kilometrů v hodině. Podle aktuální prognózy bude hodně foukat i v Plzeňském kraji, o který dnes meteorologové rozšířili původní výstrahu. „Vzhledem k podmáčené půdě a olistění stromů bude docházet k četným vývratům stromů,“ varovali meteorologové.

Horní Vltava má kulminovat v neděli večer

Na horním toku mezi Lipnem a Českým Krumlovem má Vltava podle předpovědi ČHMÚ kulminovat v neděli 15. září kolem 18:00. Na stanici Zátoň (mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním) předpověď udává maximum 288 centimetrů, což je 78 centimetrů nad třetí stupněm povodňové aktivity. Ale o 40 centimetrů méně než při katastrofálních povodních v srpnu 2002, které nejprve zasáhly právě povodí horní Vltavy.

Hlavní město zavře náplavky a vystaví protipovodňové zábrany v centru

Vedení hlavního města uzavře náplavky v Praze 1, 2 a 5 a preventivně nechá na některých místech vystavět protipovodňové zábrany v centru města, na Zbraslavi a v Libni. Náplavky budou uzavřeny dnes okolo 19:00. Vedení metropole rovněž chystá v sobotu zastavit lodní dopravu na Vltavě. Po dnešním jednání povodňové komise to sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Komise se znovu sejde dnes v 18:00.

Hasiči dnes již zavřeli bezpečnostní vrata na Čertovce. Na to navázala zmíněná preventivní výstavba protipovodňových zábran o celkové délce asi 199 metrů. V Praze platí varování před velmi vydatným deštěm a od 15:00 bude vyhlášená povodňová pohotovost, tedy druhý ze tří stupňů výstrahy.

Na Přeloučsku už se voda nevsakuje do země. Podmáčená jsou pole i lesy

Na Přeloučsku vydatně prší a je znát při průjezdu, že už se voda nevsakuje do země. Podmáčené jsou pole i lesy. Tvoří se zde velké louže.

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Aktuální situace na Přeloučsku.

V Jihomoravském kraji se chystají na stoletou vodu

V Jihomoravském kraji se chystají na stoletou vodu. Podle zástupců krajské povodňové komise se nejspíš voda v Brně vylije ze Svratky a Svitavy. „Situace je vážná. V zásobních prostorách nádrží máme volných 200 milionů kubíků vody, ale srážky budou tak intenzivní, že se nepodaří stovky milionů kubíků zadržet,“ řekl ředitel pro správu povodí Antonín Tůma.

Mapy.cz připravily speciální zobrazení, které sleduje povodňovou situaci

Internetová služba Mapy.cz připravila vzhledem k silným dešťům a hrozícím záplavám speciální mapové zobrazení, které sleduje povodňovou situaci. Na webu je možné přepnout zobrazení na povodňovou mapu a sledovat stav řek. Seznam.cz, který Mapy.cz provozuje, to uvedl na svém blogu.

Mapy.cz ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) poskytují aktuální informace o průtocích v měřících bodech, které ČHMÚ eviduje. Při kliknutí na konkrétní bod se zobrazí detailní údaje o momentálním průtoku v daném místě, jeho trendu a případný stupeň povodňové aktivity. Přehledně je také vidět, kde je stav vody jiný než obvykle. Mapa zvýrazňuje i aktuální uzavírky silnic pro lepší plánování bezpečné trasy. Pokud Integrovaný záchranný systém (IZS) stanoví evakuační zóny a stanoviště, tyto informace se na mapě rovněž objeví. a hrozícím záplavám speciální mapové zobrazení, které sleduje povodňovou situaci.

Praha zavřela protipovodňová vrata na Čertovce, bude stavět bariéry

Praha kvůli hrozbě záplav před 10:00 zavřela protipovodňová vrata na Čertovce. Na síti X to oznámili hasiči, jejichž potápěči při zavírání pomáhali. Magistrát má také stavět protipovodňové bariéry v některých částech města, podle Povodí Vltavy na Zbraslavi a v Divadelní ulici u Národního divadla. V Praze platí varování před velmi vydatným deštěm a od 15:00 povodňová pohotovost, tedy druhý ze tří stupňů výstrahy.

Na vzestup hladiny Vltavy se připravuje i Národní divadlo (ND), jehož historická budova leží u nábřeží. Mluvčí divadla Tomáš Staněk řekl, že budova má protipovodňová vrata v zásobovacím tunelu v suterénu, kde vedou přímo k hladině Vltavy. Všechny dveře, které spojují technologický tunel a historickou budovu, jsou vodotěsné. „Výduchy vzduchotechniky, kterými by hrozil průnik vody do budovy, se v případě rizika povodní vodotěsně uzavírají. Suterény pod komplexem budov ND jsou odizolovány proti prosakování spodní vody. V případě průniku vody jsou v suterénech umístěny speciální jímky, ze kterých lze vodu odčerpat,“ vysvětlil mluvčí. Divadlo má podle něj vlastní čerpadla.

Zavření Čertovky.Video: twitter/HasiciPraha

Intenzivní déšť zaplavil tramvajovou smyčku v Modřicích, je bez obsluhy

Intenzivní déšť si vyžádal první omezení brněnské MHD. Kvůli zaplavení smyčky v Modřicích jezdí tramvajová linka 2 pouze k Ústřednímu hřbitovu, smyčka zůstává bez obsluhy. Mezi zastávkami Ústřední hřbitov a Modřice, Tyršova pendlují dvě obousměrné tramvaje, řekla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Kvůli zaplavenému podjezdu u smyčky jezdí odklonem i regionální autobusy, vyplývá z informaci na webu Kordisu JMK.

Brno není chráněné před stoletou vodou

Jihomoravské obce se musí připravit na stoletou vodu a aktivovat povodňové plány. Brno před stoletou vodou chráněno není, řekl Tůma z Povodí Moravy.

Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi

Meteorologové dnes rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi s výjimkou západu Čech. Na víc než padesátiletou vodu se musí připravit nejen východ, jih a sever země, ale i Praha či většina Středočeského kraje. Nejvíc se mají řeky rozvodnit o víkendu. Vydatně pršet má minimálně do noci na pondělí, situaci ještě zhorší silný vítr, který hrozí podle aktuální prognózy v celé republice.

„V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity předpokládáme až během soboty a neděle,“ uvedl Český hydromeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejvážnější situace má být na řekách, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní pohoří a také Českomoravskou vrchovinu.

Foto: ČHMÚ

Rozšířená výstraha.

Starosta Židlochovic vyčítá Povodí Moravy pozdní odpouštění Brněnské přehrady

Starosta Židlochovic na Brněnsku Jan Vitula (Vaše Židlochovice) předpokládá, že by povodňová vlna měla skončit v polích a ne v ulicích města. Zároveň však vyčítá Povodí Moravy, že váhalo s odpouštěním Brněnské přehrady, protože o povodních se vědělo čtyři dny dopředu, ale vypouštění na maximum začalo až ve čtvrtek odpoledne, řekl.

Pro Židlochovice je řízení odtoku z přehrady klíčové, protože leží pod soutokem Svratky se Svitavou a Litavou, což jsou dvě neregulované řeky. Tok Svitavy lze regulovat jen částečně daleko před Brnem na přítocích, tedy na Křetínce a Bělé. „Víme, že tu voda proteče, ale potřebujeme nafázovat špičky tak, aby se všechny řeky nesetkaly v jednom kulminačním bodu, proto na povodí tlačíme,“ řekl Vitula. Podle jeho slov upozorňoval Povodí Moravy od středy večer, aby naplno začalo Brněnskou přehradu upouštět. „Ale do čtvrtečního poledne pouštěli jen 15 kubíků (metrů krychlových), v poledne pustili 40 a až když jsme napsali takovou výhrůžnou zprávu krajské povodňové komisi, tak odpoledne pustili 55,“ řekl Vitula.

Fotbalová liga na víkend zrušena

Kritická situace by měla nastat v noci na neděli

Ve Zlínském kraji naprší do neděle až 220 mm vody. Na tocích se očekává i třetí povodňový stupeň, kritická situace by měla nastat v noci na neděli.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy