Hlavní obsah
Online

Online: Hladina Labe na Ústecku dál stoupá

Záznam z pondělní večerní tiskové konference po zasedání vlády.Video: ČTK

aktualizováno •

Online reportáž sleduje povodňovou situaci v celé zemi. Nejhorší situace je na Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech. V úterý se očekávají vzestupy hladin na dolních tocích rozvodněných řek.

Článek

Vše o povodních v Česku, den šestý

  • Vláda na mimořádném jednání rozhodla, že nadcházející krajské a senátní volby se o víkendu konat budou.
  • Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Během pondělí přibyli dva mrtví v Krnově, jeden byl v zaplaveném bytě. Už v neděli našli mrtvou ženu v říčce Krasovce.
  • Bez elektrické energie jsou v Česku desítky tisíc domácností. Poruchy působí popadané stromy a větvě kvůli větru a podmáčenému terénu.
  • Doposud muselo domovy opustit na 12 000 lidí, další evakuace se chystají. Záchranáři žádají lidi o spolupráci, aby je nemuseli evakuovat násilím jako v roce 1997. Na emotivním videu zveřejněném na sociálních sítích (níže v tomto online přenosu) ukázali, jak obtížné je přesvědčit některé lidi, aby odešli do bezpečí.
  • Předpověď počasí ukazuje, že od středy se déšť objeví jen výjimečně v podobě přeháněk - oproti předchozím dnům tedy velmi optimistická zpráva.
Načíst novější příspěvky

Hladík: Pršet bude až do neděle

Ministr Petr Hladík řekl na tiskové konferenci, že „předpovědi se zásadním způsobem nemění“. Nejvíc bude pršet na Moravě. V celé republice bude pršet až do neděle.

Hladík dodal, že v rozpočtu České republiky jsou na boj s povodněmi alokovány peníze.

Velké Losiny se děsí opakování roku 1997

Ve Velkých Losinách, kudy protéká řeka Desná, se chystají na nejhorší, informuje z místa reportér Seznam Zpráv Jan Novák. Problémy může dělat potok Lesinka

„Pamatuji velké škody z roku 1997, kdy nám to zničilo všechny mosty a Velké Losiny se ocitly úplně odříznuté,“ vzpomíná místostarosta (nez.) Karel Minařík.

V kotelně základní školy mají kontejner písku. Hasiči do oběda napískovali 94 pytlů, cílem je udělat během dneška a zítřka 350 pytlů. Dalších 100 pytlů mají objednaných.

Foto: Jan Novák, Seznam Zprávy

Karel Minařík.

Vinaři kvůli počasí narychlo sklízejí hrozny

Vinaři na jihu Moravy se už od středy snaží kvůli předpovědi silného deště zrychlit sklizeň hroznů. Dnes ještě mají možnost sklízet, v dalších dnech ale hrozí, že do rozmoklých vinohradů nebude možné vjet se stroji. Po vydatných deštích navíc mohou začít bobule praskat a hnít, řekli ČTK oslovení zástupci vinařů i vinařských sdružení.

„Je to jednoznačně katastrofa a mimořádně náročná situace pro všechny vinaře a vinohradníky. Takovéto výkyvy počasí enormně zvyšují náročnost plánování sběru a zpracování hroznů. Vinaři nyní čelí situaci, kdy je jasné, že nestihnou včas posbírat vše, a musí se rozhodovat, které odrůdě a které trati dají při sklízení přednost,“ řekl ČTK prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Sejde se Ústřední krizový štáb

Kvůli očekávaným vydatným dešťům a rozvodnění toků se v pátek preventivně sejde Ústřední krizový štáb, svolal ho premiér Petr Fiala (ODS). Zasedání se uskuteční dopoledne na Ministerstvu vnitra v Praze za účasti předsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Informovaly o tom tiskový odbor Úřadu vlády ČR a Ministerstvo vnitra.

„Musíme věřit v co nejlepší průběh, ale musíme být připraveni i na nejhorší scénáře,“ uvedl premiér.

Vodu vypouštějí i Dlouhé stráně

Samosprávy i složky integrovaného záchranného systému v Olomouckém kraji se podle hejtmana Josefa Suchánka (STAN) na případnou velkou vodu už s dostatečným časovým předstihem připravují. Intenzita dešťových srážek sice podle něj bude na Jesenicku asi podobná jako v roce 1997, avšak následky by neměly být tak katastrofální. „V tuto chvíli mám pocit, že jsme nic nezanedbali. Víme, co přijde, a čekáme, v jaké intenzitě se tak stane. Předpovědi se ještě mohou změnit,“ podotkl hejtman.

Hejtmanství se podle Suchánka dohodlo se společností ČEZ na upouštění vody z dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. Její horní nádrž nyní technici opravují a nemůže být do ní voda přečerpána. Dolní nádrž bude moci díky částečnému vypuštění pojmout až milion metrů krychlových vody, což je polovina jejího objemu. Pomůže tak na řece Desné zadržet vodu z přívalových dešťů.

Foto: kouty.cz

Dlouhé stráně.

Praha připravila k uzavření povodňová vrata na Čertovce, prověřuje systém ochrany

Vedení hlavního města a jeho takzvaný povodňový orgán dostanou novou předpověď hydrometeorologů o deštích odpoledne. Následně se vedení metropole rozhodne, jak bude dál postupovat. Připravena a vyčištěna k zavření jsou ochranná vrata na Čertovce a městské části prověřují fungování svých protipovodňových systémů. Od dnešních 13:00 bude znovu zasedat povodňová komise. Zrušeno bylo vinobraní plánované na víkend v botanické zahradě v Troji. Na jednání zastupitelů to dnes řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Lidé se snaží na poslední chvíli pojistit

Pojišťovny evidují množící se případy, kdy si lidé kvůli hrozícím povodním chtějí pojistit majetek na poslední chvíli.

„Všechny pojišťovny mají v podmínkách uvedené, že v případě záplav a povodní začne pojištění platit až určitý počet dní po sjednání. V Directu je to deset dní,“ uvedla mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Grolich: Co se reálně stane, zjistíme až v pátek v noci

Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se predikce neustále zpřesňují. Ačkoli podle posledních zpráv nevypadá situace tak vážně, je třeba připravit se na nejhorší. „Co se reálně stane, zjistíme až v pátek v noci, respektive v sobotu ráno. Máme ale k dispozici data, díky kterým se můžeme připravit. Je to na úplně jiné úrovni než před 20 lety,“ řekl Grolich.

Navzdory opatřením je podle něj nutné počítat s tím, že následky velké vody lze pouze zmírnit a zpomalit, nikoliv zastavit. „Každé území má povodňový plán a lidé sami nejlépe vědí, zda se jich to týká. Měli by zabezpečit své věci a být připraveni na evakuaci. Organizátoři akcí by jejich pořádání i kvůli větru měli zvážit. V neposlední řadě vyzývám lidi, aby si nejezdili fotit a natáčet rozvodněné řeky, může je to ohrozit. Co se týče dobrovolníků, prosím, aby vyčkali impulzu ze strany kraje nebo od starostů,“ dodal hejtman.

Hasiči se chystají na evakuace

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR sídlící v Hlučíně na Opavsku připravuje kvůli blížícím se extrémním srážkám a hrozbě rozsáhlých povodní ve velké části země potřebnou techniku. Vyčlenil například nákladní automobily s hydraulickou rukou vhodné pro evakuaci osob i přepravu materiálu, vyprošťovací automobilové jeřáby a tanky, sací bagr, mobilní čerpací stanice a úpravny vody, elektrocentrály a další potřebné vybavení. ČTK to dnes sdělila mluvčí útvaru Jana Urbancová.

„Vzhledem k přívalovým dešťům a povodním s nimi spojeným vyčleňujeme aktuálně techniku vhodnou pro evakuaci a přepravu osob z těžko přístupných míst a zaplavených oblastí. Primárně se jedná o nákladní automobily s hydraulickou rukou, které jsou schopny v případě potřeby přepravit nejen osoby, ale také materiálně technické zabezpečení a humanitární pomoc do zasažených oblastí,“ uvedla Urbancová.

Výpadkům signálu mobilů mají zabránit generátory

Operátor Vodafone podle mluvčího Ondřeje Luštince vyhlásil zvýšenou pohotovost pro techniky v terénu a posílil směny. Pokud by kvůli přívalovým dešťům nastaly výpadky v elektrické síti, vysílače budou fungovat dalších několik hodin na baterie.

„Důležité lokality případně připojíme dieselovým generátorem a ty nejdůležitější lokality mají stacionární plně automatický dieselový generátor. Máme také v pohotovosti mobilní vysílač, který bychom v případě nutnosti nasadili podle požadavků hasičů a který by pak pokryl mobilním signálem potřebnou oblast,“ dodal Luštinec.

ČEZ se chystá na silný vítr

ČEZ Distribuce se připravuje na možné poruchy a výpadky elektřiny z důvodu povodní a silného větru, který by měl foukat především v sobotu. Podle platné výstrahy meteorologů přijala společnost řadu opatření, která mají pomoci rychleji obnovit dodávky elektřiny zákazníkům.

„Posíleny budou jak poruchové čety v terénu, tak i pracoviště dispečinku i call centra. Po povodních v roce 2013 energetici řadu distribučního zařízení, jako jsou distribuční trafostanice, venkovní i kabelové vedení a podobně, přemístili ze záplavového území do míst, kam voda nedosáhne. Přijali také řadu protipovodňových opatření, která by měla eliminovat zatopení distribučního zařízení v povodí vodních toků .Větší starosti nám dělá silný vítr, který zpravidla láme stromy a větve. Ty pak padají do vedení a způsobují poruchy. Při vytrvalém dešti pak dochází k podmáčení terénu a do vedení nám často padají celé vyvrácené stromy. I na tuto situaci se nyní připravujeme,“ sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Nechoďte k řekám, ukliďte si dvorky

Kromě lesníků jsou v pohotovosti i vodohospodáři podniku, protože i na drobných vodních tocích spravovaných Lesy ČR (LČR) mohou nastat bleskové povodně. „Pohybovat se v blízkosti koryt toků a sledovat zvyšování hladiny například z mostů, břehů nebo propustků rozhodně není bezpečné,“ uvedl výrobně-technický ředitel LČR Libor Strakoš.

Na pozoru by podle něj měli být i vlastníci domů a jiných nemovitostí u vodních toků. „Žádáme je o odstranění dříví, stavebního materiálu i automobilů a dalších ohrožených předmětů, které může vzít voda,“ uvedl Strakoš.

Do lesů raději vůbec nechoďte

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nedoporučuje lidem při očekávaných silných deštích spojených s větrem vstup do lesů. Kvůli počasí hrozí vyvrácení stromů z podmáčené půdy, ve svažitých oblastech sesuvy půdy. Menší toky se mohou rozvodnit. Lesníci a vodohospodáři podniku budou do neděle držet pohotovost. Řekla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v Česku.

„Upozorňujeme a žádáme, aby lidé důkladně zvážili, zda se v takovém počasí vydat do lesa a zejména do svažitého terénu, kde může dojít během těchto dní k sesuvu půdy. O víkendu se navíc očekává silný vítr, takže se mohou podmáčené stromy snadno vyvrátit,“ uvedl generální ředitel LČR Dalibor Šafařík.

V lese opatrně

V Jeseníkách hrozí více než stoletá voda

V Jeseníkách do konce týdne naprší až 400 milimetrů, tedy 400 litrů vody na metr čtvereční, a v řekách a potocích kvůli tomu hrozí i stoletá voda. Situace se podobá roku 1997, kdy Olomoucký kraj po vydatném dešti zasáhly katastrofální záplavy. Tehdy v Jeseníkách zhruba za tři dny spadlo 410 až 480 milimetrů dešťových srážek a voda z rozlitých řek postupně zaplavila značnou část kraje. Po jednání krajské povodňové komise to dnes novinářům řekli ředitel ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petr Tušil a technicko-provozní ředitel Povodí Moravy David Fína.

Města a obce v kraji se už připravují na případné záplavy. Samosprávy aktivovaly povodňové plány, v pohotovosti jsou hasiči i policisté.

Meteorologové rozšířili výstrahu

Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní srážky a záplavy o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Situaci bude komplikovat silný vítr.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy