Hlavní obsah

Odbory vyzvaly Senát, aby upravil reformu penzí a vrátil ji do Sněmovny

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Předseda ČMKOS Josef Středula.

Odboráři Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) v pondělí vyzvali Senát, aby neschválil reformu penzí a vrátil ji s úpravami Sněmovně.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Odboráři Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) v pondělí vyzvali Senát, aby neschválil reformu penzí a vrátil ji s úpravami Sněmovně.

Žádají o vyškrtnutí pokračování zvyšování důchodového věku na 67 let a omezení skupiny lidí s rizikovou prací s nárokem na dřívější důchod. Chtějí ho i pro pracovníky takzvané třetí kategorie, kteří dělají v prostředí s vibracemi, fyzickou zátěží, v chladu či teple. Vadí jim také snížení výpočtu nových penzí. Na tiskové konferenci to řekl předseda ČMKOS Josef Středula. Senát by měl důchodovou reformu projednávat tento týden.

„Vládní koalice hovoří o tom, že se jedná o důchodovou reformu. Mělo by to být něco, co stav zlepšuje. To se bohužel nekoná. To, co bylo předloženo, parametry zhoršuje. Proto přicházíme s výzvou, aby Senát návrh vrátil zpátky do Poslanecké sněmovny,“ uvedl Středula. Reformu označil za deformu.

Vládní reforma počítá s pokračováním ve zvyšování důchodového věku od 30. let o měsíc ročně do 67 let věku. Zavést se má minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy. Snížit se má výpočet nových penzí, započítat se v něm má menší část výdělku.

Dřív do penze bez krácení pobírané částky by mohli chodit lidé z takzvané čtvrté rizikové kategorie, tedy asi 12 000 pracovníků. Dalších 108 000 lidí z takzvané třetí kategorie, kteří pracují v prostředí s vibracemi, fyzickou zátěží, v chladu či teple, vládní poslanci ze zákona kvůli pomalejšímu růstu penzijního věku vyškrtli.

Středula uvedl, že pokud by poslanci a senátoři požadavky nezohlednili a reformu neupravili, obrátí se odboráři na prezidenta. Požádají ho, aby zákon nepodepsal. Opoziční ANO už ohlásilo, že pokud po volbách převezme vládu, reformu zreviduje a části zruší. Podle Středuly to odboráři vítají.

Systém důchodového pojištění skončil loni v dosud nejvyšším deficitu 72,8 miliardy korun. Je to kolem procenta HDP. Beze změn by se propad do poloviny století dostal na pět procent HDP, v loňských cenách tedy kolem 350 miliard korun. Po zpřísnění pravidel pro předčasné penze, zpomalení valorizací a po reformě by se schodek mohl pohybovat kolem 1,5 procenta.

Důchodový věk se prodlužuje už léta, a to ročně obvykle u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři. Na 65 let se dostane ve 30. letech, poté by mělo navyšování pokračovat o měsíc ročně do 67 let. V některých zemích EU už tento věk platí teď.

Podle odborářů jsou čeští pracovníci ale opotřebovanější a tak dlouho pracovat nevydrží. Odbory uvádějí také to, že snížení výpočtu nových penzí dopadne na lidi s nízkým příjmem. Budou pak mít i nižší penze, hrozí chudoba. Nízkopříjmovým se ale dál bude započítávat skoro celý výdělek. ČMKOS proti reformě argumentuje i tím, že Česko na penze dává nižší podíl HDP než jiné země. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na to už dřív reagoval tím, že v cizině se důchody daní, část výdajů se tedy vrací státu zpátky.

Doporučované