Článek
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání skupiny odsouzené za popírání válečného zločinu, masakru polských válečných zajatců v Katyni. Mezi odsouzenými je také bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, jenž si vyslechl trest osm měsíců vězení s podmínečným odkladem na 1,5 roku. NS rozhodl bez veřejného jednání. Výsledek ČTK sdělila Iva Kaňáková, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7, který se případem zabýval jako první instance.
NS prozatím plné odůvodnění nezpřístupnil. Odsouzení by se teoreticky ještě mohli obrátit na Ústavní soud. Museli by však argumentovat porušením svých základních práv.
Stejný trest jako Skála si vyslechli i dva spoluobžalovaní - amatérský historik Juraj Václavík a Vladimír Kapal ze Svobodného rádia, kde názory zazněly. Rádio musí výrok odsuzujícího rozsudku zveřejnit na internetu.
Skála, Václavík a Kapal zpochybňovali v diskusi zveřejněné v létě 2020 to, že katyňský masakr spáchali Sověti. Podle zjištění historiků stála za masakrem v roce 1940 sovětská tajná policie NKVD. Kapal ale v pořadu například uvedl, že „všechno je trošičku jinak, než se nám snaží v současné době namluvit“. Skála zase řekl, že na vytváření nacistické legendy o NKVD od počátku spolupracovala exilová polská vláda a že tuto verzi zrežíroval nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels. Exhumaci tisíců těl z hromadných hrobů označil za údajnou. Kapal následně záznam rozhovoru nahrál na kanál YouTube.
Po vynesení pravomocného verdiktu u odvolacího soudu Skála uvedl, že cítí obrovskou hořkost a že je „uložení trestu za projevení svobody slova velkým precedentem pro celou republiku“. Kapal uvedl, že proces považuje za politický. Václavík hovořil o záměrné kriminalizaci a zastrašování. Za trestný čin popírání genocidia hrozilo všem obžalovaným až tříleté vězení.