Hlavní obsah

Novým předsedou Akademie věd ČR je Radomír Pánek

Foto: Profimedia.cz

Radomír Pánek povede Akademii věd ČR do roku 2029.

Na post předsedy Akademie věd ČR by měl Radomír Pánek nastoupit příští rok v březnu a ve funkci by měl vystřídat Evu Zažímalovou. Jeho volbu musí ještě schválit vláda. Pokud k tomu dojde, Pánka do funkce jmenuje prezident.

Článek

Novým předsedou Akademie věd ČR (AV ČR) akademický sněm zvolil fyzika Radomíra Pánka. Volbu musí schválit vláda a poté ho jmenuje prezident. V hlasování získal nadpoloviční většinu hlasů, 128 z 242 hlasovacích lístků.

O post se ucházeli další čtyři kandidáti, Pavel Baran ale odstoupil a vyjádřil podporu Pánkovi. Pánek by měl nastoupit v březnu 2025, akademii povede do roku 2029. Vystřídá Evu Zažímalovou, které končí druhé volební období. ČTK řekl, že mezi hlavní cíle patří zlepšení financování AV ČR, která podle něj v posledních letech trpí nedostatkem peněz.

Pánek také uvedl, že AV ČR je podfinancována, neboť nárůst státního rozpočtu zdaleka nedokázal sledovat velkou inflaci. „Dál bych se chtěl zaměřit na platy, hlavně v humanitních oborech,“ dodal. Také chce zlepšit vnitřní fungování instituce a komunikaci mezi vedením a pracovišti. Chtěl by, aby AV ČR byla moderní a efektivní institucí, podobně jako Společnost Maxe Plancka v Německu.

„Moc si vážím důvěry, kterou do mě vkládáte. Udělám maximum pro to, abychom Akademii věd ČR posunuli o pořádný kus dál,“ řekl po jmenování Pánek členům sněmu. Baran uvedl, že by předseda měl být zkušený manažer, silná osobnost a aktivní vědec, což podle něj Pánek splňuje.

Priority v čele instituce

Pánek je ředitelem Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v této funkci bude muset skončit. Mimo jiné řídí mezinárodní projekt EUROfusion, což je evropské konsorcium zaměřené na vývoj jaderné fúze. Mezi jeho programové cíle v čele akademie patří například zvýšení mezd pracovníkům, aby byly konkurenceschopné na trhu práce. Také se chce zaměřit na menší a střední ústavy a pomoct jim se složitou administrativní činností, řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Pánkovým cílem je vybudovat moderní a efektivní instituci, a to jak v hodnocení práce, v pozornosti věnované zaměstnancům i v managementu. Ústavy akademie jsou podle něj sice různé, ale mají společný zájem na tom, aby byla silná. „Nadcházející období nebude lehké ani pro mě, ani pro AV ČR. Čeká nás řada výzev, kterým se společně dokážeme postavit. Naše síla je v jednotě a spolupráci,“ dodal.

Ministr pro vědu Marek Ženíšek (TOP 09) uvedl, že díky špičkovým vědeckým a manažerským zkušenostem, včetně těch z mezinárodního prostředí, má Pánek potenciál posunout AV ČR směrem k větší vědecké excelenci a ke zlepšení podmínek pro vědecké pracovníky.

Sněm volil Pánka v tajném hlasování. Volební lístek odevzdalo 242 členů akademického sněmu. V hlasování získal nadpoloviční většinu. Druhý kandidát s největším počtem hlasů byl člen Akademické rady AV ČR Jiří Plešek s 51 hlasy, poté ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer se 40 hlasy a nejmenší podporu získal člen Akademické rady AV ČR David Honys s 23 hlasy.

Akademie věd ČR je největší veřejná výzkumná instituce v Česku, která se zaměřuje na základní i aplikovaný výzkum v širokém spektru vědních oborů, od přírodních věd přes humanitní po technické disciplíny. Sdružuje 54 veřejných výzkumných pracovišť. Její roční rozpočet činí přibližně 7,642 miliardy korun, přičemž podstatná část financování je ze státního rozpočtu a grantových peněz.

Předseda je zodpovědný za řízení Akademie věd ČR a za její komunikaci s vládou, univerzitami a dalšími vědeckými a výzkumnými subjekty. Je volen na čtyřleté funkční období, které může zastávat nejvýše dvakrát po sobě. Mezi jeho pravomoce patří například jmenování ředitelů jednotlivých ústavů AV ČR nebo spravování rozpočtu.

Související témata:
Radomír Pánek

Doporučované