Článek
„Jdu poskytnout svědeckou výpověď. Jsem připraven poskytnout policii maximální součinnost. To je všechno, co vám k tomu řeknu. Mějte se hezky,“ odbyl otázku Seznam Zpráv poslanec STAN Petr Gazdík, když šel dnes ráno vypovídat na policii.
Nechtěl se vyjádřit ani k tomu, zda by podle něj měl šéf civilní rozvědky neboli Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek, zůstat ve funkci či také rezignovat. Mlejnek, jak informovaly ve středu Seznam Zprávy, byl totiž také v dlouholetém kontaktu s Michalem Redlem, mužem, který dnes sedí ve vazbě a policie jej označuje za hlavu organizované skupiny manipulující s veřejnými zakázkami v pražském dopravním podniku.
„Já se nebudu k tomuto tématu vyjadřovat,“ reagoval Gazdík.
Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se Mlejnka zastal, v případě Petra Gazdíka byl jednoznačně pro odchod z funkce ministra školství. K jeho dlouholetým kontaktům s Redlem řekl: „Považoval jsem to poměrně za nepochopitelnou věc, protože jsem netušil, že nějaké kontakty k podivné osobě pana Redla tady byly.“
Nejsou kontakty jako kontakty
Ještě nedávno tvrdil Vít Rakušan, že platí „padni komu padni“. Tedy kdo se potkal s obviněným Redlem, musí odejít z funkce. To ale neplatí pro šéfa ÚZSI Petra Mlejnka.
Paralelní struktury
Petr Gazdík odstoupil z vlády v červnu s tím, že „stýkat se s Redlem byla chyba“. V písemném vyjádření tehdy napsal, že vinu cítí v tom, že byl příliš otevřený k některým lidem: „Necítím se vinen ani ve věcné, natož trestně-právní rovině a znovu opakuji, že mé politické kroky ani rozhodování hnutí STAN nikdy neřídily paralelní struktury.“
Pokud myslel „paralelními strukturami“ Michala Redla, člověka zbaveného svéprávnosti a bývalého blízkého spolupracovníka zločince Radovana Krejčíře, pak je otázkou, proč se s tímto mužem účastnil v roce 2018 politických jednání o společné kandidátce do pražských komunálních voleb. Této odpovědi se ale nyní Gazdík vyhnul.
Europoslanec a bývalý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil minulý týden po předchozím popírání potvrdil, že se Redl zúčastnil tohoto setkání v Itálii, kam jej za ním, v době jeho, Pospíšilovy dovolené, přivezli mimo jiné Petr Gazdík, Stanislav Polčák a „ještě ostatní STANaři“.
„Za mnou tam přijel pan kolega Gazdík, pan kolega Polčák, na den a půl, na dva dny, plus ještě ostatní STANaři a měli s sebou i tohoto pána. Ale ta jednání, jakákoliv jednání, která probíhala, tak probíhala s legitimně zvoleným vedením STANu. Za ně nikdo nejednal,“ prohlásil Pospíšil.
Já to nebyl, nevím, neřeknu
Stejně jako Gazdík byl nesdílný i Stanislav Polčák, rovněž bývalý místopředseda STAN. Ten už dokonce kvůli svým dlouholetým vazbám na Michala Redla pozastavil své členství v hnutí. Polčák byl na policii vypovídat toto pondělí.
„To je živá věc. Já se k této věci nemohu vyjadřovat. Mohu vám pouze říct, že já jsem pana Redla na tuto schůzku nebral.“ Na doplňující otázku, kdo tam tedy Redla bral, uvedl: „To nevím.“
S Redlem se znali léta
Oba někdejší členové vedení STAN se s Redlem i s jeho otcem, který byl dříve významným sponzorem hnutí, znali dlouho.
Stanislav Polčák musel svoje kontakty s Michalem Redlem vysvětlovat už před pěti lety. Český rozhlas tehdy informoval o tom, že Polčák se zlínským podnikatelem Redlem prostřednictvím e-mailu konzultoval nominace na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu.
Jméno Petra Gazdíka zaznívá na třech místech v policejním usnesení o zahájení trestního stíhání se skupinou kolem Michala Redla a bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), policisté tam píší, že Redl s Gazdíkem často komunikoval prostřednictvím šifrované komunikace: „Zcela běžně komunikuje prostřednictvím mobilního telefonu s kryptografickou ochranou s místopředsedou hnutí STAN Mgr. Petrem Gazdíkem,“ píše se v policejním dokumentu.
A detektivové NCOZ tam zmiňují i to, že v e-mailové poště Michala Redla objevili komunikaci, která se týkala dovolené v rakouských Alpách v roce 2016. Měly na ni jet rodiny nyní vazebně stíhaného Redla a Pavla Kose společně s rodinou Petra Gazdíka a jeho politickým kolegou Stanislavem Polčákem.