Článek
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se po čtyřech dnech mlčení vyjádřil na sociální síti X k tomu, že vláda zrušila post řediteli insolvenčního odboru ministerstva Janu Benýškovi. Ten předtím podal protikorupční oznámení, které cílilo na Blažkova náměstka Antonína Stanislava (ODS). Blažek ale uvedl, že neměl důvod se Benýškovi mstít.
O zrušení místa Seznam Zprávy informovaly už v pátek. Přišlo poté, co Blažek v létě přeskládal ministerstvo tak, aby se Benýšek stal podřízeným Stanislava. Stanislav začal tlačit na to, aby Benýšek rezignoval, což ale ředitel odmítl. Na vysokého úředníka Benýška vedení ministerstva mezitím poslalo pět auditů.
Vláda následně ve středu na návrh Blažka rozhodla o rozdělení insolvenčního odboru a tím i zániku Benýškova místa. A to jako součást takzvané systemizace napříč všemi ministerstvy.
Právě tím se nyní Blažek pokouší argumentovat. Benýšek podle ministra patří mezi tisíce dalších úředníků, u kterých o zrušení míst vláda ve středu rozhodla, a to z finančních důvodů.
„Z jednoho ředitelského místa tak vznikají dvě místa. Tabulkové místo ředitele nezanikne, to na Ministerstvu spravedlnosti zůstává,“ přiznal ovšem v pátek po opakovaných dotazech Seznam Zpráv mluvčí resortu Vladimír Řepka.
Vážený pane @JanHrebejk, v době šetření věci bych nijak mediálně vystupovat neměl. @SpravedlnostCZ ale vydalo v týdnu několik tiskových zpráv, z nichž se mj. dozvíte, že oznámení pana Benýška neobsahuje nic o korupci, že jen zmiňuje svá podezření s nakládáním se zkušebními testy… https://t.co/EiP69KQMeX
— Pavel Blažek (@blazek_p) November 25, 2023
Blažek na sociální síti ale nijak nevysvětlil, jak vznik dvou míst z jednoho jde dohromady s jím avizovanou úsporou.
Blažek v prohlášení také uvedl, že Benýškovo oznámení neobsahuje nic o korupci.
„Vláda (ani já) neměla sebemenší důvod se panu Benýškovi ‚mstít‘ zrušením jeho místa, neboť nás ve svém zveřejněném oznámení z ničeho nezákonného neobvinil,“ reagoval nyní ministr Blažek.
Úředník podle něj zmínil jen svá podezření ohledně nakládání se zkušebními testy v roce 2016, tedy za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Má to ale háček - tehdy za testy byl odpovědný Blažkův nynější náměstek Stanislav, na kterého Benýškovo oznámení směřuje. A nejde o podezření, ale prokázané manipulace, kvůli nimž o oprávnění přišla minimálně jedna insolvenční správkyně.
Stanislav už dříve na dotazy Seznam Zpráv odmítl reagovat. A doteď se k záležitosti nevyjádřil ani premiér Petr Fiala (ODS), ani nikdo z dalších ministrů, kteří ve středu o systemizaci hlasovali.
První Stanislavův odchod
Sám Benýšek v roce 2016 stál za rozkrytí manipulací se zkouškami insolvenčních správců, které pořádá insolvenční odbor ministerstva, tehdy pod vedením pověřeného ředitele Stanislava. Kauza následně vedla k odchodu Stanislava z Ministerstva spravedlnosti. Kdo přesně testy na odboru, který řídil, manipuloval, se ale prokázat nepodařilo.
Blažek loni udělal Stanislava - člena a sponzora ODS - svým politickým náměstkem. A letos v srpnu uvedl do praxe organizační změnu ministerstva, která insolvenční odbor podřadila právě pod Stanislava.
Benýšek v protikorupčním oznámení, které Seznam Zprávy ve středu zveřejnily, varoval, že vedení ministerstva se nyní pokouší ovládnout agendu miliardového byznysu s insolvencemi, a ukázal právě na Stanislava.
Benýškovo oznámení je prvním známým případem, kdy v Česku vysoce postavený úředník využil nový zákon o ochraně oznamovatelů. Ten v Česku platí od počátku letošního srpna a má chránit oznamovatele protiprávního jednání před případnou odvetou zejména ze strany zaměstnavatelů.
Za prověření nahlášených případů zodpovídá právě Ministerstvo spravedlnosti. To ovšem několik hodin po vydání textu, ještě než mohlo oznámení prověřit, vydalo prohlášení, v němž se za Stanislava postavilo a vše označilo za dehonestující a zcela nepravdivé informace.
Mlžení v Blažkově zdůvodnění
- Seznam Zprávy získaly odůvodnění rozdělení odborů, které fakticky Benýška dostane z pozice ředitele odboru. Blažek kolegům ministrům tvrdil, že jde o „předem avizovanou a logickou změnu“. Ta ale přišla až poté, co Benýšek v létě odmítl sám rezignovat.
- Ministerstvo se také odvolává na výsledky ničím nespecifikované analýzy. Jednu takovou si skutečně ministerstvo zadalo u soukromé firmy Ernst & Young a týkala se více agend ministerstva. Zaplatilo za ni více než milion korun, jak informoval server iRozhlas.cz. Seznam Zprávy ji mají k dispozici. Analýza však žádné doporučení insolvenční odbor rozdělit neobsahuje.