Hlavní obsah

Lampionový průvod nebo úniková hra. Naplánujte si program k 17. listopadu

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Oslavy výročí 17. listopadu v Praze.

V neděli si Česko připomene 35 let od sametové revoluce. Ve městech po celé zemi odstartují velkolepé akce k oslavám 17. listopadu. Na návštěvníky čeká například naučná stezka nebo úniková hra.

Článek

Do oslav 35. výročí pádu komunistického režimu se v neděli zapojí více než 70 měst po celé zemi. Kromě tradičních koncertů a besed se lidé mohou v některých městech zúčastnit i méně obvyklých akcí.

Koncert pro budoucnost

Program v Praze začne v 16:30 poprvé v dolní části Václavského náměstí a potrvá do 22 hodin. Vyvrcholí tradičním Koncertem pro budoucnost, který je součástí akce Festival svobody. I letos návštěvníky čeká žánrově a hudebně pestrý program.

„Mezi velké taháky programu určitě patří David Koller, ten vystoupí v sedm hodin večer, kolem osmé hodiny zahraje kapela Tata Bojs. Máme pestrou paletu interpretů. Zahrají také mladší kapely, ať už jsou to The Valentins, Bert & France nebo raper Rohony,“ popisuje Vladana Brouková z organizace Nerudný fest, která koncert pořádá. Ani letos nebude chybět interpretace Modlitby pro Martu, kterou uslyšíme v podání dua Lash a Gray.

Celým programem bude provázet komentátor Seznam Zpráv Jindřich ŠídloJenovéfa Boková. Na pódiu se představí rovněž známé osobnosti, mezi kterými nebude chybět třeba bývalý studentský vůdce Martin Klíma, sportovní komentátor Robert Záruba nebo influencer Kovy. Vystoupí také reportérka Seznam Zpráv Kristína Ciroková a moderátorka Marie Bastlová.

Letošní ročník bude probíhat v duchu propojení společnosti. „Téma je speciální, protože se jmenuje Zpátky k sobě. V české společnosti panuje přesvědčení, že jsou mezi lidmi velmi hluboké příkopy, ale když se podíváme na data ze socioekonomických průzkumů, a i když společnost vnímáme jako rozdělenou, tak taková není. Prostřednictvím řečnických vstupů chceme na Koncertu pro budoucnost vytvořit prostředí, kde se setkají různé názory. Věříme, že demokracie bez diskuze nahrává pouze jejím nepřátelům,“ říká Brouková.

„Změna začíná u nás samotných. Chceme na letošním Koncertu pro budoucnost ukázat, že i když se naše názory mohou v lecčem lišit, měli bychom zahodit předsudky, posadit se k jednomu stolu a s porozuměním a respektem si naslouchat,“ uvádí Jan Gregar, ředitel organizace Nerudný fest.

Návštěvníci se budou moci zapojit také do aktivity, která má přispět k lepšímu životu v budoucnosti. „Jedná se o iniciativu Lípa pro budoucnost. Budeme rozdávat až milion semínek vždycky v balíčcích symbolicky po 17. Každý se může zapojit tak, že si balíček vezme a semínka vysadí. Potřebujeme tady listnáče jako sůl,“ vysvětluje Brouková.

Vzpomíná se i v regionech

Opomenuta nejsou ani ostatní města České republiky. „Už jich evidujeme přes 70, což je rekordní počet, a stále se přihlašují,“ uvádí Marek Cieslar, tiskový mluvčí Festivalu svobody. Mapu akcí celého festivalu naleznete ZDE.

V Olomouci se chystá oblíbený lampionový průvod, který zakončí ohňostroj u Právnické fakulty UP. V Plzni se kromě besedy s pamětníky mohou lidé přijít podívat na dvě divadelní akce, které jim přiblíží formování Občanského fóra i první setkání jeho představitelů.

Ve Zlíně, který byl za minulého režimu pojmenovaný po Klementu Gottwaldovi, si mohou návštěvníci vyzkoušet únikovou hru v rámci výstavy v Muzeu jihovýchodní Moravy. Ta je k dispozici až do 7. ledna. Návštěvníci se mohou vžít do role disidentů a plnit různé úkoly v připraveném labyrintu. Ten má právě symbolizovat dobu komunistického režimu.

Vystavené budou například psací stroje, které se používaly při výrobě samizdatu, i některé samotné samizdaty ze sbírky B. Koutného a S. Devátého.

Například v Ostravě zvolili organizátoři za symbol nedělních oslav světlo. Po zahajující besedě v Porubě se mohou lidé zapojit do světelného průvodu městem se zastávkami na významných místech. Cílem organizátorů je nejen vzdělávat, ale i aktivizovat společnost a propojit historii, kulturu a připomenout oběti předchozích generací.

V Lešeticích nedaleko Příbrami připravil spolek Volunteer Team Příbram naučnou stezku Procházka za svobodou, která začne v 10:00 u brány památníku Vojna. Právě na tomto místě byl za minulého režimu jeden z táborů nucených prací a vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Pět kilometrů dlouhá naučná stezka provede návštěvníky příběhem politického vězně Františka Zahrádky a dalších. Na trase jsou umístěny informační panely s QR kódy, díky kterým se návštěvníci přes aplikaci Paměti národa dostanou i k dalšímu obsahu, jako jsou dobové fotografie či nahrávky.

S přispěním Anny Novákové

Doporučované