Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Koukej se na ty vokna. Táto, koukej na ten bazén. To už se nebudu moct koupat.“
U zeleného drátěného plotu, na který je uvázána policejní páska, stojí Karel Kapoun se sedmiletým synem. Do místního krytého bazénu, na jehož torzo se po sobotním požáru přišli podívat, chodil se školou. Otec říká, že to pro děti bude velká ztráta.
„Nejbližší velký bazén je v Českých Budějovicích. Až se tam všichni sjedou, nevím, jestli to pojmou. Býval tu na každém kousku aspoň jeden plavečák, teď už nemáme nic,“ dodává, zatímco velký červený bagr s nápisem hasiči na boku rozebírá ohořelou střechu.
Ve vzduchu je cítit dým a ohořelé mokré dřevo. Občas k lidem dolétne popel, když hasiči z plošiny pokropí ještě poslední horká místa.
Ztrátu místa důležitého pro město připomínají všichni. Dochází jim, jakou věc vlastně během zářijové soboty ztratili - do bazénu, který shořel a bude se muset strhnout, přišlo ročně na 75 tisíc lidí.
„My jsme tam chodili přes zimu, protože tady v okolí nic moc není. Takže nás to zasáhlo hodně,“ říká Michaela Křížová, která se na zuhelnatělé zbytky bazénu také přišla podívat se synem. Další krumlovská matka o kus dál dodává, že její syn byl v místním bazénu tento týden se školkou - poprvé a na nějakou dobu naposled.
Snad se vejdeme do Budějovic
Obavy, které ode všech zaznívají, se opakují: Kde se budou děti učit plavat, kam s nimi budeme chodit na podzim a v zimě? Kromě zimního stadionu jsou totiž ostatní sportoviště ve městě pod otevřeným nebem a možností, kde trávit v zimním chladu volný čas, prý moc nemají.
Jestli Český Krumlov dokáže aspoň plavecké kurzy dětí nějak nahradit, bude řešit vedení bazénu i města v pondělí. V okolí je sice krytý bazén ve Větřní, ale s rozměry 12×6 metrů je oproti krumlovskému malý. Pak jsou tu České Budějovice, Frymburk, ale ty jsou 30 kilometrů daleko.
„Je to teď ten největší, akutní problém. Je to nejnavštěvovanější sportoviště města. Chodily sem školy, školky i z okolí,“ potvrzuje i místostarosta města Zbyněk Toman z ODS, o jak důležité zařízení Krumlov přišel.
Bazén byl plně obsazený školami a školkami od úterý do pátku od osmi ráno do půl druhé odpoledne. Jezdili sem školáci z okolních obcí, jako je třeba Dolní Dvořiště nebo Benešov nad Černou.
„Doufám, že v Budějovicích bude vůbec nějaké místo. Ale teď vůbec netuším, jak to bude s plaveckou školou, teprve o všem budeme jednat,“ říká vedoucí plaveckého bazénu Petra Švábenská, která v bazénu našla první a zatím poslední zaměstnání. Nastoupila tam před 16 lety a poslední čtyři roky jej i řídí.
Nápad za tropického dne
Zkázu místního mikrokosmu má na svědomí údržbář.
K tomu, aby s pomocí zapalovače a spreje vyhubil vosí hnízdo, si vybral tropický týden a čas, kdy hasiči a meteorologové vydávali jednu požární výstrahu za druhou.
Údržbář na bazéně pracuje už řadu let a okolí jej popisuje jako pracovitého a milého. Ačkoli je jasné, jak zkáza město zasáhne, říkají, že to byla nešťastná chyba. Údržbáře nicméně už vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení.
V neděli odpoledne je už okolo bazénu méně rušno. Na místě zůstalo asi 50 hasičů, jak říká velitel zásahu, zatímco si sundává ochrannou masku a odkládá tlakovou láhev. Část jeho mužů obědvá ve stínu, na trávě jsou položené dýchací přístroje.
Hasiči se o požáru dozvěděli v sobotu ráno. „Oheň se šířil zcela nekontrolovatelně a nezastavitelně tou střešní konstrukcí, která byla po těch letech velice dobře připravená jako hořlavina,“ popisuje velitel zásahu Jiří Chmel.
Místo útoku obrana a ústup
Na místě bylo 22 jednotek. V tropických teplotách a v dýchacích přístrojích lezli po střeše, zatímco se pod nimi šířil oheň. Požár ale přeskakoval velmi rychle dál a dál.
„Místo útoku jsme museli zvolit obranu a potom i ústup,“ dodává Jiří Chmel. Útok znamená, že se hasičům daří oheň zatlačovat. Když je požár příliš silný, zvolí obranu - vyberou obrannou linii, kterou drží a přes kterou by se plameny neměly dostat.
Jenže střecha hořela příliš rychle. Na řadu tak přišel ústup.
V budově naštěstí nikdo nebyl. Podobná sendvičová dřevěná konstrukce, jako byla ta v Českém Krumlově, ale není ojedinělá a hasičům předvedla, jak rychle dokáže shořet. „Trochu se obáváme těch dalších konstrukcí, které jsou nejen v jižních Čechách, protože by byl ten průběh dost podobný,“ upozorňuje Jiří Chmel.
V Českém Krumlově teď řeší, jak rychle dokážou postavit nový bazén. V plánu je stavba nového za asi půl miliardy.
„Před touhle nešťastnou událostí jsme měli zpracované studie na více variant. Chtěli jsme, aby tento plavecký stadion zůstal v provozu, než se postaví nový. Tahle varianta padla,“ říká místostarosta Českého Krumlova Zbyněk Toman (ODS).