Článek
„Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti. Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS), kterého v červnu 2022 papež přijal v Apoštolském paláci ve Vatikánu.
František v pondělí ráno zemřel ve věku 88 let. Kondolenci zveřejnil i ministr zahraničí Jan Lipavský. „Byl hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě. Upřímnou soustrast věřícím i všem, které jeho slova a činy inspirovaly. Čest jeho památce,“ napsal Lipavský.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) řekl, že František poctivě usiloval o to, aby se katolická církev se ctí posunula do 21. století.
Šéf nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš Františka označil za symbol pokory, porozumění a lidskosti. „Je mi to moc líto. Vážil jsem si jeho snahy spojovat lidi a hledat dobro. Upřímnou soustrast všem, kteří ho milovali,“ vyjádřil se.
„Nebyl jen hlavou katolické církve, ale i symbolem skromnosti, moudrosti a laskavosti. Spojoval věřící i nevěřící. Modlím se, ale netruchlím. Odešel v den, kdy slavíme vítězství života nad smrtí. Jeho láska s námi zůstává dál,“ řekla exministryně financí Alena Schillerová (ANO).
„Papež František byl v současném světě především představitelem lidskosti. V době nejistot viděl sílu v hodnotách, na které občas zapomínáme – v laskavosti, víře, pokoře a porozumění,“ uvedl prezident Petr Pavel. Podle něj papež svými činy zanechal po sobě inspirativní odkaz, který bude nadále přetrvávat.
Zásadní změna pro miliony katolíků po celém světě
Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) podtrhl, jak zásadní změnu bude pro zhruba 1,37 miliardy katolíků po celém světě úmrtí Františka a volba nového papeže znamenat.
„Konec jedné éry, začátek jiné. Papež František byl respektovaný širokou veřejností i mimo katolické kruhy. Nasadil laťku vysoko,“ uvedl. „Velikonoce jsou symbolem naděje – s ní teď budeme vyhlížet volbu papeže nového,“ dodal Bartošek.
„Jeho velkým odkazem je kromě jiného i důraz na pomoc chudým a potřebným, k čemuž se vztahuje i jméno, které si zvolil jako první papež v dějinách, odkazující se na Františka z Assisi,“ doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
„Snad ještě nikdy neměla katolická církev ve svém čele někoho tak lidského, skromného a otevřeného nezbytným změnám,“ myslí si ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Dobrý pastýř, který uměl inspirovat
„Symbolicky v čase naděje a znovuzrození odešel papež František – muž, který dokázal katolickou církev otevřít více světu a nezavíral oči. Za to mu patří velký dík,“ řekl ministr pro vědu Marek Ženíšek (TOP 09).
Ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa připomněl, že František, občanským jménem Jorge Mario Bergoglio, byl prvním papežem z Latinské Ameriky a zároveň prvním členem jezuitského řádu, který stanul v čele katolické církve.
„Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti. Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, a svojí bezprostředností a skromným vystupováním otvíral náruč církve každému, kdo chtěl přijít,“ doplnil člen vlády.
Za dobrého pastýře, který především svým osobním příkladem a někdy i velmi osobitým laskavým přístupem uměl lidi inspirovat a vést ve víře či k víře, Františka označil i ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Odchází do Boží náruče v čase velikonočním, kdy zloba a smrt byla poražena nadějí, láskou a vzkříšením,“ napsal místopředseda vlády.
„Myslím, že uměl inspirovat miliony a dodávat jim sílu a naději v mnoha složitých situacích našich životů, jakož i na jeho samém závěru. Uměl být chápajících člověkem, který se snažil v církvi přiblížit mnoha různým životním situacím a hledal, jak opravdu podávat pomocnou ruku těm, co hledají,“ uzavřel Jurečka.
Záchytný bod uprostřed bouřlivého dění
Senátor Tomáš Czernin (TOP 09) napsal, že papež František byl hlasem pokory v dnešním hlučném světě. „Jeho cesta se završila symbolicky během Velikonoc, kdy smrt ustupuje naději. Svatý otče, děkuji Vám za světlo, které jste nesl,“ dodal člen senátního výboru pro zahraniční věci.
„Sloužil tomu, čemu věřil. Sloužil do posledního dne svého života a zemřel ve službě. Úctyhodný život i práce,“ reagoval na zprávu někdejší ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
První kondolence přicházejí také od zástupců české katolické církve. „Pláču. František byl můj skutečný duchovní Otec. Včera na neděli Vzkříšení požehnal každému z nás a dnes je se svým Pánem a Přítelem… Františku, děkuji za vše! Přimlouvej se za nás! Potřebujeme to!“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub.
„Papež František byl pro církev i pro celý svět pevným záchytným bodem uprostřed bouřlivého dění,“ reagoval olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. A podle pražského arcibiskupa Jana Graubnera papež František nastavil zrcadlo Evropě – přitáhl pozornost k lidem žijícím v jiném prostředí.