Hlavní obsah

Místo ohňostrojů polární záře? O úkazu rozhodnou poslední hodiny roku

Foto: ČTK

Polární záře na archivním snímku z října 2024 z okolí Pelhřimova.

V případě, že se dnes polární záře vyskytne, je dle expertů k pozorování ideální nezakrytý severní obzor mimo město, kde není světelné znečištění. Kvůli oparům a mlhám je další podmínkou viditelnosti vyšší nadmořská výška.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Poslední hodiny letošního roku by mohly přinést unikátní podívanou. Kromě ohňostrojů, rachejtlí a světlic by totiž na noční obloze mohla být za vhodných podmínek na některých místech k vidění i polární záře. Ale dopředu to podle expertů zaručit nelze, stejně tak nejde určit přesný čas.

„Dopředu to nikdo neřekne. Rozptyl v předpovědi kvůli rychlosti oblaku nabitých částic je až sedm hodin. Pokud by polární záře byla, uvedeme to na našem facebooku,“ sdělil pro Seznam Zprávy Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Jak také dodal, zemské magnetické pole stále zůstává klidné a prozatím nic nenasvědčuje vzrůstající aktivitě. „To se ale může a nemusí změnit,“ doplnil Suchan.

V těchto měsících jsou podmínky pro vznik polární záře ideální, protože Slunce se dostalo na maximum svého jedenáctiletého cyklu, jeho aktivita je velmi vysoká.

„V minulých dnech na Slunci proběhlo několik silných erupcí, tedy není vyloučen, nikoliv však zaručen, výskyt polární záře i nad naším územím,“ vysvětlil Pavel Suchan.

Na webu Sluneční patroly Astronomického ústavu je pro dnešek v předpovědi uváděna aktivita Slunce vysoká až velmi vysoká.

Erupce na Slunci přinášejí k Zemi oblaky nabitých částic a vyvolávají geomagnetickou bouři, což právě vytváří příznivé podmínky pro vznik polární záře. Čím silnější erupce, tím silnější záře.

Ta se za normálních okolností vyskytuje jen kolem zemských pólů, ale při silném výbuchu může být spatřena i u nás.

V případě, že se polární záře v samém závěru roku vyskytne i v našich zeměpisných šířkách, je k pozorování ideální nezakrytý severní obzor mimo město, kde není světelné znečištění. Kvůli oparům a mlhám je další podmínkou viditelnosti vyšší nadmořská výška. „A samozřejmě čím severněji, tím lépe,“ zdůrazňuje také Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Související témata:

Doporučované