Hlavní obsah

Místo lesů louka. Prodej Štiřína komplikuje sporný přepis v katastru

Foto: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

Bývalé vládní konferenční centrum ve Štiříně u Prahy je obklopeno rozlehlým parkem. I ten, včetně zalesněných parcel, má být předmětem chystaného aukčního prodeje.

Zrušené vládní konferenční centrum Štiřín má být prodáno. A to jako náhle bohatší o další pozemky. Nedávné změny zapsané do katastru se však chystá napadnout místní obecní úřad v Kamenici i někteří poslanci.

Článek

Zrušené vládní konferenční centrum ve Štiříně nedaleko Prahy směřuje k prodeji. Jak už Seznam Zprávy informovaly, tržní cena zámeckého areálu byla znalcem odhadnuta na téměř 1,5 miliardy korun.

Do elektronické aukce, kterou se v příštích měsících chystá uspořádat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), má být ale zařazeno i několik hektarů „lesních“ pozemků, které měly původně zůstat státu.

Jde o čtyři pozemky v zámeckém parku. Katastrální úřad v minulých týdnech jejich charakter na návrh ÚZSVM změnil. Z lesa je teď louka (trvalý travní porost), a rázem tak pominul i důvod převádět parcely na státní podnik Lesy České republiky, jak pro tyto případy vyžaduje zákon.

Úředníci „opravu“ zdůvodnili tak, že ke změně z původní pastviny na les došlo v roce 1960, přičemž prý „nebyl dohledán žádný podklad, který by tuto změnu dokládal“.

Jenže dokumenty, které mají k dispozici Seznam Zprávy, nasvědčují tomu, že o chybu, které by si desítky let nikdo nevšiml, se zjevně nejedná.

Inkriminované pozemky měl už dříve ve správě zmíněný státní podnik Lesy ČR a ten je také jako ryze lesní spolu s dalšími v roce 1999 bezúplatně převedl na štiřínské konferenční centrum – aby se propojily v rámci obnovy historického komplexu se zámeckým parkem.

K celému tehdejšímu převodu existuje vedle smlouvy několik dokumentů a žádný úřad tehdy lesní charakter parcel nezpochybnil.

Foto: Archiv, Seznam Zprávy

Kopie smlouvy z roku 1999. Píše se v ní o lesních pozemcích, které podle aktuálního rozhodnutí byly přepsány na trvalý travní porost.

Celkem bylo v roce 1999 převedeno na štiřínské konferenční centrum kolem 20 hektarů lesů a v roce 2004 byly tyto parcely středočeským krajským úřadem zařazeny do kategorie lesů zvláštního určení (s reprezentativní funkcí).

Nad aktuální „opravou“, která ve výsledku znamená, že do aukce půjde více nemovitého majetku, než by bylo nutné, se pozastavuje kromě jiných poslankyně Hana Naiclerová (STAN), místopředsedkyně sněmovního kontrolního výboru, která se Štiřínu věnuje už delší dobu.

„Lesy ČR věděly, že to jsou ‚jejich pozemky‘, tak se jim měly teď zase vrátit,“ vidí situaci Naiclerová a chce, aby se katastrální úřad celou věcí zabýval znovu.

Podle bývalého ředitele konferenčního centra Václava Hrubého byl přitom změněn charakter zrovna těch pozemků, o které se před lety, když se prodej zvažoval poprvé, zajímali někteří čeští miliardáři.

Má tak obavy, zda úředníci nyní nevycházejí vstříc hlavně některým potenciálním kupcům. „V prvé řadě se to týká toho největšího pozemku, který má asi pět hektarů, o ten byl už tehdy velký zájem,“ uvedl Hrubý.

Foto: ČÚZK, Seznam Zprávy

Zde jsou na mapě červeně vyznačeny čtyři pozemky v zámeckém parku o celkové rozloze asi sedm hektarů, které byly nedávno přepsány na trvalý travní porost, a mohou tak jít i s celým štiřínským areálem do aukčního prodeje. V mapce je zakreslen modře ještě jeden pozemek, který sice lesním zůstává, ale ÚZSVM získal od Ministerstva zemědělství souhlas, že do prodeje může jít také.

Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu před poslanci nedávno uvedla, že se o lesy v těchto konkrétních případech fakticky nejedná.

Jak popsala, jde o pozemky, které jsou součástí zámeckého golfového hřiště, hráze rybníka nebo se jedná o přístupovou cestu. Sdělila také, že „lesních pozemků“ měli v areálu na Štiříně původně deset a zbylé se převádět na Lesy ČR budou. V souladu se zákonem, který brání jejich „zcizení“.

„Nejedná se o rozhodnutí ÚZSVM, ale Katastrálního úřadu pro Středočeský kraj, který takto rozhodl a opravil chyby v údajích katastru nemovitostí, neboť se jednalo o zřejmou chybu podle katastrálního zákona,“ doplnila vyjádření ředitelky Arajmu mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Ovšem i obec Kamenice, pod niž Štiřín patří, chce, aby se katastrální úřad celou věcí zabýval znovu a vzal v potaz všechny dostupné dokumenty.

„Podáme žádost o přezkum. I kdyby se někdo v roce 1960 nějaké chyby v zápisu dopustil, krajský úřad v roce 2004 stvrdil, že jde o lesy zvláštního určení,“ uvedl pro Seznam Zprávy starosta Kamenice Pavel Čermák. Ani on důvod k přepisu nevidí.

Související témata:

Doporučované