Článek
Ministerstvo zdravotnictví (MZ), evidující 123 žádostí o odškodnění, prozatím nepřiznalo žádnou kompenzaci. Minimální výše požadovaného odškodnění je podle mluvčího MZ Jakoba 18 269 korun, nejvyšší částka dosahuje sta milionů, píše server iRozhlas.
Očkování proti covidu-19 zahájil stát na konci roku 2020 a mezi prvními naočkovanými byl i bývalý premiér Andrej Babiš. Od konce prosince téhož roku začal platit zákon o distribuci očkování proti covidu, který náhrady v případě vážné újmy na zdraví slibuje.
„Některé žádosti jsou odmítnuty (nejednalo se o zvlášť závažné ublížení na zdraví) a některé se dosud posuzují (např. probíhá komunikace s podateli nároků). Ministerstvo zdravotnictví dosud kompenzaci za následky očkování nepřiznalo žádné osobě,“ uvedl pro iRozhlas mluvčí Jakob.
Zamítnutých žádostí jsou podle Jakoba „desítky“. MZ podle něj neeviduje v souvislosti s očkováním proti covidu-19 žádné vážné zdravotní následky. Podle Gréty Rakašové z tiskového oddělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) byl charakter nežádoucích účinků v roce 2023 podobný jako v předchozím roce, píše server.
Více o konkrétním případu problémů po očkování najdete zde:
Za rok 2022 přijal SÚKL podle informací na svém webu 2260 hlášení na nežádoucí účinky. Více než polovina se týkala reakcí v místě vpichu vakcíny, dále poruch nervového systému, jako je horečka nebo bolest hlavy, nebo zažívacích potíží. Aktuálně je podle MZ v dospělé populaci proočkováno dvěma dávkami vakcíny téměř 70 % populace. Ve věkové skupině 65+ obdrželo minimálně dvě dávky přes 80 % lidí.