Článek
Armáda studentům posledních ročníků středních škol nabídne dobrovolné vojenské cvičení, má jim přiblížit její fungování. Nultý ročník začne 22. července, jeho cílem je představit plnoletým studentům armádu, její fungování a principy, na kterých stojí. Armáda o tom dnes informovala na setkání s novináři. Dobrovolné cvičení zajistí příslušníci 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády ve vojenských výcvikových prostorech Libavá a Hradiště, každý turnus by měl mít zhruba 30 účastníků. Do vojenského cvičení se přihlásilo k dnešnímu dni 130 studentů, za čtyřtýdenní výcvik dostanou zhruba 30 000 korun.
Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka cvičení přirovnal k lepší letní brigádě, jde podle něj ale zároveň o základní vojenský výcvik, kde se naučí mimo jiné taktické činnosti, střeleckou přípravu, pochody nebo orientaci v terénu. Podle Řehky má cvičení spoustu výhod nejen pro studenty. „Zlepší povědomí o vojenské službě a armádě mezi populací, zvyšujeme tím odolnost společnosti, protože se rozšiřují naše zálohy ozbrojených sil,“ řekl dnes na setkání s novináři.
Projekt je podle armády výsledkem snahy změnit dosavadní způsob oslovování mladé generace a zapojit moderní přístup k náboru. Po skončení výcviku se účastníci vrátí zpět do civilního života. Pokud by chtěli ve výcviku pokračovat, mohou se například přihlásit do aktivních záloh nebo si vybrat kariéru profesionálního vojáka.
Přihlásit se mohou plnoletí a bezúhonní studenti. Armáda pro pilotní ročník projektu oslovila školy, se kterými spolupracuje na projektu Příprava občanů k obraně státu, při kterém představuje fungování armády ve školách.
Po přijetí čeká studenty informační pohovor, zájemci musí dodat výpis ze zdravotní dokumentace od svého praktického lékaře a následně vojenský lékař po prohlídce vystaví posudek, zda je student schopný vykonávat vojenskou službu. Všechny zájemce plánuje armáda odbavit během týdne, její zástupci si na dobrovolném cvičení studentů chtějí vyzkoušet, jak zkrátit byrokratické postupy a přijímat rychleji lidi. Přijetí do armády totiž může trvat až půl roku, doplnil zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč.
Výstroj a vše potřebné pro výcvik studentům dodá armáda, stejně jako je tomu v případě standardního dobrovolného cvičení. Poskytne také ubytování a stravování. Pokud by se program osvědčil, plánuje ho armáda rozšířit na území celé ČR.