Článek
Aktualizovali jsem o vyjádření vládního poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara a mluvčí ministra zahraničí Jana Lipavského.
Telefonát Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou proběhl po konzultaci s ministrem zahraničí Janem Lipavským, řekl Seznam Zprávám zahraničněpolitický poradce zvoleného prezidenta Petr Kolář. Kvůli telefonátu si Praze stěžuje Čína. Ta považuje Tchaj-wan, který usiluje o mezinárodní uznání, za svou provincii.
„Dnes jsem mluvil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Poděkoval jsem jí za gratulaci a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství,“ uvedl na twitteru Petr Pavel.
Tchajwanská prezidentka byla čtvrtou hlavou státu, s níž Pavel podle dostupných informacích po svém zvolení mluvil – po sousedních zemích a Ukrajině. Telefonát do Asie je symbolickou tečkou za pročínskou politikou, kterou na Pražském hradě prosazoval končící prezident Miloš Zeman a která kontrastovala s českou porevoluční zahraniční politikou soustředění se na lidská práva.
Pavel u Lipavského
Mluvčí českého Ministerstva zahraničí Mariana Wernerová pro ČTK uvedla, že čínské ministerstvo zahraničí telefonicky kontaktovalo český zastupitelský úřad v Pekingu. Čínská strana měla nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu vyjádřit znepokojení.
Ekonomická diplomacie
Na podporu nového prezidenta čeká i český byznys. Ekonomická diplomacie je tradičně jedním z klíčových úkolů nové hlavy státu.
O telefonátu jako první v sobotu po zvolení Pavla informovaly Seznam Zprávy.
Podle Deníku N Pavel v pondělí jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). „Zvolený prezident své kroky v zahraniční politice koordinuje s vládou a konzultuje s ministrem zahraničních věcí. Jeho kroky jsou v souladu s koncepcí české zahraniční politiky. Jsme suverénní stát a zvolený prezident se nezodpovídá žádné cizí mocnosti,“ řekl Seznam Zprávám Kolář.
Diskuzi o telefonátu na Tchaj-wan potvrdilo i Ministerstvo zahraničních věcí. „V rámci dnešní debaty o zahraniční politice krátce padlo i téma zmiňovaného telefonátu. Pan ministr v té souvislosti pana prezidenta seznámil s českou vládní politikou jedné Číny,“ uvedla již citovaná Wernerová.
Peking se podle agentury Reuters proti telefonátu mezi Pavlem a Cchaj Jing-wen ohradil ještě před jeho uskutečněním. „Doufáme, že česká strana se striktně drží principu jedné Číny,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v Pekingu ještě před uskutečněním telefonátu.
Česko podobně jako většina států světa oficiálně uznává svou politiku jedné Čínu. Česká vláda zároveň deklaruje zájem na spolupráci s Tchaj-wanem vzhledem k jeho demokratickému zřízení.
Vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar Seznam Zprávám řekl, že byl informovaný, že čínská strana vyjádřila znepokojení nad komunikací Pavla s Tchaj-wanem. „Jediné, co k tomu mohu říct, je, že politika české vlády i nadále vychází z naší politiky jedné Číny a nic se v tomto ohledu nemění,“ napsal v sms zprávě.