Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nedávno podepsaná deklarace o spolupráci českého a slovenského ministerstva obrany se týká z větší části munice.
Dosud nepublikovaný text deklarace, který si Seznam Zprávy vyžádaly podle zákona o svobodném přístupu k informacím, se sice zmiňuje také o společných aktivitách při pořizování či provozování letecké a pozemní techniky, ovšem ze dvou třetin se v pětistránkové deklaraci píše o munici (viz příloha). Konkrétně zmiňovaná je tanková (ráže 120 mm) a dělostřelecká (ráže 30 mm).
Uvedenou deklaraci podepsala na začátku března česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem (Smer-SD) .
Ještě před schůzkou v Bratislavě prosakovaly informace, že se schyluje k dohodě o společných nákupech zmiňované středo- a velkorážové munice, ovšem nikdo z aktérů to tehdy nechtěl potvrdit a jen okrajově o tomto tématu ministři pohovořili na následné tiskové konferenci.
Explicitně o společných nákupech munice podepsaná deklarace nakonec nehovoří - text popisuje hlavně koordinaci a mezistátní konzultace - ovšem možnost přistoupení jednoho ze signatářů ke kontraktu uzavřenému druhým v jednom z bodů zmiňuje.
Jednání na základně Ramstein
Dobře informované zdroje Seznam Zpráv hovoří o tom, že české ministerstvo už minimálně od ledna zvažovalo, že společně se Slováky nakoupí dělostřelecké a tankové střelivo výše uvedených ráží 30 a 120 mm od slovenských muniček, které patří koncernu Czechoslovak Group (CSG). Jde o jediného tamního producenta, který nedávno informoval o výrazných investicích do rozšíření výroby, jak třeba v závodě VOP Nováky, tak ve Snině.
Přitom se mělo jednat o určitý reciproční obchod poté, co se Slováci loni v prosinci podpisem dodatku připojili ke kontraktu, který české ministerstvo uzavřelo s firmou Tatra Defence Systems (také součást CSG) ohledně nákupu nákladních vozů Tatra.
Takovýto obchod založený na vyrovnaných vztazích naznačila sama ministryně Černochová v lednovém rozhovoru pro server Echo24.cz , kdy informovala o jednáních, které měla na americké základně Ramstein s ministrem Kaliňákem.
„Na okraj jednání v Ramsteinu jsem měla jednání se svým slovenským kolegou Robertem Kaliňákem, protože jsme ze stejného regionu a domlouvali jsme se na stejných postupech. Oni společně s námi nakupují Tatrovky, my zase třeba můžeme nakupovat nějakou munici a podporovat zvyšování výrobních kapacit v našem regionu,“ uvedla tehdy Černochová.
Proti plánu na nákup munice ze Slovenska se dle již citovaných zdrojů redakce následně ostře ohradil domácí producent - skupina STV Group s výrobou v Poličských strojírnách - a varoval, že v takovém případě bude nucen výrazně omezit plánované investice do rozšíření výroby a nábor nových zaměstnanců.
Seznam Zprávy se ještě před podpisem deklarace na možnost společného nákupu dělostřelecké a tankové munice ze Slovenska ptaly přímo ministryně Černochové, ale ta na dotaz tehdy vůbec nereagovala.
Od koho bude uvedená munice nakonec nakupována a zda skutečně půjde o společný česko-slovenský kontrakt, není dodnes jasné.
Podle aktuálního vyjádření českého ministerstva zatím nelze říct, jestli se společný nákup munice uskuteční. „V tuto chvíli je předčasné předjímat další kroky,“ uvedl na dotaz redakce mluvčí Karel Čapek.
V návaznosti na podepsanou deklaraci byla podle jeho slov ale už zahájena jednání mezi českou a slovenskou stranou. „Jedná se o předakviziční konzultace, zejména v oblastech definování uživatelských požadavků, sladění procesů certifikace munice a její kvalifikace pro jednotlivé zbraňové systémy,“ popsal současný stav česko-slovenských „muničních“ rozhovorů mluvčí Čapek.
Při své nedávné návštěvě Bratislavy jsem v rámci jednání s mým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem pana ministra pozvala do České republiky, abychom společně navštívili několik firem našeho zbrojního průmyslu, které mohou nabídnout své produkty slovenským ozbrojeným silám.… pic.twitter.com/aYFIDoRxFG
— Jana Černochová (@jana_cernochova) April 8, 2025
Nedávno podepsaná deklarace vedle převažující munice zmiňuje i možnou spolupráci při pořizování letecké techniky. Konkrétně se v textu píše i o letounu L-39NG z Aera Vodochody.
Černochová s Kaliňákem v úterý výrobní podnik na okraji Prahy společně navštívili. Slovenský ministr obrany tam informoval o možném nákupu zhruba deseti až dvanácti letounů L-39 Skyfox pro Slovensko.