Hlavní obsah

Zeman se musí opět omluvit. K tomu zaplatí 50 tisíc za pomluvu

Foto: hrad.cz

Bývalý prezident Miloš Zeman se podle nedávného rozsudku musí omluvit svému bývalému poradci z Úřadu vlády Zdeňku Šarapatkovi. Lhůtu k odvolání proti verdiktu nevyužil.

Bývalý prezident Miloš Zeman se musí do sedmi dnů omluvit svému bývalému poradci z Úřadu vlády Zdeňku Šarapatkovi. Navíc mu musí zaplatit finanční satisfakci 50 tisíc korun. Rozsudek rakovnického soudu je od středy pravomocný.

Článek

Bývalý prezident Miloš Zeman nevyužil lhůtu k odvolání proti rozsudku rakovnického okresního soudu, který mu nařídil omluvit se někdejšímu poradci z Úřadu vlády Zdeňku Šarapatkovi. K tomu mu Zeman musí zaplatit 50 tisíc jako finanční satisfakci.

„Odvolání nakonec podáno nebylo, a tudíž Okresním soudem v Rakovníku vydaný rozsudek dnešního dne nabyl právní moci,“ potvrdil ve středu pro Seznam Zprávy mluvčí rakovnického soudu Marcel Lehečka.

Exprezident platí za výrok z rozhovoru pro Parlamentní listy. Zeman řekl, že „Šarapatka se může chlubit tím, že je jediný poradce, kterého vyhodili dva premiéři“. Pronesl ho, i když věděl, že už jednou toto tvrzení soudy pravomocně za nepravdivé označily.

Proč se Miloš Zeman nyní neodvolal, není jasné. „Povinnosti mlčenlivosti nejsem zbaven. Z toho důvodu vám nemohu sdělit žádné informace,“ uvedl Zemanův advokát Martin Pásek.

Šarapatkův advokát Artur Ostrý pro postoj žalovaného bývalého prezidenta vysvětlení má. „Mám za to, že jde o soudy všech instancí již tak zevrubně rozebranou záležitost a relevantní skutkové okolnosti tak zřejmé, že šance na změnu rozhodnutí v eventuálním odvolání v tomto ohledu byly nulové,“ napsal redakci advokát Ostrý.

Foto: Rozsudek Okresního soudu v Rakovníku, Seznam Zprávy

Znění omluvy, kterou musí Miloš Zeman poslat Zdeňku Šarapatkovi.

Teď musí Miloš Zeman Šarapatkovi do sedmi dnů poslat omluvný dopis. Stejnou lhůtu má také na to, aby omluvu zveřejnil na webu Parlamentní listy. Do 15 dnů má pak Šarapatkovi odeslat 50 tisíc jako satisfakci. Část z této částky chce Šarapatka podle svých slov použít na odměnu pro svého advokáta.

„Znovu bez právního důvodu zasáhl do cti a pověsti žalobce (Zdeňka Šarapatky). Svoboda projevu není bezbřehá, naopak vyžaduje od schopného politického aktéra rozlišování mezi fakty a hodnocením,“ napsal rakovnický soudce Tomáš Behr do rozsudku, který Seznam Zprávy získaly.

Ve zmíněném dřívějším případě Šarapatka s úspěchem Zemana žaloval zase kvůli tomu, že o něm bývalý prezident řekl, že „byl vyhozen pro neschopnost“.

Soudy v tomto prvním sporu uznaly argumentaci bývalého poradce, že ve skutečnosti odešel z Úřadu vlády z vlastní vůle, protože nesouhlasil s tím, jak Zemanovi poradci pracovali pod vedením bývalého aparátčíka Miroslava Šloufa.

Pro Zemana jde o další soudní porážku z poslední doby. Naposledy neuspěl ve sporu s lékařkou Džamilou Stehlíkovou, kterou naopak sám zažaloval.

Žalobu proti ní podal proto, jak se Stehlíková na svém blogu i v médiích vyjadřovala o jeho zdraví, když byl na podzim 2021 následně hospitalizován ve vážném stavu v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Jenže soudy Zemanovu žalobu zamítly. Mimo jiné s tím, že Zeman jako autor ostrých výroků mířících na jiné nemůže počítat se zastáním.

Doporučované