Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Prezidentskou slivovici neváhal Miloš Zeman rozdávat prezidentům i králům.
Deset nekolkovaných lahví obdržela například delegace polského prezidenta Andrzeje Dudy, osm maďarská prezidentka Katalin Nováková, dvacet pak izraelský prezident Jicchak Herzog. A slivovici si podle evidence Hradu odvezl i emír Tamim bin Hamad Sání do Kataru, kde je alkohol jako v muslimské zemi přísně zakázaný.
Co však dárkové lahve obsahovaly, podřízení Miloše Zemana odmítali komentovat. Na lahvích nebyl uveden výrobce ani původ. S vysvětlením, co si vlastně státníci odváželi, přišel nakonec sám prezident Miloš Zeman. Až když si ho na výslech kvůli prověřování jeho kancléře Vratislava Mynáře předvolala policie.
„Za deset let svého prezidentování dostal od zahraničních a domácích návštěv řadu darů a též slivovicové dary, neboť jednou řekl, že jeho oblíbeným nápojem je slivovice. Dodaná slivovice byla přelévána do lahví a tyto lahve v některých případech dával jako dary svým hostům, a to těm, o kterých byl přesvědčen, že nejsou abstinenti,“ přetlumočili detektivové Zemanovu výpověď do protokolu.
Mynářovi podřízení pak vyšetřovatelům ještě upřesnili, že alkohol se na Hrad dostával v lahvích, a dokonce i v demižonech.
Kdo a kde by alkohol v takovém případě do dárkových lahviček přeléval, stejně jako to, jak a zda by byly při tom dodrženy hygienické standardy, nebo přesnější původ přelévaného alkoholu však zůstává nejasné. Z usnesení o odložení Mynářova prověřování, které mají Seznam Zprávy k dispozici, není patrné, že by se policisté po dalších podrobnostech kolem slivovice pídili.
Hrad však policisty ujišťoval, že například obsah zdraví ohrožujícího metanolu kontrolovala při přelévání Zemanova policejní ochranka spektrometrem.
Vratislav Mynář s reportéry nemluví a také detektivům řekl, že nic o manipulaci s alkoholem neví. „Jakým způsobem bylo s tímto alkoholem naloženo, mu není známo,“ shrnuli jeho prohlášení policisté s tím, že je odkázal na tehdejšího šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše, dnes kancléře guvernéra České národní banky Aleše Michla, kterého do funkce jmenoval Miloš Zeman.
Ani ten však zjišťování o původu hradního alkoholu nikam neposunul – na dotazy Seznam Zpráv totiž neodpověděl.
Lahev z autoservisu. Za tři tisíce
Prověřování slivovice darované zahraničním státníkům spustila policie na základě zjištění Seznam Zpráv.
Reportéři přišli na to, že podle oficiálních příjemek pořizoval Hrad do prezidentského skladu darů lahve se slivovicí od zlínské firmy Mammut Store, která provozovala autoservis. Neměla zaměstnance ani koncesi na prodej alkoholu, kterou zavedli zákonodárci v reakci na metanolovou aféru, při níž před 13 lety zemřelo na 50 lidí.
Za dva poslední roky Zemanova mandátu přijala prezidentská kancelář pod vedením Vratislava Mynáře do skladu celkem 412 lahví, které jsou v dokumentech zaznamenány jako „slivovice s etiketou a podpisem Miloše Zemana včetně krabice“.
U Mammut Store za to Hrad zaplatil celkem více než 1,1 milionu korun, vychází to na cenu téměř tři tisíce korun za lahev.

Příjemka, dle níž Hrad od firmy přebíral lihovinu, nikoliv jen prázdné sklo.
Hrad odmítal, že by se podílel na obchodech s nelegálním alkoholem. Tvrdil, že v jeho vlastních dokladech je chyba a za necelé tři tisíce nakupoval od soukromé firmy jen prázdnou lahev s obalem. To samé říkal i majitel zlínské společnosti Michal Mišurec.
Ten nakonec přidal i vysvětlení pro těžko uvěřitelnou cenu za jednu – podle něj prázdnou – lahev. „Strávili jsme tím spoustu práce. I ta doprava… Jsme rádi, že tu cenu akceptovali. Co vám na to mám říct. Nedělám cenotvorbu. Žena mi řekla: Tohle si cením na dva a půl tisíce korun,“ přidal Michal Mišurec do objasňování svých obchodů s Hradem i manželku.
Jak reportéři dohledali, ta je absolventkou luhačovické umělecké školy a ve Zlíně provozovala masáže, pedikúru a manikúru.
Že by prázdná lahev na slivovici mohla stát tři tisíce korun, nechtěl uvěřit ani známý lihovarník Martin Žufánek. „To by musela být ručně foukaná někde v Moseru,“ uvedl.
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pak důvod vysoké ceny zjišťovala u někdejších činovníků Hradu. „Vzhledem k tomu, že se jedná o unikátní výrobek, který musel někdo vymyslet, a na trhu neexistuje nic podobného, tak byla cena akceptována,“ dostalo se od nich policistům vysvětlení.
Ti se s takovým výkladem cenotvorby spokojili. V usnesení o odložení Mynářova prověřování píší, že cena je podobná jako u dalších dodavatelů, od nichž Hrad také bez soutěže lahve nakupoval, a tedy je v pořádku. „Policejní orgán má za to, že pracovníci Správy Pražského hradu, Kanceláře prezidenta republiky či jednatel společnosti Mammut Store se v rámci dodávek designových lahví nedopustili jakéhokoliv protiprávního jednání,“ shrnula v usnesení NCOZ.
To teď mohou zvrátit ještě dozorující žalobci z vrchního státního zastupitelství. Nová administrativa Petra Pavla zvažuje, že za Hrad jako poškozený podá proti verdiktu policie stížnost.
Brož a Alex Mynářová
Lahve na slivovici po téměř třech tisících korunách nebyly jedinými podezřelými nákupy do prezidentského skladu darů.
V éře Miloše Zemana byl podle dřívějšího zjištění reportérů z hradní evidence i jakousi zásobárnou luxusních předmětů, kterými lidé kolem prezidenta obdarovávali domácí spojence a své blízké – ať už to byli vlivní úředníci, nebo Zemanovi podporovatelé.
Podřízení kancléře Vratislava Mynáře do skladu nakoupili z veřejných prostředků předměty za více než 23 milionů, po nástupu Petra Pavla však zůstal téměř prázdný.
Policií prověřovaný Vratislav Mynář převzal podle výdejek v době své funkce ze skladu zlato, stříbro či vitrážové obrazy za 535 tisíc korun, u nichž na rozdíl od ostatních darů rozdaných samotným prezidentem není na výdejních dokladech uvedeno, co s nimi kancléř udělal.
I v tomto případě tak NCOZ začala prověřovat, zda kancléř nepoškodil Hrad. A i tady došla k závěru, že se trestný čin nestal. Z usnesení, které už jednou dozorující žalobci zrušili, ale ani tentokrát není patrné, zda se ptali samotného Mynáře, zda šperky ze skladu opravdu předal, a zda si přijetí darů ověřovali u příjemců.
Dárek pro vzácnou návštěvu, prezidentku Chorvatské republiky Kolindu Grabar-Kitarovićovou. pic.twitter.com/Nub1BWCuZW
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) April 11, 2019
V usnesení policisté ale detailně rozebírají osud brože Lípa srdčitá za zhruba deset tisíc. „Dar prezidenta republiky paní Alexandře Mynářové,“ píše se na výdejce, kterou reportéři dříve získali.
Alex Mynářová ale policistům při výslechu řekla, že šperk nikdy nedostala. „Dostala pouze knihu,“ sepsali policisté její prohlášení. I prezident Zeman také policistům popřel, že by brož Mynářové věnoval. A Vratislav Mynář vypověděl, že má o broži informace jen z textu Seznam Zpráv.
Detektivové se pak ještě pokoušeli zjistit informace od šéfa protokolu Kruliše, jehož podpis na výdejce byl, ale úspěšní nebyli. „Na detaily, jak bylo s touto broží naloženo, si již nevzpomíná,“ popisuje Krulišovu odpověď policejní dokument.
Brož Hrad podle přiložených dokladů pořídil za 9559 korun, tedy těsně pod limit, nad který by její zmizení mohlo být trestným činem. „Současně se nepodařilo zjistit, jak bylo s tímto darem po přenesení do prostor využívaných Kanceláří prezidenta republiky dále nakládáno a ani jaká konkrétní osoba s tímto darem následně nakládala, případně zda nedošlo k pouhé ztrátě této brože v těchto prostorách,“ odůvodnili policisté odložené pátrání v tomto případě.
Inventura Seznam Zpráv Mynářovy éry:
Mynářova říše

Vratislav Mynář.
Případ borovice: Náklaďák najezdil do Osvětiman 1819 kilometrů
Případ odměny: Odsouzenému správci z Lán šlo 10,8 milionu
Případ Katar: „Otevřel si to Vráťa a řeší peníze“
Případ prezidentských darů:
Případ slivovice: Slivovici pro prezidenty kupoval Mynář u autoservisu bez koncese
Zemanovy milosti

Miloš Zeman.
Případ Metrostav: Stavební kolos chce milost za korupci
Případ Mynář: Hrad utajnil dopis, který měl zajistit beztrestnost
Případ Nečasová: Milost pro J. N. je pošlapáním spravedlnosti
Případ podvodník: Podvedl dědice o 35 milionů, teď chce ven
Případ Balák: Další milost Balákovi? Ukázalo se, že už se to nestihne
Balákovy Lány

Miloš Balák.
Případ film: Hrad dá půl milionu. Dostane je známá bývalého šéfa
Případ kámen: Mynářův lesní spustil plán na těžbu v oboře
Konec případu kámen: Plán lesního Baláka zatrhl nový šéf
Případ lovy zvěře: Mynář ve velkém lovil v lánské oboře
Na kolik lovy přišly stát: Účet za Mynářovy lovy zdarma: 3 664 820 korun