Článek
Úřady pokročily ve vyšetřování případu, v němž v úterý policie policie udělala na několika místech domovní prohlídky a prohlídky dalších prostor a který se podle dostupných případů týká nakládání s městskými byty v brněnské městské části Brno-střed.
Po úterní razii, při níž bylo také osm lidí zadrženo, oznámilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, že v kauze začalo stejný počet osob trestně stíhat.
Jejich jména nebyla sdělena, podle úterních zjištění však byl v úterý mezi zadrženými zastupitel části Brno-střed za ODS Otakar Bradáč, který byl v minulém volebním období předsedou bytové komise v této městské části.
„Předseda bytové komise je ten, kdo by měl být zatím vrcholový organizátor, pokud neukáže na někoho nad sebou,“ sdělil Seznam Zprávám zdroj dobře obeznámený s případem.
Další osoby zapletené do případu tento zdroj charakterizoval tak, že jsou to „neznámí lidé, dohazovači, nosiči vody“.
Podle informací Seznam Zpráv by mezi nimi mohl být jeden z techniků Správy nemovitostí městského úřadu Brno-střed a zároveň zastupitel hnutí ANO v čási Brno-Černovice Radim Suchánek. Mluvčí radnice Kateřina Dobešová tuto informaci nepotvrdila, uvedla však, že zaměstnanec už dva dny nepřišel do práce. „Včera ani dnes se nedostavil na pracoviště. Zaměstnavateli nesdělil žádný důvod.“ Seznam Zprávy se technika snažily kontaktovat. Služební mobilní telefon má tento zaměstnanec ale vypnutý.
Dalšími zadrženými jsou podle České televize jednatel brněnské realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka a jeho společnice Eva Vágnerová a dále bez uvedení profese Kateřina Pospíšilová, Jiří Povolný, Ludvík Kraus a Marek Horvath.
Zda je někdo z nich ve vazbě státní zastupitelství neupřesnilo. „K ostatním dotazům se s ohledem na probíhající úkony trestního řízení nyní nelze vyjádřit. Další bližší informace podáme, jakmile to procesní situace umožní,“ odpověděl na dotaz ČTK vrchní státní zástupce Radim Daňhel.
Že byly postupy v přidělování městských bytů v části Brno-střed „nestandardní“, uvedla už v úterý tamní pirátská zastupitelka Monika Lukášová Spilková. „Vyšetřování by mohlo ukázat, co se tam dělo,“ okomentovala pro Seznam Zprávy policejní akci s tím, že uvedla i konkrétní postupy, jak se podle ní v přidělování bytů manipulovalo.
K případu se vyjádřil v úterý prostřednictvím svého mluvčího i ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který uvedl, že Otakar Bradáč byl před dvaceti lety koncipientem v jeho advokátní kanceláři.
Zároveň se od kauzy distancoval. V prohlášení Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Blažka policie kvůli této kauze nekontaktovala. Bez bližšího odůvodnění pak prohlášení resortu obsahovalo i informace o tom, že žádný vztah nemají ke kauze ani brněnská primátorka Markéta Vaňková ani její náměstek Robert Kerndl (všichni ODS).
Na radnici Brno-střed podle serveru Aktuálně.cz zasahovala policie kvůli bytům v minulých dvou letech, kdy si odsud odnášela dokumenty.
Zmíněná brněnská městská část v úterý místem policejní prohlídky nebyla, jak ověřil na místě reportér Seznam Zpráv.
Městská část Brno-střed byla předmětem policejního vyšetřování i v minulých letech. Policisté zde odhalili organizovanou zločineckou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé. V kauze s názvem Stoka šlo o ovlivňování veřejných zakázek na radnici městské části Brno-střed. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší trest 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.
Text jsme aktualizovali, doplnili informace o jménech dalších stíhaných osob.