Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Musíme se sejít mezi čtyřma očima,“ nadhodila obchodní zástupkyně firmy Promedica v telefonu na konci února 2023.
Muž na druhém konci linky souhlasil. Prohodil, že i on ostatně „potřebuje nějaká čísla“.
Oním mužem byl Ivan Netuka, přednosta kliniky Institutu klinické a experimentální medicíny. Domlouval se s Šárkou Macákovou, která nemocnici nabízela přístroj na krátkodobou podporu srdce značky Impella.
Nešlo o malou zakázku. Počítalo se, že nemocnice zaplatí 100 milionů korun. A Netuka chtěl nejnovější typ přístroje – Impellu 5.5. Čísla potřeboval, aby mohl zpracovat odborné stanovisko lékařské společnosti, díky němuž Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zahrne výkon přístroje mezi placené zákroky.
Ani jeden z telefonujících v tu dobu netušil, že je odposlouchává policie, konkrétně Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Netuka se s Macákovou nakonec potkali. A ne jednou.
Schůzku u Haštalského náměstí v Praze ale vyšetřovatelé nedokázali zaznamenat, a tak není jasné, co se na ní odehrálo. Jak vyplývá z policejních protokolů, technická dokumentace, kterou si zpracoval sám dodavatel Impelly 5.5, se následně objevila v oficiální zadávací dokumentaci nemocnice.
A co víc: policisté zjistili i to, že ji tam vložil Ivan Netuka. „Je prokázáno, že Šárka Macáková v Praze dne 8. 3. 2023 v ranních hodinách před zahájením zadávacího řízení předala Ivanu Netukovi dokument s názvem Technická specifikace 5.5. Na základě kterého Netuka inkorporoval veškeré technické parametry výrobku Impella 5.5 do předmětné specifikace veřejné zakázky,“ stojí v policejním protokolu.
Do výběrového řízení se nakonec nikdo další nepřihlásil a stomilionovou zakázku „vyhrála“ společnost Promedica se svou Impellou.
Jak zjistili policisté, smlouva na dodávku Impelly do IKEM byla dokonce sepsána ještě před dokončením výběrového řízení.
„Intervence“ u šéfa pojišťovny
Jak jsme naznačili na začátku, role Netuky ale neskončila jen u setkávání mezi čtyřma očima.
Aby IKEM mohl přístroj používat, bylo potřeba, aby ji na takzvanou úhradovou vyhlášku zařadila VZP. Základní podmínkou je doporučující stanovisko odborné kardiologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně. To je spolek lékařů - expertů, kteří posuzují, zda jde skutečně o potřebný nástroj a lékařský výkon. Netuka nenechal nic náhodě a pro jistotu toto stanovisko zpracoval sám - a Impellu doporučil.
Netuka, jinak oficiální poradce premiéra Petra Fialy pro zdravotnictví, však zašel ještě dál. Policie se domnívá, že domluvil na VZP i zařazení Impelly do úhradové vyhlášky.
Policie sice nemá přímý důkaz o schůzce o Impelle, zachytila ale podobné jednání u jiného přístroje.
S ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem se Netuka sešel na večeři o několik týdnů dříve. V té době se snažil IKEM prosadit do úhradové vyhlášky nový přístroj na transplantaci jater OSC Liver. Sám Netuka se schůzkou „pochlubil“ dodavateli přístroje v SMS zprávě: „Teď večeřím s Kabátkem, játra budou ok.“
Právě z toho policie dovozuje, že podobná situace nastala i u Impelly 5.5.
„Lze v této souvislosti připomenout, že ve skutku pod bodem II proběhla intervence Zdeňka Kabátka na žádost Ivana Netuky. Z toho lze mít za to, že k podobné intervenci s největší pravděpodobností došlo i v případě systému Impella 5.5,“ napsal vyšetřovatel do protokolu o odložení případu.
Výběrové řízení na nákup OSC Liver nakonec vypsáno nebylo, protože odborné posudky tentokrát přístroj nedoporučily. Na rozdíl od Impelly 5.5.
Co je Impella
Impella funguje jako čerpadlo: nasaje krev v levé komoře a pod dostatečným tlakem ji přečerpá do hlavní tepny - aorty. Je tím zajištěno dostatečné zásobení mozku a dalších orgánů krví.
Nákup Impelly by se mohl těžko dotáhnout, pokud by nesouhlasil i Netukův nadřízený, tehdejší ředitel IKEM Michal Stiborek. Policisté zadokumentovali i jeho podezřelé schůzky. S ředitelem dodavatelské firmy Promedica Pavlem Hanušem kupříkladu večeřel v restauraci Rio´s na Vyšehradě. Jindy se spolu procházeli po Kunratickém lese, s nímž IKEM sousedí.
„Rolády“ v Kunratickém lese
A kromě jiného se bavili o hodinkách. Michal Stiborek je milovníkem značky Rolex, které v odposleších říká láskyplně „Rolády“.
Jak si vyšetřovatelé poznačili do dokumentů, pracovali s podezřením, že i řeči o hodinkách se zakázkami souvisely: „Další zdokumentované hovory naznačovaly možné předání úplatku v podobě luxusních hodinek.“ Stiborek v hovoru s jedním z dalších dodavatelů doslova říká: „Ty bys mi koupil nové rolády?“
Hanuš při výslechu nepopřel, že by se o „roládách“ bavili. Vyloučil však, že by je nabízel, nebo je řediteli Stiborkovi předal.
Samotný Stiborek si na hovory o hodinkách nepamatuje. „S panem Hanušem jsem se potkal proto, že jsem vnímal vyhrocenou situaci okolo mé osoby. Jako člověka pohybujícího se ve zdravotnictví jsem ho požádal o jeho názor. Dodávky jakéhokoli materiálu jsme neřešili. Nepamatuji si, že bychom se bavili o hodinkách a žádné mi nikdy nenabízel,“ reagoval na dotazy SZ Stiborek a dodal: „Za technickou část zadávací dokumentace byl odpovědný profesor Netuka, který ji také předložil včetně technické specifikace.“
Stiborek se ovšem nepotkával jen s ředitelem Hanušem. Měl blízko rovněž k obchodní zástupkyni Promedicy Šárce Macákové, která předala zadávací dokumentace Netukovi. Podle odposlechů mu říkala familiérně Panáčku nebo Míšo.
„Nezlobte se, ale nebudu Vám odpovídat,“ řekla Šárka Macáková na dotaz Seznam zpráv a položila telefon.
Jednou spolu, jednou proti sobě
Ivan Netuka a Michal Stiborek, jak ukazuje policejní šetření, při nákupu Impelly dokázali spolupracovat. Ve stejné době byli však také ve velkém konfliktu. Michal Stiborek je dnes obžalován za to, že měl v jiné kauze Ivana Netuku vydírat.
Zleva: Petr Fiala, Ivan Netuka, Michal Stiborek
Policisté Ivana Netuku s Michalem Stiborkem podezírali ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Případ ale nakonec loni v srpnu odložili. Podle nich se trestný čin nestal, protože se do výběrového řízení nikdo další nepřihlásil.
„Je zřejmé, že žádní další dodavatelé krátkodobých mechanických srdečních podpor, které by použili k témuž medicínskému účelu, na trhu nebyli. Což dosvědčuje i skutečnost, že proti zadávacím podmínkám veřejné zakázky nebyly nikým vzneseny žádné námitky a zadávací řízení nebylo napadeno ani u Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže,“ stojí ve stostránkové odkládací policejní zprávě.
Jinými slovy: policisté převzali tvrzení Netuky, že Impella je jedinečná. To platí jen částečně. Používá jinou technologii než ostatní firmy, na trhu ale konkurenci má. Jiné špitály, jako třeba Nemocnice Na Homolce či Fakultní nemocnice v Motole, používají systém ECMO, který pacientům pomáhá obdobně.
Pro Ivana Netuku je případ uzavřenou záležitostí. „Uváděné údajné události se buď nestaly, nebo se odehrály zcela jinak. Každopádně byly velice důkladně prošetřeny policejním orgánem (pod dozorem státního zástupce) a ten konstatoval, že z mé strany nedošlo k žádnému pochybení,“ uvedl s tím, že nemůže zacházet do podrobností, neboť je jako svědek vázán mlčenlivostí.
„Každopádně platí, že jsem postupoval v souladu se zákonem a že nedošlo ani k trestnému činu, ani k žádnému přestupku, disciplinárnímu či etickému pochybení.“
Etickou rovinu jeho chování však policie nezkoumala. A sám Netuka monitorované schůzky blíže odmítá vysvětlit.
Mimochodem: zákon při veřejných zakázkách schůzky objednavatele s dodavatelem nezakazuje. Říká se jim komerční konzultace. Musí se však odehrávat v oficiálních prostorách a musí se z nich pořizovat zápis.
Přednáška pro dodavatele
Jedna oficiální akce, kde se Netuka s dodavateli potkal, se nicméně uskutečnila. A Netuka za ni dostal zaplaceno. Při domovních prohlídkách policie našla e-mailovou korespondenci společnosti Promedica.
V konverzaci z června 2023 si ve firmě píší o přednáškové akci profesora Ivana Netuky na téma: Hodnota léčebné strategie Impella 5.5. Přednášku v Hotelu Hilton pořádala firma Abiomed, která tento přístroj vyrábí. A Netuka za přednášku dostal odměnu 2000 Euro. Zástupci společnosti Promedica to glosují ve svých interních mailech tak, že to byl pro Netuku „slušnej šolich“.
„Obdržel jsem standardní honorář za odbornou přednášku a práci v programovém výboru konference stejně jako ostatní tuzemští i mezinárodní aktivní účastníci této mezinárodní konference. Navíc zde není ani časová souvztažnost. Honorář byl nejen řádně zdaněn, ale také v souladu s etickými předpisy transparentně nahlášen a schválen mým zaměstnavatelem, tedy vedením IKEM,“ reaguje Netuka na zaznamenaná slova o „slušném šolichu“.
Policejní nedodělky
I když vyšetřovatelé už případ odložili ad acta, při ponoru do jejich záznamů je možné narazit na řadu nedodělků.
Nejde přitom jen o schůzky, které se jim nepodařilo odposlechnout. Zatímco u Stiborka provedli domovní prohlídku, u Netuky nikoliv. Nevyslechli ani šéfa VZP Zdeňka Kabátka. „Ne, v této věci mne policie nevyslýchala,“ řekl Kabátek. Policistům by nicméně stejně případ neobjasnil. „Je docela možné, že jsme byli na večeři s Ivanem Netukou, ale nepamatuji se, o čem jsme mluvili,“ dodal.
Vyšetřovatelé zjevně nezkoumali ani finanční toky vyšetřovaných. Jak ukázala kontrolní zpráva České národní banky, Netuka i šéf Promedicy Hanuš byli členy Podnikatelské družstevní záložny, která kvůli soustavnému porušování pravidel proti praní špinavých peněz přišla o licenci.
Kontroloři ČNB mimo jiné zjistili, že mezi lety 2020 a 2023, tedy v době vyšetřované policií, vybral Pavel Hanuš ze svého účtu v záložně 20 373 181 korun v hotovosti. Limit pro hotovostní transakce je přitom 250 tisíc korun.
K čemu podobný obnos potřeboval? „To máte špatné informace,“ tvrdil nejprve Hanuš. Když jej ale reportér Seznam Zpráv konfrontoval s tím, že jde o oficiální závěr ČNB, odmítl své výběry vysvětlovat. „Nebudu vám na nic odpovídat,“ řekl a zavěsil telefon.
Dozorující státní zástupce Ondřej Trčka nejspíš žádné nedodělky nezaznamenal a postup vyšetřujících policistů potvrdil. „Usnesení policejního orgánu bylo státním zástupcem přezkoumáno a nebyly shledány důvody pro jeho zrušení. Vzhledem k neveřejnosti přípravné části trestního řízení pak bohužel nelze k věci sdělovat bližší informace,“ reagoval na dotazy Seznam Zpráv žalobce Trčka.