Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
(Ne)Spravedlnost v české justici a její „excesy“. Tak zněl název semináře, jehož se na půdě Poslanecké sněmovny ve čtvrtek zúčastnily desítky hostů z řad právníků, soudců, aktivistů, pracovníků Vězeňské služby a bývalých a současných politiků.
Podívat se přišli i bývalý šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, někdejší zákonodárce ČSSD Jan Chvojka či právní zástupce stíhaných ve velkých kauzách Lukáš Trojan.
Vedle kritiky vyšetřovatelů, v čele se státními zástupci Lenkou Bradáčovou, Pavlem Zemanem a Ivo Ištvanem, poukazování na justiční omyly či apelu na větší odpovědnost vedoucích žalobců byla jedním z leitmotivů akce kontroverzní kniha Zločiny beze zbraní 2, která rozebírá a kritizuje vybrané aféry a kauzy.
Její vydání a distribuci pozastavil před několika dny předběžným opatřením Městský soud v Brně.
„Jedna z kapitol uvedené knihy popisuje trestní kauzu, v níž oba žalobci vystupovali jako obžalovaní. Oba byli v dané věci zproštěni, neboť se nepodařilo prokázat, že se stal skutek, který jim byl kladen za vinu,“ stojí v rozsudku, který mají Seznam Zprávy k dispozici.
„Celá kapitola se věnuje zpochybňování výsledků trestního řízení a vyvolání pochyb o morálním profilu žalobců. Knihu považují za prvek poškozující jejich pověst a zasahující do jejich života soukromých osob,“ uvedl soud.
Bok: Zase omezují svobodu slova
„Byli jste okradeni o jednu publikaci. Jen proto, že jeden z příběhů je napsaný z jiného pohledu, byli vydavatelé požádání o nevydávání knihy. Ani na půdě Parlamentu to nejde. Dochází zase k omezování svobody slova. To mě docela šokuje. Je to ale dobrá reklama pro tu knížku,“ uvedl ve svém vystoupení aktivista a čestný předseda spolku Šalamoun John Bok.
Autorsky knihu zaštítila spisovatelka Marie Formáčková, která už v roce 2021 sepsala první díl Zločinů beze zbraní. Dílo tehdy kritizovalo mimo jiné práci bývalého šéfa antimafiánského útvaru Roberta Šlachty, který si z knihy (bral ji jako útok na svou osobu) učinil jedno z hlavních témat v závěrečné fázi tehdejší předvolební kampaně hnutí Přísaha.
„Jsem ráda, že je kniha zakázaná. Třeba si toho někdo povšimne. Napsala jsem hodně knížek, některé se týkaly i nespravedlivě odsouzených. Lidské osudy jsou hlavní důvod, proč jsme se do psaní knížek pustili. Původně měla být jedna, jenže se na nás snesla spousta dalších příběhů. Jsou to zničené životy a osudy. Mám plno materiálu už i na 3. díl. Jsou to veliké tragédie, které jsou způsobeny špatným souzením,“ uvedla ve čtvrtek na sněmovní půdě Formáčková, která se v minulosti věnovala zejména psaní knih o celebritách.
Balák i junior na Krymu
Její nejnovější opus rozebírá několik případů – z těch mediálně známých jde například o kauzy Bereta, Parkanová nebo Čapí hnízdo.
Prostor v knize dostává ale i někdejší šéf Lánské obory Miloš Balák, kterého od vězení uchránil milostí exprezident Miloš Zeman, nebo Petr Protopopov, který v roce 2017 odvezl na Ruskem okupovaný Krym syna Andreje Babiše a následně pracoval jako kameraman pro hnutí ANO.
Za knižním dílem stojí Nadační fond Projekt Nevina, který řídí pravá ruka Tomia Okamury: Jaroslav Novák přezdívaný Večerníček. Tento fond, spolu s Bokovým spolkem Šalamoun, seminář ve Sněmovně uspořádal.
To, že soud distribuci knihy zastavil, označili Bok i Formáčková za skandální. „Něco takového už se dlouho nestalo. Postiženým pomůže, když se o jejich příběhu napíše kniha. Uvědomí si, že nejsou sami. Mrzí mě, že je náš druhý díl zakázaný. Napsali jsme příběhy, o kterých se má svět dozvědět. Jejich rodiny si zaslouží vědět, že nejsou kriminálníci,“ řekla Seznam Zprávám Formáčková.
Bok, který kritizuje pochybení ze strany soudců a státních zástupců, doufá, že kniha se brzy dostane mezi lidi. „Jsem přesvědčený, že to byl jen taktický tah, že kniha bude povolena. Síla svobody slova může měnit věci, to se povedlo i nám, disidentům,“ uvedl.
„Kéž by,“ dodala spisovatelka.
Svatá trojice
Záštitu nad akcí pak převzal Ústavně-právní výbor vedený poslancem Radkem Vondráčkem (ANO).
Právě on celý seminář zahájil, i když dle původního plánu mělo akci nastartovat úvodní slovo od předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Zdravici ale poslal jen Karel Schwarzenberg.
„Není to protisystémové setkání, nebo řekněme kritické. Scházíme se v čase před přijímáním nového trestního řádu. Setkáváme se za účelem výměny informací,“ řekl Vondráček.
V následných proslovech, které moderoval novinář Jan Hrbáček, vystoupili řečníci, kteří kus své kritiky věnovali působení vedoucích státních zástupců. Například někdejší kandidát a expert hnutí Trikolora a exposlanec ČSSD Zdeněk Koudelka hovořil o Lence Bradáčové, Pavlu Zemanovi a Ivo Ištvanovi jako o „adorované svaté trojici“.
„Mediálně se ale zcela propadli Zeman a Ištvan, Bradáčová se mediálně výrazně upozadila. Nebyly to běžné chyby, ale zneužívání moci,“ zmínil Koudelka, který apeloval na osobní odpovědnost vedoucích žalobců.
Na dotaz z publika, zda by činnost státních zástupců měla podléhat nějaké kontrole či inspekci typu GIBS, odpovídala někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která byla jedním z hostů semináře.
„Jednoznačně chybí odpovědnost za nezákonné postupy. Je to ale širší problém, nejde jen o státní zástupce, ale i soudy. Už dlouho, dlouho, dlouho to mělo řešit Ministerstvo spravedlnosti, bohužel se tak dosud nestalo,“ uvedla.
Nato se o slovo přihlásila exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), která se nechala slyšet, že pohnout s mechanismy ve státním zastupitelství je nejen obtížné. „Ale i velmi nebezpečné. Každý ministr riskuje svůj post, držím palce současnému ministrovi, sledujte, jak se na něho útočí,“ uvedla poslankyně ANO.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v poslední době vystupuje kriticky vůči brněnským vyšetřovatelům bytové kauzy, ve které figuruje i člen ODS. Čtvrteční akce se Blažek neúčastnil, i když ze strany organizátorů byl o jeho účast zájem.