Článek
Okresní soud Praha-západ vynesl rozsudek v případě tragického požáru, při němž před necelými třemi lety v Roztokách u Prahy zahynuly dvě ženy.
Soud rozhodl, že obžalovaní jednatel a jednatelka společnosti Chott, při jejíž činnosti v centru oheň vzplál, a ani svářeč této firmy nejsou vinni a nedopustili se trestného činu.
Podle rozsudku, zatím nepravomocného, se pouze svářeč mohl dopustit přestupku, když při sváření nedbal na bezpečnost. Za to hrozí od Hasičského záchranné sboru pokuta, která může být v krajní variantě až ve výši 500 tisíc korun.
Státní zástupkyně Eliška Adamíková v obžalobě popsala, že požár vznikl po sváření plynové trubky. Uvedla také, že pracovníci firmy Chott nedodrželi bezpečností opatření.
Plynovou trubku dělníci svařovali v den požáru kolem 11. hodiny. Dalších více než šest hodin pracovníci firmy Chott podle svědectví tento svár kontrolovali a ochlazovali. Hodinu poté, co z místa odjeli, začalo v domě hořet.
„Plamenné hoření se v čase okolo 18:30 hodin z podkrovních prostor rozšířilo a požár zachvátil celý objekt, z něhož se podařilo evakuovat 54 klientů domova vyjma dvou osob,“ popsala žalobkyně Adamíková. Podle ní měli svářeči na místě zůstat nejméně osm hodin, tedy alespoň do 19. hodiny.
Podle Okresního soudu Praha-západ však nebylo prokázáno, že by požár od svařování vznikl. Jako jedna z příčin vzniku požáru, které mělo ohnisko ve čtvrtém podlaží, podle něho mohl být i nedopalek cigarety.
Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na 55,5 milionu a žalobkyně Adamíková navrhla obžalovaným přísné tresty. Svářeče a obžalovaného jednatele firmy Martina Chotta chtěla poslat na tři a půl roku do vězení. Druhé jednatelce firmy Martině Chottové pak navrhla pětiletou podmínku. A jejich firmě peněžitý trest ve výši 960 tisíc.
Všichni obžalovaní ale svoji vinu odmítli – požár podle nich nemohl vzniknout v souvislosti se svářením. Například jednatel Martin Chott prohlásil, že podle jeho názoru policie skutek špatně prošetřila. Upozornil na to, že v domě byly problémy s elektřinou. Navíc upozornil, že v den požáru v budově také dělníci z dalších firem bourali zdi nebo vyřezávali podlahy.
„Úmrtí osob mně nebo mé společnosti nelze přisuzovat,“ řekl Chott. Jeho advokát Radek Šmerda pak uvedl, že příčina požáru nebyla zjištěna. „To, že začalo hořet od sváření, byla jedna z vyšetřovacích verzí, která se jednoznačně nepotvrdila,“ řekl.
I Šmerda upozornil na pochybení ve vyšetřování. Podle něho například znalec objednaný policií zkoumal půl roku trubku, která však nebyla z kotelny vyhořelého alzheimer centra v Roztokách, ale z jiné kotelny v centru Prahy.
Obžalovaná jednatelka firmy Martina Chottová pak uvedla, že v alzheimer centru v Roztokách nikdy nebyla a jednotlivé zakázky vůbec neřešila.
Požár se stal v červnu 2022, zasahovalo u něj kolem 100 hasičů a byl vyhlášen nejvyšší stupeň požárního poplachu. Oběti zemřely na udušení při akutní otravě oxidem uhelnatým, dalších 55 klientů se zranilo a muselo být evakuováno.
V květnu 2024 se po rekonstrukci centrum znovu otevřelo. Kromě čtyř lůžek provozovatelé přidali i automatické odpojení od plynu v případě vypuknutí požáru.
Hasiči už v minulosti upozornili na nedostatky, které roztocké centrum mělo.