Hlavní obsah

Za dovoz kokainu chce policie obžalovat manažera z Lidlu a Krejčířova muže

Foto: Shutterstock.com

Tři muži jsou obviněni z dovozu kokainu. Ilustrační foto.

Téměř rok sedí ve vazbě trojice mužů, která podle kriminalistů organizovala pašování kokainu z Jižní Ameriky do Česka. Detektivové teď navrhují, aby šel případ k soudu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Policisté z Národní protidrogové centrály uzavřeli vyšetřování případu, v němž čelí trojice mužů trestnímu stíhání, protože podle kriminalistů pašovala kokain do Česka. Státní zástupkyni v této souvislosti navrhli, aby na obviněné podala obžalobu.

„Policejním orgánem byl předložen spisový materiál spolu s návrhem na podání obžaloby,“ potvrdil Seznam Zprávám mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Doplnil, že státní zástupkyně nyní návrh policistů studuje a zatím o něm nerozhodla.

Jak již dříve Seznam Zprávy popsaly, jedním z obviněných je Jiří Gabriel, který měl v obchodním řetězci Lidl jako vedoucí na starosti dovoz ovoce a zeleniny do Česka. Dalším je Petr Hrubý, jehož jméno bylo v minulosti spojováno s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem. Třetím je Albánec, kterého policisté již v souvislosti s obchodem s drogami prověřovali.

„Důkazní situace se od velmi úsporného usnesení o zahájení trestního stíhání nijak neposunula směrem k verzi policejního orgánu,“ napsal advokát Jiří Mulák, který Gabriela zastupuje. „Pokud bude podána obžaloba ze strany státního zástupce, bude obhajoba verzi obžaloby zpochybňovat všemi dostupnými prostředky. Klient všechna obvinění odmítá, neboť je považuje za nepodložená a za smyšlená,“ doplnil.

Na přímý dotaz Seznam Zpráv, zda Gabriel pro Lidl dál pracuje, jeho mluvčí Eliška Froschová Stehlíková odpověděla: „Společnost Lidl dbá na to, aby při všech vyšetřováních řádně spolupracovala s orgány činnými v trestním řízení. Pokud spolupracující partner poruší zákon, ukončíme s ním pracovní nebo smluvní poměr. Na porušování zákona reagujeme radikálně.“

Hrubého obhájce Blend Radji pak uvedl, že se v tuto chvíli nechtějí k ničemu vyjadřovat.

Trojice obviněných mužů je již bezmála rok ve vazbě. V případě, že státní zástupkyně obžalobu nepodá do 28. listopadu, budou však propuštěni na svobodu.

„Trestní řád stanovuje maximální délku vazby pro přípravné řízení u jednání, které je kvalifikováno jako zvlášť závažný zločin, na jeden rok,“ napsal Cimbala. Když ale naopak státní zástupkyně podá obžalobu, bude soud rozhodovat o tom, zda trojice dál ve vazbě zůstane.

Policisté na počátku letošního roku popsali některé detaily tohoto případu. Uvedli například to, že kokain byl podle vyšetřovatelů převezen z Kolumbie v zásilce s banány. Dále policie tvrdí, že skupina organizovala dovoz stovek kilogramů této drogy.

„Členové organizované skupiny podle zjištění policie pašovali kokain v krabicích s banány ze států Jižní Ameriky přes německý Hamburk,“ uvedla mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová letos v lednu.

Kdy se objevil kokain v supermarketech

  • Bezmála 650 kilogramů kokainu našli v srpnu 2023 v zásilce banánů v distribučním středisku obchodního řetězce společnosti Albert v Klecanech u Prahy. Policie uvedla, že cena zadržené drogy by na trhu mohla dosáhnout zhruba dvou miliard korun.
  • V červnu 2022 objevili pracovníci supermarketů Kaufland v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou v krabicích od banánů lisované kostky kokainu. Celkově se jednalo o zhruba 840 kilogramů v hodnotě asi dvou miliard korun.
  • V dubnu 2015 našli v zásilce v prodejně Lidl v pražské části Zbraslav zhruba sto kilogramů kokainu. Jeho hodnota se odhadovala na asi jednu miliardu korun.

Jak tvrdí policisté v obvinění, muži k tomu využili logistickou firmu, která dodává také zboží do obchodů Lidl. Proto je mezi obviněnými i jeho manažer.

„Je podezřelý z toho, že využil svého pracovního postavení u nadnárodního obchodního řetězce, kde měl z titulu své pozice klíčový vliv na logistiku. Vzhledem k náplni práce na své pozici dokázal ovlivnit výběr přepravní společnosti pro oficiální dovoz banánů a zásilky měl pod kontrolou,“ napsala tehdy Šmoldasová.

Důkazem o trestné činnosti mají být například tajně pořízené nahrávky z jejich společných jednání. Obviněným hrozí od deseti do osmnácti let vězení.

Petr Hrubý podle zpráv, které popisovala média před necelými dvaceti roky, patřil mezi blízké spolupracovníky uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. S ním nějakou dobu pobýval i na Seychelách, kde se měl starat o jeho ochranu. Byl jeho pravou rukou: jezdil mu do ciziny zařizovat věci, které Krejčíř sám nemohl ze svého seychelského exilu dělat.

Když se však Hrubý během roku 2007 vrátil do Čech, tak byl obviněn a skončil ve vazbě kvůli daňovému úniku z 90. let, v němž figuroval také Krejčíř. Média v té době napsala, že nakonec odešel od soudu s podmínkou.

Doporučované